Munoludy 2018 DJ / LIVE BASS Polska: Wywiad z Detoxic

Wywiad
Detoxic

Zdobywca 2. miejsca w plebiscycie Munoludy 2018 DJ / LIVE BASS Polska- Detoxic, w wywiadzie dla muno.pl. Trójmiejski dj, producent i promotor opowiedział nam o swojej twórczości, scenie drum'n'bass w Polsce i planach na najbliższe tygodnie.

Kim jest Detoxic?

… czyli jaką gra muzykę oraz jaki ma związek z Breaky Vibes.

Detoxic: Już jako nastolatek chłonąłem niczym gąbka każdy rodzaj muzyki elektronicznej i miałem zajawkę na bycie DJem. Jednak dopiero w 2014 roku postanowiłem zająć się muzyką na poważnie jako Detoxic, a wybór padł na drum’n’bass. Trafiłem akurat na czasy, kiedy ta muzyka diametralnie się zmieniła i był na nią ogromny boom. Gustowałem głównie w mocniejszych brzmieniach jak współczesny neurofunk czy techstep i tak pozostało do dziś, mimo że moje produkcje są całkowitym przeciwieństwem moich setów. Jako producent, tworzę głównie głębsze i bardziej techniczne brzmienia, często z melodyjnymi partiami. Udało mi się wydać numery na włoskiej wytwórni Delta9, niemieckim C Recordings i Krytika Productions, czy brytyjskim Strictly Deep DNB. Grając, sięgam często po numery z Critical Music, Blackout, Cause4Concern czy mniej popularne Hoofbeats i Neuropunks. Przełomem dla mnie było również stanie się rezydentem legendarnego klubu Sfinks700, za co jestem ogromnie wdzięczny ludziom, którzy go prowadzą.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Parę miesięcy po powstaniu Detoxica, z moimi przyjaciółmi postanowiliśmy zrobić coś więcej na trójmiejskiej scenie. Tak powstało Breaky Vibes, które aktualnie liczy 7 osób i ma za sobą 5 lat działalności. Przez ten czas zaprosiliśmy kilkunastu zagranicznych gości jak Mefjus, Audio, Gydra, Pythius oraz dziesiątki polskich artystów. W Breaky Vibes każdy ma określone zadania. Ja pełnię rolę osoby odpowiedzialnej za bookowanie klubów i polskich artystów, a także za grafikę i promocję imprez w social media.

Detoxic

Płyta winylowa czy digital

… czyli z czego gra Detoxic podczas swoich występów.

Detoxic: Zdecydowanie digital, głównie dzięki dużej dostępności najróżniejszej muzyki. Płyt winylowych uwielbiam słuchać z moim łódzkim przyjacielem ZENonem, ale nie jestem fanem grania z gramofonów na imprezie. Od kiedy zostałem DJem, próbowałem grać z kontrolera, na instrumentach MIDI, gramofonach czy CD-Playerach. Po tych wszystkich eksperymentach pozostałem wierny jednak CD-Playerom, bo cała reszta mnie po prostu nudziła. Dodatkowo, gdy Pioneer wprowadził możliwość grania z USB (po wcześniejszej analizie w Rekordboxie) ich sprzęt dał całkiem inne możliwości, które mimo początkowych oporów postanowiłem wykorzystać. Aktualnie gram z 3 CD-playerów, miksując harmonicznie czyli „kluczem”. W ten sposób mogę poprawnie zaprezentować dużo więcej numerów, które utrzymają energię na parkiecie przez cały mój występ.

Detoxic4

Spontan czy plan

… czyli kiedy przygotowuje się do imprezy, a kiedy idzie na żywioł.

Detoxic: Ja przygotowuję się do imprez zawsze. Spędzam wiele dni selekcjonując muzykę w zależności od tematyki imprezy i pory w jakiej mam występować. Tak jak wspominałem, gram z 3 CD-Playerów, co wymaga trochę większej ilości czasu na przygotowanie się i wybranie dobrej konfiguracji numerów. Szanuję moich odbiorców i chcę im dać najlepszą wersję siebie. Czasami godzinami wybieram kawałki, które w miksie będą do siebie idealnie pasować. Granie na żywioł pozostawiam na warm upy, gdzie na dużym soundsystemie mogę przetestować mniej pewne kawałki i przejścia.

Detoxic5

Polska scena bassowa

… czyli najlepsze kluby i festiwale oraz najciekawsi producenci i DJe.

Detoxic: Odnoszę wrażenie, że drum’n’bass w Polsce ma się całkiem dobrze. Mamy wielu popularnych producentów i jeszcze więcej mniejszych. Lista jest długa, ale koniecznie trzeba wspomnieć o takich postaciach jak Satl, Silence Groove, Radicall, Handra, Switch Technique, Brainpain, Bizzmo i Rafau Etamski. Djów, którzy potrafią pokazać oryginalną selekcję i technikę również nie brakuje. Tutaj warto wpadać na wydarzenia, na których występuje ZENon, Kosay, Shandrill, Hałasova i Wobler.

Co raz częściej na festiwalach pojawiają się połamane sceny, zagraniczni goście odwiedzają kluby w całej Polsce, a świadomość ludzi o tym gatunku rośnie. W ostatnich latach nawet największe sławy nie są przeszkodą. Regularnie występuje u nas czołówka światowego drum’n’bass’u, o co dbają polscy organizatorzy jak IllegalBreaks, 175BPM, DrumObsession, BASSLINE, oraz kluby Sfinks700, P23, czy Projekt Lab.

Niestety wciąż to za mało by zebrać kilka tysięcy słuchaczy dnb na polskim festiwalu poświęconym tylko tej muzyce…

Deto

Inspiracje muzyczne

… czyli czego Detoxic słucha i co lub kto napędza go do działania.

Detoxic: Mimo, że moją największą miłością jest drum’n’bass, słucham różnej muzyki, w zależności od okoliczności. Kiedy pracuję, sięgam głównie po mixy z Cercle, a także po kilka trance’owych pozycji. Moje ulubione sety to Adriatique, Boris Brejcha i Artbat z wyżej wspomnianego Cercle, a także mixy Giuseppe Ottavianiego i Vini Vici. Kiedy mam więcej czasu na drum’n’bass, przeglądam SoundClouda oraz słucham kawałków jakie dostałem od znajomych producentów. Widzę, że co raz więcej osób zaczyna robić własną muzykę, co mnie dodatkowo motywuje do działania, a także jest zdrowe dla sceny i na pewno pozwoli jej się rozwinąć.  

Deto8

Najlepsze imprezy ostatnich miesięcy

czyli gdzie Detoxicowi grało się najlepiej.

Detoxic: Początek roku był ciekawy, jednak niezbyt intensywny, później przybyło kilka dużych wydarzeń i ciężko jakiekolwiek pominąć. Genialne wydarzenie w P23 z Noisią i A.M.C, po których miałem przyjemność występować, to moje najlepsze tegoroczne wspomnienie z samego początku roku. Dobrze bawiłem się także na naszych 4. Urodzinach w Sfinks700, Bassriver 2019 w Płocku, Fest Festival 2019 w Chorzowie i Let It Roll On Tour Poland we Wrocławiu. Dotychczas to był wspaniały rok!

Deto9

Najbliższe imprezy, których nie można przegapić

… czyli gdzie można usłyszeć Detoxica.

Detoxic: Do końca roku czeka mnie jeszcze kilka wyjazdów. W najbliższych tygodniach usłyszycie mnie w Poziomy Warszawa, D.K. Luksus Wrocław, a także na Black Sun Empire w katowickim P23. Zadebiutuje również w Opolu, na imprezie ekipy Propaganda Soundsystem. Grudzień to czas na rodzinę i produkcję, a także na… Sfinksową Pasterkę. Na tej legendarnej imprezie usłyszycie mnie na fontannie obok Twin Prix i Mad’a. 

Zobacz także: Munoludy 2018 DJ / LIVE BASS Polska: Wywiad z Rusałka

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →