Legendarny klub Distillery zmuszony do przeprowadzki

fot. Distillery / Facebook
Kultura Lifestyle News
distillery

Najdłużej funkcjonujący i najważniejszy klub techno w Saksonii został zmuszony do relokacji po 28 latach działalności przy Kurt-Eisner-Straße w Lipsku - jego siedziba zostanie wyburzona przez deweloperów, a na jej miejscu powstaną budynki mieszkalne. Jednocześnie przedstawicielka klubu przestrzega, że jeśli nie staniemy w obronie klubów, przyczynimy się do wzrostu poparcia dla partii prawicowych, a tym samym pogłębiającej się polaryzacji w społeczeństwie.

Przegrana z systemem

Klub Distillery powstał w 1992 roku. 3 lata później przeniósł się do budynku przy Kurt-Eisner-Straße, gdzie będzie funkcjonować do końca maja. Na przestrzeni lat to miejsce gościło najważniejszych artystów sceny techno. Seria eventów pożegnalnych odbędzie się w najbliższy weekend, a wystąpią m.in. Ellen Allien, Dan Drastic i Teki Latex.

Distillery – Der Film (Official Trailer)

Widmo relokacji wisiało nad klubem już od ponad dekady – niestety nawet mimo poparcia lokalnych polityków nie byli w stanie zapobiec planom deweloperów. W rozmowie z Resident Avdisor przedstawicielka klubu Anne Petzold podzieliła się swoimi spostrzeżeniami:

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

W końcu deweloperzy przybyli z tak dużymi pieniędzmi, a politycy nie mogli odmówić. Nawet z polityką po naszej stronie nie było sposobu, aby uratować klub. To naprawdę, naprawdę smutne – oznajmiła

Jak zauważa Petzold w Niemczech (w przeciwieństwie do Berlina) „kluby nie są uważane za instytucje kultury”:

Nie doceniają znaczenia kulturowego ani strony społecznej. Łatwiej jest polecieć na księżyc niż otworzyć klub w Niemczech teraz – powiedziała

Choć przedstawicielka klubu cieszy się, że jego działalność będzie kontynuowana, nie może ukryć złości i smutku z powodu konieczności relokacji:

Ponad 30 lat historii umiera właśnie teraz. Jak miasto takie jak Lipsk może pozwolić na coś takiego? W Saksonii, gdzie poparcie dla prawicowej partii AfD wciąż rośnie, bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy takich miejsc jak kluby – gdzie ludzie, którzy nigdy nie rozmawialiby ze sobą na ulicy, mogą się spotkać i połączyć dzielące ich różnice – podsumowała

Budowa nowego domu Distillery rozpocznie się w przyszłym miesiącu – jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, klub ma nadzieję na ponowne otwarcie przed końcem roku.

UWS Global #20 Leipzig Distillery – ARTE ConcertPolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →