TOP 20 polskich numerów drum’n’bass 2019

Artykuł Playlista

20 najciekawszych numerów z gatunku drum’n’bass (i nie tylko!), które miały swoją premierę w 2019 roku.

Najciekawsze produkcje drum’n’bass w 2019 roku

2019 był niezwykle owocny dla polskich producentów muzyki bass’owej. Oprócz dziesiątek release’ów i wsparcia od największych gwiazd, Polacy występowali także na wielu polskich i zagranicznych wydarzeniach. Wybraliśmy 20 najciekawszych produkcji, które pojawiły się w tym roku od naszych rodzimych artystów.

1. dBridge- Lonely (Satl Remix) 

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Satl w tym roku jest zdecydowanie najciekawszą postacią na polskiej scenie drum’n’bass, co zawdzięcza swoim licznym numerom, które wspierane były przez największe sławy. Tegoroczne debiuty na wydawnictwach The North Quater i Sun&Bass Recordings, sprawiły, że stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów dnb również na świecie. Nasze serce w tym roku skradł remiksem dla legendy dBridge. Ostatnio wydał znakomitą Things We Can’t See EP, w której usłyszymy drum’n’bass, dub oraz house.

Zobacz także: Satl z debiutancką EPką na The North Quater.

2. Silence Groove- Sky Beams

Kolejny Polak, który ma za sobą owocne miesiące to Silence Groove. Na sam koniec roku, światło dzienne ujrzała jego EPka z 4 utworami w wytwórni DocScotta31 Recordings. Sky Beams to numer 3 ze wspomnianej EPki, znakomicie podkreślający styl Polaka, a także samego labelu, gdzie się ukazał.

3. Switch Technique- The Scientist

Switch Technique trzyma wysoki poziom od lat i wciąż rozwija swój projekt w kierunku hard drum’n’bassu. Również i on ma za sobą wiele ciekawych wydawnictw m.in na PRSPCT i Mindocracy. Na początku roku pojawił się również jego album Soul Grind, podzielony na 4 części. Przy produkcji tak dużego wydawnictwa współpracował z Lucy Fur, Frequax czy Gancher & Ruin.

4. Brainpain & YMB- Freddy’s We Dream

Jakub Tobiański znany jest po dwoma aliasami. Jako Yakoob tworzy muzykę eksperymentalną i glitch, natomiast Brainpain to pseudonim, który ściśle wiąże się z drum’n’bass’em i dubstepem.  Na przestrzeni ostatnich lat jego muzyka wychodziła na Othercide i Mindsaw, co przyniosło mu występy na wydarzeniach takich jak UKF, Therapy Session czy Blackout. Po latach postanowił otworzyć swój label o nazwie ION Recordings, który skupia się na mocnych i energetycznych produkcjach z pogranicza neurofunku i hard drum’n’bass. Jako najciekawszą propozycję tego roku wybraliśmy jego Freddy’s Wet Dream stworzone we współpracy z YMB.

5. The Inflamers- Bass In The Staircase

The Inflamers tworzy Zrylc i Bizzmo z kolektywu Breaky Vibes. Chłopaki nie ograniczają się gatunkowo i tworzą neurofunk, deep i liquid drum’n’bass. Ich nowoczesne brzmienie z oldschoolowym zacięciem dostrzegł siostrzany label popularnego RAM Records czyli ProgRAM. Bass In The Staircase pojawiło się parę tygodni temu na składance złożonej z 54 numerów, która została wydana z okazji setnego wydawnictwa ProgRAM.

6. Living Plastic – Klax

W tym roku na ProgRAM pojawiły się także dwa numery od Living Plastic, którego występ możecie pamiętać na Audioriver 2018 lub ostatnim Let It Roll On Tour. Klax i Fomo to całkowite przeciwieństwa poprzednich propozycji. Fani brzmień rodem z RAM Records będą zachwyceni nowoczesnymi propozycjami od śląskiego producenta.

7. Detoxic- Underworld

Underworld i Clandestinely to dwa polskie single z włoskiej wytwórni DLT9. Debiutancka premiera na DNB Dojo przyniosła tysiące odsłon, oraz support od takich artystów jak Bredren, DJ Hidden, Hajimari i wielu więcej. Był to pracowity rok dla Detoxica, który wydał 8 klimatycznych numerów w pięciu labelach, m.in IN:DEEP, Delta9 i Subplate Recordings.

Zobacz także: Munoludy 2018 DJ / LIVE BASS Polska: Wywiad z Detoxic

8. Ankou- Artificial Intelligence

Oprócz zwycięstwa w konkursie Methlab oraz wielu pojedynczych nagrań, które wyszły spod ręki Ankou, na The Rust Music ukazała się jego EP. Artificial Intelligence to 6 eksperymentalnych drum’n’basów z pogranicza neurofunku, deep’u i haltempo.

Zobacz także: MunoRadar: Ankou. Hybryda drum’n’bass’u i hip-hopu.

9. Bengal & Tysia- Nowhere To Go

O Bengalu pisaliśmy już latem, a jego muzyki nie mogło zabraknąć także w podsumowaniu roku. Jest to kolejny artysta gustujący w głębszych klimatach z rozbudowaną linią melodyczną. Kompozytor i multiinstrumentalista z Opola stworzył swoje Nowhere to Go przy użyciu jedynie żywych instrumentów.

10. Offish- Cultist

Niezwykle połamane i mroczne wydawnictwo Offisha znalazło swoje uznanie w niemieckim Krytika Productions. To nie jedyny release, który pojawił się w tym roku od polskiego producenta. Jego eksperymentalne numery wychodziły także na Strictly Deep DNB i Blackfox oraz na wielu zagranicznych składankach.

11. Hatework Machine- Mind Whispers

Hatework Machine to aktualnie projekt solowy, mimo że przez lata tworzyły go 3 osoby. Artysta jest zafascynowany charakterystycznym brzmieniem Current Value, a swoje produkcje tworzy głównie bez użycia gotowych sampli. Należy do ION Records, a Mind Whispers to futurystyczny neurofunk z elementami hard dnb.

12. Creafect- Intercepting

You So fat Records to wytwórnia, która skupia się głównie na wydawaniu muzyki polskich, rosyjskich i ukraińskich producentów. W maju na składance The New Army pojawił się taneczny singiel Intercepting od śląskiego dja i producenta Creafecta.

13. Lockajaw- Empath (Kosay Remix)

Kosay jest polskim ambasadorem wytwórni Methlab oraz członkiem kolektywu DRUMATIC. W naszym kraju kojarzony głównie z energetycznych i neurofunkowych setów. W ostatnich miesiącach jego gust skierował się w stronę głębokich brzmień, z których słynie także sam Methlab. Jego jedyna drum’n’bassowa produkcja w tym roku to remix dla Lockjaw i kawałka Emapth. Kosay w 2019 roku zaczął także występować jako Suspect, a projekt skupia się na muzyce techno.

14. Snik- Once Upon A Winter’s Nights

Ordinary Inspirations to różnorodny muzycznie album od SNIK, który pojawił się na Absys Records. Wielogatunkowe, klimatyczne LP to idealna propozycja na ten chłodny okres. Tym razem wybraliśmy do zestawienia przepiękny, breakbeatowy Once Upon A Winter’s Nights.

15. Panton- Blue

Rok 2019 był debiutem dla twórczości warszawskiego DJ-a Pantona. W czerwcu na YouTube pojawił się pierwszy autorski numer stołecznego artysty. Energetyczny, liquidowy track wyszedł za darmo, bez profesjonalnego masteringu, a mimo to spotkał się z dużym uznaniem w Polsce i nie mogło go zabraknąć w tym zestawieniu.

16. Radicall & Nelver- Hundread Lives

Hundread Lives to jedna z ostatnich drum’n’bassowych produkcji polskiego Radicalla. Po latach pracy nad połamanymi brzmieniami, w ostatnim roku zmienił kierunek swojej kariery i produkuje techniczne i progresywne brzmienia jako ODRA.

17. Effect- Perception

Mimo, że drum’n’bass bardzo się zmienił w ostatniej dekadzie, wciąż mamy artystów produkujących bardziej oldschoolową muzykę. Jednym z nich jest Effect, który regularnie dzieli się swoimi utworami w sieci za darmo. My wybraliśmy jego Perception, które przypomina nam obecny deep drum’n’bass.

18. Skeletone & Critical Event feat. LaMeduza- Hard Times

Skeletone jest wszechstronnym producentem z Polski, który tworzy nie tylko liquidowe, ale również bardziej techniczne numery. W kooperacji z Critical Event i wokalem od LaMeduza powstało melodyjne  Hard Times wydane na Cygnus Music.

19. Istota- The Heist

Kilka miejsc poświęciliśmy dla twórczości około drum’n’bassowej. Istota wydał niedawno 10” vinyl z dwoma singlami. The Heist to pełny mroku, bassowy numer, któremu ciężko przypisać konkretne ramy gatunkowe, a wraz ze Space Prison zostały dostrzeżone przez brytyjski label Ronin Ordinace.

20. Lux Familiar, PZG & Dubsknit- LFO’s for Hoes

LFO’s For Hoes zamyka nasze tegoroczne zestawienie. Bassowa produkcja z albumu We Rob Rave 3 została stworzona przez polskich mistrzów grime’u i juke’u czyli Lux Familiar, PZG i Dubksnit. Wszystkich autorów mogliśmy słyszeć w poprzednich latach na festiwalu Audioriver i scenie Hybrid.

Playlista na Spotify

Na naszym kanale Spotify znajdziecie playlistę z większością propozycji.

Zobacz także: TOP 10 polskich numerów drum’n’bass ostatnich miesięcy

Muzyka Klubowa

Biletomat.pl
PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →