Selekcja. Michał Łoboda: „Chris Liebing zapewnił mi przyspieszony kurs z tego czym jest techno”

fot. materiały prasowe
Wywiad
Michał Łoboda

Michał Łoboda z selekcją dla Muno.pl to temat kiełkujący w naszej głowie od bardzo dawna. Nie było łatwo, dzisiejszy gość zaproszenie do kącika selektorskiego odkładał w czasie kilkukrotnie. Z różnych powodów. Ostatecznie pragniemy przedstawić jednego z najciekawszych polskich selekcjonerów, wyróżniających się skillem, smakiem i precyzją. Timing wydaje się być idealny, w końcu za kilka dni zmaterializuje się event z ojcami Detroit techno, którego Michał jest jednym z architektów. Na horyzoncie pojawi się również debiutancki utwór na VA nakładem oficyny SPLOT. Tymczasem zapraszamy na selekcję najwyższych lotów, Dj-a i wschodzącego producenta oddanego miłości do klasycznego brzmienia techno.

Michał Łoboda. Wychowany w Das Lokalu

Chcąc przyjrzeć się drodze Michała Łobody do regularnych występów w najlepszych klubach i festiwalach w Polsce należy cofnąć się w czasie o ponad 10 lat. Mamy 2012 rok, piękny rocznik w historii polskiego clubbingu, gdzie swoje najlepsze lata przeżywał legendarny Das Lokal [*]. W tym miejscu klubowa tkanka zostaje zaszczepiona do muzycznego krwioobiegu Michała w sposób nieodwracalny – klimat miejsca, muzyka i ludzie, których tam poznaje zarażają w nim piękno kultury klubowej.

Wszystko zaczęło się w okolicy 2012 roku, kiedy moja znajoma zabrała mnie do Das Lokalu. W tym miejscu zakochałem się clubbingu i muzyce elektronicznej. Następnie zrzeszając się z moją macierzystą ekipą SMB miałem okazję nie tylko stawiać swoje pierwsze kroki jako DJ, grając na niekończących się afterach, ale również pomagać przy organizacji eventów w miejscach takich jak Młyn Sułkowice czy Strefa W-Z. Jako młodzian miałem okazję obserwować i uczyć się tematu od podszewki

Michał Łoboda
fot. Dominika Jurewicz

Z Michałem znamy się od lat, w tamtym czasie godziny mijają nam na rozmowach o ówczesnych herosach techno. Swoje najlepsze lata przeżywali Oscar Mulero, Speedy J i Chris Liebing – to oni pchnęli go w świat techno. Klasyczne brzmienie czarnych braci z Detroit oraz niemiecka i brytyjska scena okazały się na tyle głębokie i prawdziwe, że miłość do tych dźwięków nie gaśnie u niego do dzisiaj. Zapytany o występ-marzenie bez zastanowienia wymienia randkę z Collabs 3000 i British Murder Boys.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

To musi być Liebing. W tamtych czasach Chris zapewnił mi kurs przyśpieszony z tego czym jest muzyka techno. Nie tylko jego solowa twórczość, komplementarność DJ setów przy całym wysmakowaniu brzmienia, ale przede wszystkim działalność stajni CLR pokazały mi osoby i style, za którymi podążam do dziś.

Perfekcjonista nie uznający kompromisów

Michał Łoboda to nie tylko wybitny selekcjoner – w naszym odczuciu to absolutna Polska topka względem pomysłowych kompozycji brzmieniowych. Przy obecnych trendach klubowych mamy wrażenie, że reprezentuje niszę, prezentując muzykę bezkompromisową, surową, z niegasnącym szacunkiem do klasyki.

Podczas grania najważniejsza jest dla mnie spójność brzmienia i zmierzanie w założonym wcześniej kierunku, tak aby set stawał się tripem, skupionym na energii i nastroju jaki akurat danej nocy chcę przekazać. Staram się dążyć do tego aby poszczególne utwory zatraciły swoje znaczenie na rzecz większej całości, by całkowicie odkleić je od odosobnionej formy

fot. Dominika Jurewicz

Michał Łoboda od kilku miesięcy zasila szeregi kolektywu Syndykat, coraz śmielej radzącego sobie medium zaszczepiającego to co w muzyce elektronicznej najważniejsze. Regularnie trzęsie sterami DJ-ki we Wrocławskim Ciele ale nie tylko. Michała mieliśmy okazję usłyszeć w takich miejscach jak Święta Krowa, Szpitalna 1 czy Transformator. Jak mało kto ma doświadczenie płynące z najlepszych festiwali w Polsce – pojawił się m.in. na Nagle nad morzem, LAS Festival i Summer Contrast. Michał kontynuuje swój marsz z wyjątkową muzykę, obecną w jego życiu od lat najmłodszych.

Od dzieciaka chciałem mieć styczność z muzyką na wyższym poziomie niż tylko bycie słuchaczem. Myślę, że DJ-ing jest więc naturalnym wynikiem tego jak bardzo muzyka ta przypadła mi do gustu. Znaczenie też miało na pewno to, iż jestem w stanie samemu, solo, dać publice pełnię doświadczenia muzyki granej w klubach, co w moim mniemaniu bardzo ułatwia sprawę realizowania swojej wizji.

Michał Łoboda – Syndycast002

Sumarycznie o wiele częściej skupia się na luźnym słuchaniu muzyki, niż digg’owaniu czy przesłuchiwaniu czyichś setów. Duży wpływ ma na to fakt, że większość aktywności z muzyką spędza na produkcji, relaksując się w towarzystwie innych gatunków. Koniecznie sprawdźcie jego playlistę na Spotify na samym dole i zanurzcie się w świecie muzyki techno – takiemu, któremu winszujemy najbardziej.

Głównie jest to muzyka rockowa, przeważnie Stoner czy Grunge. Uwielbiam również zagłębiać się we Free Jazz czy od czasu do czasu przysłuchać się Rapowi i temu co brzęczy na ośce.

Michał Łoboda. Selekcja dla Muno.pl

Ostatni utwór/album, który kupiłeś

GotshellCoptos

Gotshell z Kolumbii serwuje mi ostatnimi czasy cały arsenał doskonałych funkcyjnych broni, które uwielbiam używać w swoich miksach.

Pierwszy utwór/album, który kupiłeś

Slipknot The Blister Exists

Album Slipknot – The Subliminal Verses. Miałem wtedy jakieś 8 lat i chyba pierwszy raz nie wydałem kieszonkowego na słodycze.

Utwór, który nigdy nie opuszcza Twojej torby z płytami/pendrive’a

Developer In Pure Form 14

Ciężko mi znaleźć utwór, który rzeczywiście nigdy nie wyleciał z pendrive’a, ale jeżeli miałbym wskazać jakiś do którego wciąż wracam to musi być to jeden z tego LP, ten chyba najważniejszy. Developer king.

Ulubiony utwór grany do znudzenia na początku kariery

ShedBoom Room

Shed tym kawałkiem nie dość, że zaspokoił moje wczesne potrzeby na granie dancefloor killerów to na dodatek otworzył niedługo później drzwi na połamaną muzykę techno, której jestem wiernym niewolnikiem po dziś dzień.

Utwór, który jest w stanie poderwać najbardziej oporny tłum

Randomer Stupid Things I Do (New School Mix)

Komentarz w moim katalogu mówi: proper funk.

Ulubiony utwór, który grasz w ciągu ostatnich 2-3 miesięcy

GiriSawtooth

Ma wszystko. Idealnie też sprawdza się jako warstwa każdego poziomu. Polecam.

Utwór ulubionego producenta

SleeparchiveLeave

Na pewno jeden z moich ulubionych jednego z moich ulubionych.

Ulubiony utwór na otwarcie setu

Rafael Anton IrisarriSystems

Raczej każdy początek jest inny ale potęga brzmienia Rafaela to jest coś z czego korzystam bardzo często.

Ulubiony utwór na zamknięcie setu

Stanislav Tolkachev Sometimes Everything Is Wrong

Jeden z ulubionych już wcześniej użytych, aczkolwiek tylko jeden raz.

Utwór na powrót z imprezy nad ranem

DJ Bone Shut the Lites Off

Absolutna esencja post closingowego mood’u.

Utwór celebrujący poranek bez kaca

King BuzzoDark Brown Teeth

Z rana warto nastroić się akustycznie.

Utwór, na którego prośbę o zagranie akurat się zgodziłeś

Never.

Trzy utwory, które definiują moją selekcję

Zmiksowana ze sobą naraz.

Sleeparchive5×3 IV

von schommer untitled

AVion Real

Album, który lubisz, a który nie ma nic wspólnego z tym, co grasz lub tworzysz

Brad Mehldau10 Years Solo Live (2015)

Absolutne arcymistrzostwo.

Playlista. Michał Łoboda dla Muno.plPolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →