Selekcja. Felis Silvestris dla Muno.pl: „Nie lubię cytatów w nagłówkach”

fot. materiały prasowe
Wywiad
Felis Silvestris

Ostatnie miesiące spędził na regeneracji i nowych wyzwaniach na Islandii. Zanim wyjechał, widywaliśmy go w najlepszych klubach w Polsce, gdzie regularnie podpalał parkiety swoim wyjątkowym skillem i selekcją. Właśnie wrócił i zabiera się do roboty. Zanim po chwilowym rozbracie ponownie stanie za DJ-ką, sprawdźcie, jakie bomby i skarby przygotował dla nas jeden z największych talentów polskiej sceny ostatnich czasów - Felis Silvestris.

Felis Silvestris. Dzieciak polskiego rapu

Kochamy takie historie. Felis Silvestris, czyli Igor Białousz, jeszcze trzy lata temu, bez żadnego doświadczenia na scenie, kręcił jedne z najlepszych setów na domowych afterach. Temat szybko podchwycili bardziej doświadczeni koledzy – kolektyw Zajezdnia dostrzegł w nim mega potencjał, zapraszając Felisa na imprezę z AIRODem we Wrocławskim Ciele. Debiut marzenie.

Felis Silvestris. Dzieciak polskiego rapu
Felis Silvestris / fot. Paweł Abramowicz

Background dzisiejszego bohatera to nie grooviaste techno, w którym się specjalizuje, ale polski rap. To tej kulturze i muzyce oddany był bez reszty. 10 lat temu, trafiając na projekt Niewidzialna Nerka, poznał producentów bliższych elektronice, takich jak Daniel Drumz bądź Duit. To stało się przyczynkiem wsiąknięcia Felisa w muzykę elektroniczną. Obierając osłuchania w tym gatunku, zszedł z czasem do technicznego undergroundu.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Felis Silvestris. Zakochany w jazzie i holenderskiej scenie techno

Karierę DJ-ską Felisa Silvestrisa z całą pewnością można określić jako tą książkową. Jest jednym z tych przedstawicieli polskiej sceny klubowej, z którym o muzyce można przegadać całą noc. Wyjątkową wiedzę sukcesywnie przekłada na DJ-kę, gdzie czuje się coraz pewniej, regularnie goszcząc w najważniejszych przestrzeniach klubowych w Polsce. W ciągu dwóch lat zdążył zagrać w Transformatorze, Pralni, Schronie, Hali Odra, Szpitalnej 1 i wspomnianym już Ciele. Ma za sobą kilka wielkoformatowych eventów, jak Wisłoujście czy występ w Centrum Koncertowym A2.

Felis Silvestris
Felis Silvestris / fot. Artur AEN Nowicki

Felis Silvestris należy do tych DJ-ów, którzy regularnie stają po drugiej stronie konsolety. Ciągła chęć poszerzania muzycznych horyzontów zmusza go do wycieczek po najlepszych techno miejscówkach na świecie. Z wypiekami wspomina swoją pierwszą wizytę w Berghain, gdzie panowie Answer Code Request, Claudio PRC czy Błażej Malinowski (był to jego debiutancki gig) nie pozwalali mu zejść z parkietu. Swoje „turystyczne” marzenia kieruje jednak w stronę szwajcarskiego Elysium, ewidentnie zahipnotyzowany widokiem zainstalowanych tam paczek od Lamba Labs. Zapytany natomiast o polską scenę, wypowiada się w następujących słowach:

Podoba mi się stale rosnąca różnorodność i jakość. Dzisiaj każdy w większym mieście w Polsce jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Nie lubię natomiast braku zrozumienia dla funkcji doormana. Niewpuszczenie do klubu to nie koniec świata, nie wszyscy w Internecie muszą o tym wiedzieć.

Felis Silvestris | Livecast #32, Ciało

Podczas grania jako najważniejszy aspekt wymienia harmonię. Swoją muzykę definiuje w trzech słowach – melodia, groove, drive. Po godzinach oddany jazzowi, zdecydowanie w wersji harmonicznej. „Jako przykład niech poświadczy twórczość wybitnych muzyków z trzech różnych pokoleń: Jiro Inagaki, Roy Hargrove, Kamasi Washington” – podsumowuje. Zaintrygowani? Zapraszamy na więcej muzycznych inspiracji/faz/skarbów/secret weapons od Felisa Silvestrisa. Enjoy a ride!

Felis Silvestris | Wisłoujście 2021

Selekcja. Felis Silvestris dla Muno.pl

Ostatni utwór/album, który kupiłeś

JSPRV35 – After 7

Od 2-3 lat scena holenderska jest tą, która jara mnie najbardziej. Stężenie jakościowych producentów i dejotów na tak małym obszarze jest wręcz nieprzyzwoite. Spośród nich wyróżnia się typas, co się zowie JSPRV35, w mojej ocenie fenomen. Czego się nie dotknie, zamienia w dźwięczne złoto. Ten track jest akurat częścią składaka wydanego przez skądinąd świetny label Drawner, ale najlepsze rzeczy Jasper publikuje własnym sumptem. Ci, co znają twórczość, wiedzą ocokaman. Resztę odsyłam do jego kanałów BC i SC.

Pierwszy utwór/album, który kupiłeś

Audioklinik – Ear Catcher

Ta produkcja mogłaby równie dobrze znaleźć się w kilku kolejnych rubrykach tego zestawienia. Czysta energia. Chorwacki okrutnik. No i uwielbiam te momenty, kiedy diggując, trafiam na nastoletni utwór, nie tracący nic a nic na świeżości po upływie czasu.

Utwór, który nigdy nie opuszcza Twojej torby z płytami/pendrive’a

The Persuader – Fusion of Thoughts

Utwór prosty, ale jakże uniwersalny. Niezwykle wciągający, zapętlony, nieco dubowy motyw przewodni, wybrzmiewający od samego początku do ostatnich sekund, nazwałbym chłodnym wyrafinowaniem. Koresponduje to z pochodzeniem autora – pod aliasem The Persuader kryje się Szwed Jesper Dahlback.

Track nada się, aby otworzyć nim set, trochę przyspieszony sprawdzi się w peaktimie, da radę zaczarować nim o zachodzie słońca na biczbarze, ale też wprowadzić w trans w dusznym klubie. Sprawdzone.

Ulubiony utwór grany do znudzenia na początku kariery

Szmer – Forward Motion

Tutaj mały ukłon w kierunku rodzimego producenta. Generalnie raczej nie gram wielokrotnie tych samych kawałków, ale znalazłoby się kilka wyjątków. Ten okazał się bardzo przydatnym toolem, świetnie miksującym się z potężną ilością innych utworów. Michałowi należą się gratulacje, bo ostatnimi czasy konsekwentnie i bez kompleksów idzie po swoje, uzupełniając swoimi produkcjami katalogi uznanych oficyn wydawniczych.

Utwór, który jest w stanie poderwać najbardziej oporny tłum

WBR – Wild Thoughts (SDB remix)

Wgniatacz parkietowy. Z jednej strony wewnętrznie niepokojący, z drugiej diabelsko kuszący. Spróbuj nie szurnąć nóżką.

Ulubiony utwór, który grasz w ciągu ostatnich 2-3 miesięcy

Nie dotyczy.

Na początku maja wybyłem na Islandię trochę oczyścić głowę i ciało. Niedługo wracam.

Utwór ulubionego producenta

Linearis – Wavy (Angioma remix)

Temat jest zbyt rozległy i nie potrafię wskazać jednej osoby. Poszedłem więc tropem „czyje produkcje gram najczęściej”. Prześledziłem plejlisty i wychodzi na to, że zwycięzcą prawdopodobnie jest Angioma bądź wymieniony wcześniej JSPRV35. Holender został już pochwalony, a stacjonujący w Berlinie Francuz też na to zasługuje. Alexy regularnie wypuszcza jakościowe traczki, jest też głową labelu i cyklu imprez Room Trax / Room Lab. Jak słychać na tym przykładzie, remiksować też umie.

Ulubiony utwór na otwarcie setu

Reeko – Segmento 5

Hiszpański maestro po prostu nie zawodzi. W przypadku tego utworu jego kunszt poznajemy stopniowo. Początkowo pierwsze dźwięki nieco leniwie wlewają się w uszy, aby po minięciu pierwszej minuty zacząć otulać sekwencją, która w 1:27 przyprawia o gęsią skórkę. Genialny, niesamowicie atmosferyczny utwór.

Ulubiony utwór na zamknięcie setu

Alpha Tracks – Arise

Pewnie dla niektórych trensiura na koniec setu to klisza i banał, ale ten track robi to ze stylem i smakiem. Odpowiedni ładunek emocjonalny, kwaśna linia basu, ciepły kick i ciekawe pętle. Grający kontent, publika rozpłynięta.

Utwór na powrót z imprezy nad ranem

Aleksandir – I Used To Dream

Subtelnie połamany, nieszablonowo skomponowany, wielokrotnie na ripicie słuchany.

Utwór celebrujący poranek bez kaca

Basicnoise – Coral

Uwielbiam zapach fikuśnego dub techno o poranku.

Utwór, na którego prośbę o zagranie akurat się zgodziłeś

Było kilka prób, ale jeszcze się nie zdarzył taki, żebym chciał go zagrać.

Guilty pleasure, którego nie masz oporów, by grać

Salome De Bahia – Outro Lugar

Trochę cheesy, trochę uroczy. Lubię wrzucić w warunkach afterkowych. Jak dotąd nie było skarg, wszyscy zadowoleni.

Trzy utwory, które definiują moją selekcję

Chris Liebing, Andre Walter – String Theory (Picotto & Ferri Remix)

Roman Poncet – Focal

Arkan – Never Stop

Album, który lubisz, a który nie ma nic wspólnego z tym, co grasz lub tworzysz

Alfa Mist – Antiphon

Siada na relaks, jako tło na spotkanie ze znajomymi, do fury. Kawał rewelacyjnej muzyki.

Playlista. Felis Silvestris dla Muno.pl

———————————————————————————————————————————

Organizujesz wydarzenie i potrzebujesz bileterii lub wypromowania swojego wydarzenia?

Biletomat.pl znamy się na tym, co robimy. Dostarczamy emocje uczestnikom wydarzeń, a ich organizatorom zapewniamy 20-letnie doświadczenie w branży rozrywkowej, niezawodność i skuteczność. Chcesz się o tym przekonać? Sprawdź warunki współpracy z bileterią Biletomat.pl, która wraz z Muno.plRytmy.pl i FTB.pl tworzy rodzinę marek grupy mediowej Time For Friends. Naszym celem jest Twój sukces, a dzięki kompleksowej obsłudze przy sprzedaży biletów i promocji wydarzeń jest on w zasięgu Twojej ręki. Dołącz do stale wydłużającej się listy naszych partnerów, z najbardziej znanymi klubami w Polsce i organizatorami największych imprez, koncertów i festiwali.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →