… a tymczasem winyle wciąż się mają dobrze – jest raport

fot. Julio Rionldo / Unsplash
Kultura Lifestyle News
vinyl

Jeden rabin powie tak, a inny powie nie. Według najnowszych badań firmy Luminate dominacja płyt winylowych w przestrzeni muzycznej wciąż trwa, ba! Sprzedaż mimo wszystkich problemów i kontrowersji idzie lepiej, niż myślicie.

Winyl – popularność wzrasta

Niedawno informowaliśmy Was o problemach na rynku płyt winylowych oraz rosnącym sceptycyzmie co do starego nośnika. Tymczasem okazuje się, że czarne płyty sprzedają się jak świeże bułeczki! Według raportu Luminate, firmy zajmującej się analizami i danymi dla przemysłu rozrywkowego, do tej pory sprzedano ponad 19,4 miliona płyt winylowych w tym roku. Liczba ta, która stanowi nieco ponad połowę z 36,5 miliona sprzedanych egzemplarzy muzyki fizycznej, stanowi niewielki wzrost w porównaniu z danymi z ubiegłego roku, w których w pierwszej połowie roku sprzedano 19,2 miliona płyt. W 2021 pobiły 30-letni rekord i przyniosły silny zwrot w porównaniu z danymi z 2020, w pierwszym roku lockdownu. W ubiegłym roku MCR Data również zauważył, że pod koniec ubiegłego roku, ​​sprzedaż winyli osiągnęła ogromny wzrost do końca 2021. Oprócz wysokich wyników sprzedaży, przedstawiciele Luminate twierdzą, że stale rośnie również… dostęp do płyt winylowych! Od 2019 udział sklepów detalicznych, sieciówek w sprzedaży czarnych płyt podwoił się z 6% do 12% – to zasługa m.in. Adele, której popularność ostatniego albumu spowodowała zator w tłoczniach płyt winylowych na całym świecie.

How Adele’s 30 Will Change Vinyl Forever

Oczywiście można to traktować jako ciekawostkę i dość poboczne źródło nabycia ulubionych placków. Popularne dyskonty są wciąż daleko za niezależnymi sklepami oraz sprzedażą online, które mają odpowiednio 52% i 31% udziałów.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Przeczytaj koniecznie: „Mam to na winylu”, ale… czy kogoś to naprawdę obchodzi?

Luminate podkreśla szczególny sukces wydawnictw Harry’ego Stylesa i Tylera, The Creatora. Styles ustanowił nowy rekord sprzedaży winyli w pierwszym tygodniu, sprzedając 182 000 sztuk po wydaniu swojego trzeciego albumu, Harry’s House.

Harry Styles – As It Was

Tyler The Creator miał nieco inne doświadczenia, gdy jego album Call Me If You Get Lost został udostępniony na winylu prawie 10 miesięcy po pierwszym wydaniu na świecie. Wersja płytowa przeniosła 50 000 sztuk i przywróciła album na pierwsze miejsce na liście Billboard 200.

Tyler, The Creator – JUGGERNAUTPolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →