„Zibi TOP”? „Sousa TOP? Nie, to TOP sety techno polskich artystów w 2021 roku

News
podcasty, 2021, polska, polscy artyści, TOP 10, techno, podcast, 2021, TOP, adren phuture, aksamit, cranz, Rafique, raroh, Macewicz, vi, heather helix, othk, malaxis, hekato

Jeśli myśleliście, że wchodząc w nowy rok zapomnieliśmy o starym, to musimy Was rozczarować. Z nowymi postanowieniami i pomysłami przychodzimy z kolejnym zestawieniem za 2021 rok. Co powiecie na listę 10 techno setów polskich artystów, które ukazały się w minionym roku? Wybór tych tak zwanych TOP nie był wcale łatwy. Głównie przez ich ogrom udostępnień w sieci.

Słuchamy ich jak nie w setkach, to dziesiątkach rocznie. W domu, w trasie, w drodze z i do pracy. Codziennie zasypują platformy streamingowe w tysiącach. Niektórzy artyści w jednym roku są w stanie nagrać ich kilka. Są też tacy, którzy robią to od wielkiego dzwonu. Nieważne, czy nagrane w warunkach domowych na kontrolerze, czy w klubie na najlepszym sprzęcie. Podcasty towarzyszą nam równie często, co pojedyncze wydawnictwa. W porównaniu do EP-ek i albumów, udostępnione w sieci są dla niektórych artystów oknem wystawowym na odbiorców niczym certyfikat covidowy na lotnisku dla pasażera chcącego przekroczyć granicę danego państwa. W niektórych przypadkach trudno bez niego cokolwiek zdziałać, zwłaszcza gdy dopiero zaczyna się swoją przygodę z didżejką, a aspiracje ma się wyższe, aniżeli obecnie panującą w Polsce inflacja.

podcasty, 2021, polska, polscy artyści, TOP 10, techno, podcast, 2021, TOP, adren phuture, aksamit, cranz, Rafique, raroh, Macewicz, vi, heather helix, othk, malaxis, hekato,
Fot. Artur AEN Nowicki

TOP 10 techno podcastów. I bądź tu mądry…

Przyglądając się z bliska przedstawicielom polskiej sceny, niemalże na pamięć nauczyłem się nazw platform dostarczających muzyczne podcasty i miksy. Jednym tchem wymienię te najbardziej znane, chwilę zajmie mi przypomnienie sobie tych, które pod względem udostępnianego contentu, wcale nie odstępują poziomem tym pierwszym. Każdego tygodnia przez moje ręce przechodzi kilkanaście nagrań, z czego połowa to sety nagrane przez reprezentantów polskiego podwórka. Jest ich cała masa, a liczba ta ciągle rośnie.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Wybór topowej dziesiątki był o tyle trudny, co problematyczny. Jak mądrze wybrać zaledwie 10 – i to najlepszych – nagrań w obliczu setek innych, równie topowych pod względem jakości? Jakim innym kryterium aniżeli subiektywizmem się kierować? Kombinowałem, kombinowałem i wymyśliłem. Skoro, więc, jak mawia klasyk: „jest dobrze, dobrze robią, dobrze wszystko jest w porządku”, to nie ma sensu dłużej zwlekać. „Lecimy tutaj”. Kolejność alfabetyczna.

TOP 10 techno podcastów. Dobry rok dla głębszych brzmień

WTB Guest Podcast #107 Adren Phuture Live

Na pierwszy ogień idzie Adren Phuture, czyli tajemniczy przybysz z Ełku, z którego twórczością po raz pierwszy zapoznałem się dzięki jednemu z wakacyjnych wydarzeń FOMO. Mający obsesję łączenia światów noise, ambientu i mocnych rytmów, Adrian w formule live oczarował mnie momentalnie. Chcąc nadrobić stracony czas czym prędzej przestudiowałem jego dotychczasowy dorobek. Dodane do „ulubionych” wszystkie nagrania dostępne na jego soundcloudowym koncie w jednej chwili odeszły w cień za sprawą platformy Warsaw Torture Boyz, która w listopadzie udostępniła set ze wspomnianej imprezy z Błażejem Malinowskim w Białymstoku. Mocno eksperymentalny, pełen pejzaży dźwiękowych inspirowanych industrialem wykon Adrena Phuture, to dla mnie jedno z największych odkryć 2021 roku.

Aksamit | Wisłoujście Festival 2021

Aksamit robi to rok w rok. Od tylu lat i za każdym razem – nie tylko w trakcie Wisłoujścia. Od momentu wejścia za didżejkę nie słyszałem ani jednego słabego seta w jej wykonaniu. Mogło się wydawać, że na gdańskim festiwalu w 2020 roku podniosła poprzeczkę, której długo nie przeskoczy. „Znowu to robisz” – napisałem do Alicji zaraz po udostępnionym, tym razem zeszłorocznym secie z popularnego „Wisło„. Jedne z dwóch najprzyjemniej spędzonych z muzyką godzin w ostatnich miesiącach!

Lost In Ether | Origin Series | CRANZ

Nowe zdjęcie wykonane specjalnie na poczet nowego podcastu musi robić robotę. Tym bardziej, gdy w grę wchodzi jeden z dwóch solowych i zarazem nowych podcastów nagranych po bardzo długiej przerwie. Decyzja o wyborze między tym, nagranym dla MWTG, a Lost In Ether była – podobnie jak przy pozostałych nagraniach – na tyle wyrównana, że śmiało można porównać ją do „pojedynku” między Przemysławem Czarnkiem, a Kają Godek w plebiscycie Make Life Harder i Tygodnika NIE na Dzbana Roku 2021, gdzie o zwycięstwie ministra edukacji zadecydowało tyle, co nic – raptem 3 tys. więcej zdobytych głosów (stosunek 236 600 do 232 713). A sam set? Przyjemniejszy w odbiorze, bardziej spójny jako całość – co potwierdza sam Adam. Groovy wersja Cranza – to jest to!

TFR GUEST MIX by HEKATO

Julia Kaczmarczyk od dłuższego czasu idzie jak burza. Grywa w prime time’ie, warm-upy, closingi, po dwie, trzy godziny. Nie ma dla niej znaczenia, czy wstępuje przy zachodniej gwieździe czy w lokalnym składzie. Pełna pokory i niespożytych sił do dalszego rozwoju świeżo upieczona rezydentka wrocławskiego Transformatora, dokonała w ostatnim roku ogromnego postępu, stając się jedną z bardziej rozpoznawalnych przedstawicielek sceny deep i hypnotic techno w Polsce. Hekato to już nie tylko bio ze wzmiankami o nagranych setach i okolicznościowych występach, ale artystka pełną gębą, która jeśli utrzyma takie tempo, stanie się za chwile równie rozchwytywana, co sama Aksamit. Na chwilę obecną wszystko na to wskazuje. Wystarczy przesłuchać zamykający sierpniową imprezę z Melanią set Julii. Cudowna podróż. Cudowne doświadczenie.

TFR GUEST MIX by HEATHER HELIX vinyl only

Widząc wzmiankę „vinyl only” przy aliasie Heather Helix w pierwszej chwili poczułem, jakbym odkrył „młody talent” w kultowym Football Manager. Na pozór nic specjalnego, a jednak – jak mawia twórca youtubowego kanału Polimaty Radosław Kotarski – nic bardziej mylnego. Móc usłyszeć kolejną przedstawicielkę płci pięknej grającej z winyli, inną niż wspomniana dwukrotnie w tym zestawieniu Aksamit, nie zdarza się zbyt często. Dojrzałość w obsłudze gramofonów połączona ze świetną selekcją daje w rezultacie set, który każdy szanujący się fan muzyki techno musi przesłuchać.

MALAXIS (Axis operandi b2b MAL)

Uparci powiedzą, że uwziąłem się na nich, ale prawda jest zgoła inna. Projekt, o który nikt nie pytał, który jednak każdy potrzebował. Duet MALAXIS, czyli Axis operandi & MAL o których nie tak dawno pisałem w kontekście ich potencjalnego występu na Undercity, powstał z potrzeby wspólnego działania, szerzenia horyzontów swoich muzycznych możliwości. Może nie zwojowali sceny w ubiegłym roku, ale pokazali zalążek wielkich możliwości drzemiących we wspólnym projekcie. Mimo zaledwie paru występów, dali się zapamiętać jako twórcy bajkowych opowieści opartych na plemiennych, groovych, głębokich i psychodelicznych dźwiękach. Jedną i jedyną dotychczas nagraną, Daniel umieścił na swoim Soudcloudzie, za co jestem mu dozgonnie wdzięczny. Trzy godziny, które zapamiętałem na bardzo długo.

OTHK LIVE | „We want to get together” podcast series #8

OTHK niczym Cranz – zniknęli na pewien czas z podcastowego obiegu i podobnie jak Adam, od razu puścili w świat dwa warte uwagi nagrania. Zarzucony im brak sztuki po jednym z występów w 2020, przekuli w ciężką pracę, czego owocem stało się nowe brzmienie z pogranicza ambientu i surowego techno. Stare OTHK w nowym wydaniu to wciąż klasa sama w sobie. Potwierdza to nie tylko nagrany przez Kasię i Łukasza godzinny set na poczet C&C Bookings, ale i komentarze znajdujące się pod nim. Strach pomyśleć w którym miejscu będą na koniec roku skoro już teraz są na ustach niemalże wszystkich klubów i promotorów w Polsce. Bezsprzecznie live actowy duet nr 1 w Polsce. Nie zapraszam nawet do dyskusji.

FOMOcast 023 / 25.06.21 Rafique

Rafał Rafique Kucharski i wszystko jasne. Winylowy maestro i absolutny mistrz kręcenia woskiem niestety nie często nagrywa podcasty, jednak gdy już się tego podejmuje, uracza słuchacza techno setem w najlepszym wydaniu. Spośród wielu zeszłorocznych występów, tylko dwa ostały się w formie nagrania. Mój wybór padł na drugi w tym zestawieniu set z FOMO, który – podobnie jak samego Rafała – mógłbym słuchać godzinami. 20 lat na scenie, a poziom coraz wyższy. Istny fenomen.

Deepicnic Podcast 382 – Raroh

Historia napisała się na naszych oczach. A dokładniej, to napisał ją Raroh, publikując w sieci swój pierwszy podcast w formie DJ seta. Wypowiedziane blisko 2 lata temu zdanie „nigdy nie ciągnęło mnie do pendriva, kontrolera i DJ setów”, Janek czym prędzej musi wymazać z pamięci. Sprawczynią całego zamieszania jest szkocka platforma Deepicnic dla której prezentant Unknown Timeline nagrał set pełen hipnotycznych i mglistych brzmień wykorzystując do tego utwory m.in. Kas:st, Błażeja Malinowskiego czy Reggy Van Oersa. Cudownie widzieć stały progres Janka. Tak trzymaj!

Deepicnic Podcast 344 – Vi b2b Macewicz

Silną prezentację Wrocławia na mojej liście uzupełnia dwójka Macewicz i Vi. Reprezentaci kolektywu SLAP mają to do siebie, że są niezwykle elastyczni. Potrafią naprzemiennie grać ze sobą w duetach czy tercetach i nie robi im to większej różnicy. Kwestią czasu było aż, któryś z ich wspólnych występów ponownie znajdzie się sieci i traf chciał, że nie musiałem długo czekać. Blisko trzygodzinny banger i tym razem nagrany dla Deepicnic to kwintesencja najwyższego muzycznego kunsztu i jakości obu rezydentów Ciała.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →