Selekcja: Manoid dla Muno.pl. Melodyjnie, niespiesznie, organicznie

Kolejna odsłona muzycznej Selekcji należy w tym tygodniu do Manoida. Melodyjne brzmienia niekonwencjonalnych live actów, jakimi raczy słuchaczy w swoich nagraniach i setach, są jego znakiem rozpoznawczym. Poznajcie Karola i jego muzyczne inspiracje.

W czasach dominacji mocnej i bezkompromisowej muzyki, setach sięgających grubo ponad 138 bmp, zapominamy często o tej drugiej stronie. Nietrudno jednak znaleźć artystów, których brzmienie definiuje wolniejsze tempo, melodyjność i organiczność. Jednym z takich twórców jest Manoid. Wykorzystywane instrumenty, maszyny produkcyjne czy nagrania terenowe na stałe weszły do jego warsztatu, co czyni jego muzykę tak wyjątkową.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Korea Południowa i cała reszta

Mieszkający na co dzień w Warszawie artysta może pochwalić się niemałymi osiągnięciami. Dwa występy na Audioriver Festival czy pojedyncze na Unframed, Wisłoujściu, Instytucie, Tauron Nowa Muzyka, INTRO Festival to tylko niektóre z wielu ważniejszych w jego karierze. Dodatkowo 30-latek zagrał m.in. w Belgii, Czechach, Norwegii, Islandii, Słowacji, Litwie i Korei Południowej. To w 2016 roku miała miejsce jego najbardziej intrygująca podróż. W jej ramach wystąpił podczas imprezy Zandari Festa, odbywającej się w Seulu. Warto podkreślić, że oprócz Manoida, na koreańskim festiwalu zagrali inni polscy artyści jak Cosovel, Hatti Vatti, Lass, Mateusz Franczak, Night Marks Electric Trio, Pola Rise i Rosa Verto.

Manoid - Fot. Krystian Gotowicki

Manoid – Fot. Krystian Gotowicki

Truth – debiutancki album

Zanim światło dzienne ujrzał debiutancki album Truth, oprócz solowych wydawnictw Manoid ściśle współpracował z Polą Rise. Dzięki wspólnym staraniom, w 2015 roku polska artystka wydała premierową epkę The Power of Coincidence. Późniejsza kolaboracja nie przeszkodziła Manoidowi w solowej pracy. W momencie, gdy połowa utworów mająca znaleźć się na albumie była gotowa, spod ręki artysty ukazały się dwa solowe nagrania. Jeden z remiksem Sid Le Rocka, drugi z przeróbką Black Light Smoke. Zwieńczeniem ciężkiej pracy i wielu pokładów energii jesienią 2018 ukazał się wspomniany Truth. Album został wydany w niemieckiej wytwórni halfendisko.

Manoid – Forests

Dla polskiego producenta jednym z najważniejszych utworów znajdujących się na albumie jest Forests, albowiem na jego pocztem został nagrany teledysk. Odpowiedzialnym za koncepcję i reżyserię był sam Manoid. Z wideoklipem wiąże się historia z tragedią w tle. Dosłownie kilka dni przed rozpoczęciem prac, przez miejsce nagrań przeszły huraganowe wiatry sięgające 150 km/h, które zniszczyły ponad 30 milionów drzew na 10 tysiącach hektarów. Do tragedii doszło w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 roku w Suszku (Bory Tucholskie), a na miejscu śmieć poniosły dwie nastoletnie harcerki.

Manoid – Selekcja dla Muno.pl

Manoid

Manoid

Ostatni utwór/album, który kupiłeś: 

UTWÓR: Akinsa – A New Dawn

ALBUM: Nihiloxica – Endongo

Pierwszy utwór/album, który kupiłeś:

Tosca – Suzuki. To był mój pierwszy winyl. Myślę, że przesłuchałem go setki razy. 

>

Utwór, który nigdy nie opuszcza Twojej torby z płytami/pendrive’a:

Manoid – Forests

Ulubiony utwór grany na znudzenia na początku kariery:

To jeden z pierwszych moich utwór. Często grałem go na żywo  i z biegiem lat zmieniał się bardzo mocno. Tylko riff basowy pozostawał ten sam.

Manoid – Blow

Utwór, który jest w stanie poderwać najbardziej oporny tłum:

Merimell – Custom Made

Ulubiony utwór, który grasz w ciągu ostatnich 2-3 miesięcy:

Avision – What You Wanted

Utwór ulubionego producenta:

Trudno mi wskazać ulubionego producenta. Artyści często z płyty na płytę ewoluują w stronę, która mnie nie pociąga lub odwrotnie – robią ciągle to samo. Floatings Points jest wyjątkiem, bo bardzo mocno rozwiją swoją stylistykę i jednocześnie ciągle pozostaje blisko swojego unikatowego brzmienia. 

Floatings Points – Last Bloom

Ulubiony utwór na otwarcie setu:

Donato Dozzy & Anna Caragnano – Parola (Rework)

Ulubiony utwór na zamknięcie setu:

ClarkLegacy Pet

Utwór na powrót z imprezy nad ranem:

SteffiDifferent Entities

Utwór celebrujący poranek bez kaca:

Woo YorkChasing The Dream 

Utwór, na którego prośbę o zagranie akurat się zgodziłeś:

Nigdy nie miałem takiej sytuacji.

Guilty pleasure, którego nie masz oporów, by grać:

W Muzeum Sztuki Współczesnej zagrałem  t.A.T.u. – Nas Ne Dagoniat

Trzy utwory, które definiują moją selekcję:

Utwory z ostatnich miesięcy: 

RandomerSleep Of Reason 

Max CooperVoid

Kangding RayDe Tomaso Pantera 

Album, który lubisz, a który nie ma nic wspólnego z tym, co grasz lub tworzysz:

To punkowa zimna fala z 1980 roku. Często polecam tę płytę znajomym z różnych kręgów muzycznych. Uważam, że jest ponadczasowa. Perkusje, które brzmią jak automat, syntezatory i minimalizm liryczny. 

Siekiera – Nowa Aleksandria 

Manoid – Selekcja na Muno.pl. Sprawdź playlistę autorstwa Manoida na naszym profilu na Spotify!Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →