Jak wzorować się, to na najlepszych. Francuskie kluby już wkrótce ze statusem kultury?

Fot. Rubens Ben
News
Francja, kluby, kultura, status, Berlin

Francuskie kluby pójdą drogą swoich odpowiedników z Berlina? Nad Sekwaną pojawiła się inicjatywa mająca pomóc tamtejszym klubom w uzyskaniu statusu kultury. Jak dobrze pamiętamy, podobny zabieg miał miejsce – i to z powodzeniem – w przypadków klubów u naszych zachodnich sąsiadów.

Pandemia orze jak może. Kolejna, spodziewana fala zachorowań i wprowadzane na nowo obostrzenia, dają o sobie znać na coraz szerszą skalę. Na szczęście, ponowne lockdowny i obowiązkowe szczepienia, póki co, nie dotykają kultury klubowej tak, jak w zeszłym roku. Starając się znaleźć plusy obecnej sytuacji, nie sposób nie zwrócić uwagi na zachodnie kluby będące ponownie na świeczniku. Tym razem jednak nie w negatywnym tego słowa znaczeniu.

Francja pójdzie śladem Berlina?

To, co u nas wydaje się czarną magią i odległą w czasie perspektywą, na zachodzie zaczyna być sukcesywnie wcielaną w życie normą. Podobnie, jak miało to miejsce w Niemczech w połowie roku, tak teraz we Francji pojawiła się inicjatywa, która ma pomóc klubom w uzyskaniu statusu kulturalnego. Przypomnijmy, iż maju Berlin, oficjalnie uznał kluby za instytucje kulturalne po roku kampanii prowadzonej przez wielopartyjne Parlamentarne Forum Kultury Klubowej i Życia Nocnego (Parliamentary Forum For Club Culture & Nightlife). Samo Berghain w 2016 roku uzyskało status instytucji kultury jako samodzielny obiekt.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Francja, kluby, kultura, status, Berlin

Fot. Rex Club

Inicjatywa o nazwie Club-Culture pragnie doprowadzić do przełomowego w skutkach działania mającego zdobyć status kulturowy i podnieść wartość zrzeszonych 38 klubów z całej Francji. Nieukrywająca czerpania swoich inspiracji z berlińskiego programu Clubcommission ma na celu ochronę i dbanie o klubowy ekosystem, w którym funkcjonuje muzyka taneczna. Badania wykazały, że 38 lokali biorących udział w projekcie jest odpowiedzialnych za ponad 1 tys. miejsc pracy, a każdego roku kluby te przyciągają prawie trzy miliony odwiedzających, organizują ponad 5 tys. imprez i przynoszą prawie 60 milionów euro zysku.

Kryzys Covid-19 udowodnił, jak ważna jest dobrze zorganizowana scena. Wiele mamy jeszcze do osiągnięcia. Nie stanie się to jednak bez stworzenia globalnej społeczności mogącej ustalić polityczny program dla sceny klubowo-kulturowej.

– powiedziała pracownica jednego z francuskich klubów

Uczestniczące w projekcie kluby to m.in. I-Boat (Bordeaux), La Machine Du Moulin Rouge, (Paryż), Le Petit Salon (Lyon), KALT (Strasburg) czy Warehouse (Nantes). Swoje wsparcie dla Club-Culture wyrazili niektórzy artyści, w tym Laurent Garnier, Pedro Winter, Étienne De Crécy, Jennifer Cardini i Teki Latex.

Francja, kluby, kultura, status, Berlin

Fot. Le Petit Salon

Między 25 do 27 listopada Club-Culture zorganizuje ogólnokrajowe wydarzenia, aby rozpowszechnić swoje działania. Czy doczekamy się kiedyś w Polsce podobnych działań, nie mówiąc o pomyśle ubiegania się o status kultury dla polskich klubów? Ciekawi jesteśmy Waszego zdania.

Wiemy, gdzie są najlepsze imprezy. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →