Berlin kolejnym, europejskim miastem, gdzie sprawdzimy czystość naszych narkotyków

National Cancer Institute / fot. via unsplash
News
Berlin

Badanie narkotyków wciąż nie cieszy się dużą popularnością wśród osób, które sięgają po nielegalne substancje. Mimo to, jest to najłatwiejszy sposób na uniknięcie niepożądanych skutków. Berlin dołącza do miast, gdzie bez problemu przebadamy skład i czystość środków odurzających. Sprawdź szczegóły.

Berlin. Rozsądna walka z narkotykami

Mieszkańcy Berlina będą mogli sprawdzić skład i czystość swoich używek po tym, jak zielone światło otrzymał nowy projekt testowania narkotyków. Jak podaje RBB (niemiecki regionalny nadawca radiowo-telewizyjny) przedsięwzięcie prowadzone przez Państwowy Instytut Medycyny Sądowej i Społecznej zostało wdrożony do życia po wielu latach wewnętrznej dyskusji. Oczekuje się, że wyniki zostaną podane mniej więcej trzy dni po złożeniu wniosku.

fot. via Christina Victoria Craft / fot. via unsplash

To nie pierwszy raz, kiedy projekt testowania narkotyków wdrożono w stolicy Niemiec. Narkotyki rekreacyjne testowano już w połowie lat 90. podczas rozkwitu Love Parade. Berlińscy zwolennicy używek „wykazują zainteresowanie zdrową i mniej szkodliwą konsumpcją” – powiedziała Ulrike Scherling, kierowniczka jednego z trzech centrów doradczych w mieście, które będą przeprowadzać testy.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Czytaj także: Ketamina i muzyka relaksująca. Powstała strefa wellness dla osób z zaburzeniami psychicznymi

Pierwsze działania związane z kontrolą narkotyków rozpoczęły się w Amsterdamie w 1970 roku. Hiszpania, Francja, Szwajcaria i Austria wkrótce poszły w ślad działań holenderskich podmiotów. W 2008 roku uruchomiono bazę danych zestawiającą europejskie usługi kontroli narkotyków, znaną jako Transeuropejska Informacja o Narkotykach. Więcej informacji na jej można znaleźć tutaj.

W Polsce istnieje inicjatywa SIN, która należy do do pionierów w dziedzinie promocji testowania narkotyków. Nie jest jednak jedyną grupą, która chce w podobny sposób wpłynąć na nawyki konsumentów. Testy substancji na imprezach organizuje również brytyjska organizacja The Loop. To dzięki nim mamy pewne wyobrażenie na temat niebezpieczeństw związanych ze składem popularnych środków psychoaktywnych.

Czytaj także: Badania pokazują: kontrole narkotykowe na festiwalach poprawiają bezpieczeństwo uczestników

Dla takich organizacji testowanie narkotyków pozwala stworzyć wyjątkowo istotną bazę danych. Na jej podstawie są oni w stanie określić obecne niebezpieczeństwa związane z popularnymi substancjami, które mogą okazać się kluczowe dla ratowania życia użytkowniczek i użytkowników. Dostęp do podobnych informacji jest szczególnie istotny dla ratowników, ratowniczek i osób znajdujących się na pierwszej linii walki z przedawkowaniami (jak chociażby obsługa barów i klubów).Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →