Piano Roll – „ojciec chrzestny” DAW-u

fot. Troy T
News Technologia
Producer

Edytor pianolowy jest powszechnie znanym narzędziem do wyświetlania nut. Piano roll pojawił się po raz pierwszy już w 1800 roku i pomimo całej nowej technologii zawartej w oprogramowaniu do sekwencjonowania dźwięku filozofia tego wynalazku wciąż jest stosowana. To absolutny początek automatyzacji muzyki. Sprawdźcie szczegóły!

Piano roll – krótka historia

Wszystko zaczęło się w 1800 roku, kiedy francuski wynalazca Joseph Marie Jacquard po raz pierwszy opracował automatycznie grające pianino oparte na działaniu krosna – tzw. maszyny żakardowej. To pierwszy w historii techniki wynalazek z programowym sterowaniem.

Paradise Mill How The Jacquard Mechanism Works

Około 20 lat później rolki papieru zastąpiły karty dziurkowane/perforowane. Instrument czytał kartkę papieru z wybitymi w różnych punktach otworami, które przedstawiały różne klawisze fortepianu. Rolka była powoli przeciągana, a odpowiednie klawisze były uderzane, zgodnie z wydziurkowaną informacją zawartą na rolce.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Piano Roll
źródło: wikicommons
źrodło: wikicommons

10 grudnia 1908 roku grupa reprezentująca większość największych amerykańskich producentów fortepianów zebrała się w Buffalo w stanie Nowy Jork, aby spróbować uzgodnić pewne standardy. Grupa zdecydowała się na szerokość 11+1⁄4 cala (286 mm) i standardy perforacji dla rolek na 65 banknotów (6 otworów na cal) i rolek na 88 banknotów (9 otworów na cal). Ten format stał się luźnym światowym standardem. Poniżej znajdziecie filmik z fabryki kart dziurkowanych w Buffalo.

Piano Roll – Q.R.S. Music, Buffalo

Piano Roll – stare, ale jare

Naciągnięta kartka papieru wyglądała i pełniła dokładnie taką samą funkcję jak edytor piano roll, którego używamy do dziś. Jedyną prawdziwą różnicą między nowoczesnym cyfrowym odpowiednikiem a wersją z 1800 jest to, że stare rolki papieru czyta się od góry do dołu, a nie od lewej strony do prawej. Dzięki komputeryzacji nie musimy spędzać tygodni, aby wprowadzić mnóstwo muzyki nożyczkami i dziurkaczem. Współczesny piano roll to tak naprawdę tylko pianino przekręcone w bok, ale jest to wygodny sposób na przeglądanie wszystkich dźwięków, do których mamy dostęp od dołu do góry. Ten system działa świetnie od ponad 200 lat, więc po co to zmieniać?

źródło: Attack MagazinePolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →