Psst, idą święta, a ta książka to idealny prezent dla gramofonowych purystów

Fot. Phaidon
News
historia, książka, winyle, gramofony

Czterysta piętnaście złotych wolnych w kieszeni i najnowsza książka o historii projektowania gramofonów może być Twoja. Wysoka cena (oryginalnie 74,95 funtów) niesie za sobą wszystko to, co powinieneś wiedzieć o historii i kulturze winylowej w pełnym tego słowa znaczeniu.

Zainteresowanie gramofonami i winylami przeżywa renesans. Czarne płyty cieszą się popularnością zarówno wśród rdzennych użytkowników analogu, jak i wiernych vinyl only konserwatystów postrzegających je za dobro wieczne. Za ich niezwykłe brzmienie i niepowtarzalny styl. Będąca kontynuacją książki o historii projektowania sprzętu audio klasy Hi-Fi Revolution, The History Of Turntable Design bada projekt i wpływ kulturowy gramofonu, komponentu w centrum „winylowego odrodzenia”.

Czytaj również: … a tymczasem winyle wciąż się mają dobrze – jest raport

Historia gramofonów w jednej książce

Napisana przez Gideona Schwartza pozycja ukazuje fascynującą historię gramofonów i technologii winylowej od lat pięćdziesiątych do współczesnych najnowocześniejszych projektów. Zamiarem autora w Revolution, The History Of Turntable Design jest zbadać „projekt, historię i wpływ kulturowy gramofonów i technologii winylowej”, których dziedzictwo jak nigdy wcześniej odbija się echem w obecnych czasach. Poniżej cytujemy fragment książki o modelu Luxman:

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Podobnie jak inne znane japońskie marki, takie jak Accuphase i Nakamichi, Luxman zyskał sławę w latach 70. i 80. przede wszystkim dzięki doskonałej ofercie lamp i tranzystorów. Uważany za high-endowy byt od momentu powstania w 1925 roku, Luxman oddzielił się od reszty dzięki kunsztowi wykonania i estetyce, a jego gramofony poszły w jego ślady. Podobnie jak w przypadku wielu innych japońskich projektów, Luxman wolał system z napędem bezpośrednim (choć marka oferowała niektóre modele z napędem pasowym), ale różnił się diametralnie dzięki próżniowemu stabilizatorowi tarczy (VDS). Ten mechanizm sprzęgania płyty z talerzem – poprzez usunięcie powietrza między płytą a talerzem – miał na celu złagodzenie problemów wynikających z wypaczonych płyt. Modele PD-300 i PD-555 były najbardziej widocznymi aplikacjami marki w zakresie technologii VDS i ulubionych modeli klasycznych. Eleganckie wzornictwo przemysłowe Luxmana, które łączyło metalowe cokoły z drewnianymi podstawami i deskami rozdzielczymi, znalazło uznanie wśród wymagających audiofilów na całym świecie i nadal nie ma sobie równych pod względem formy i wzornictwa.

Psst, idą święta, a ta książka to idealny prezent dla gramofonowych purrystów
Fot. Phaidon

Blisko trzystustronicowe kompendium wiedzy o wszystkim, co gramofonowe dostępne jest w przedsprzedaży na stronie Phaidon Press. Premiera książki zaplanowana jest na trzynastego października.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →