Psst, idą święta, a ta książka to idealny prezent dla gramofonowych purystów

Fot. Phaidon
News
historia, książka, winyle, gramofony

Czterysta piętnaście złotych wolnych w kieszeni i najnowsza książka o historii projektowania gramofonów może być Twoja. Wysoka cena (oryginalnie 74,95 funtów) niesie za sobą wszystko to, co powinieneś wiedzieć o historii i kulturze winylowej w pełnym tego słowa znaczeniu.

Zainteresowanie gramofonami i winylami przeżywa renesans. Czarne płyty cieszą się popularnością zarówno wśród rdzennych użytkowników analogu, jak i wiernych vinyl only konserwatystów postrzegających je za dobro wieczne. Za ich niezwykłe brzmienie i niepowtarzalny styl. Będąca kontynuacją książki o historii projektowania sprzętu audio klasy Hi-Fi Revolution, The History Of Turntable Design bada projekt i wpływ kulturowy gramofonu, komponentu w centrum „winylowego odrodzenia”.

Czytaj również: … a tymczasem winyle wciąż się mają dobrze – jest raport

Historia gramofonów w jednej książce

Napisana przez Gideona Schwartza pozycja ukazuje fascynującą historię gramofonów i technologii winylowej od lat pięćdziesiątych do współczesnych najnowocześniejszych projektów. Zamiarem autora w Revolution, The History Of Turntable Design jest zbadać „projekt, historię i wpływ kulturowy gramofonów i technologii winylowej”, których dziedzictwo jak nigdy wcześniej odbija się echem w obecnych czasach. Poniżej cytujemy fragment książki o modelu Luxman:

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Podobnie jak inne znane japońskie marki, takie jak Accuphase i Nakamichi, Luxman zyskał sławę w latach 70. i 80. przede wszystkim dzięki doskonałej ofercie lamp i tranzystorów. Uważany za high-endowy byt od momentu powstania w 1925 roku, Luxman oddzielił się od reszty dzięki kunsztowi wykonania i estetyce, a jego gramofony poszły w jego ślady. Podobnie jak w przypadku wielu innych japońskich projektów, Luxman wolał system z napędem bezpośrednim (choć marka oferowała niektóre modele z napędem pasowym), ale różnił się diametralnie dzięki próżniowemu stabilizatorowi tarczy (VDS). Ten mechanizm sprzęgania płyty z talerzem – poprzez usunięcie powietrza między płytą a talerzem – miał na celu złagodzenie problemów wynikających z wypaczonych płyt. Modele PD-300 i PD-555 były najbardziej widocznymi aplikacjami marki w zakresie technologii VDS i ulubionych modeli klasycznych. Eleganckie wzornictwo przemysłowe Luxmana, które łączyło metalowe cokoły z drewnianymi podstawami i deskami rozdzielczymi, znalazło uznanie wśród wymagających audiofilów na całym świecie i nadal nie ma sobie równych pod względem formy i wzornictwa.

Psst, idą święta, a ta książka to idealny prezent dla gramofonowych purrystów
Fot. Phaidon

Blisko trzystustronicowe kompendium wiedzy o wszystkim, co gramofonowe dostępne jest w przedsprzedaży na stronie Phaidon Press. Premiera książki zaplanowana jest na trzynastego października.

Wiemy, gdzie są najlepsze imprezy. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →