Powrót mody na CD? Post współtwórcy Abletona wywołał poruszenie

fot. Robert Henke / Bandcamp
Elektronika Lifestyle News Technologia
robert henke

W długim poście na Facebooku współzałożyciel Abletona Robert Henke zdradził, dlaczego preferuje płyty CD od winyli. Głównym powodem są przesłanki zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne.

Robert Henke – „CD jest niedocenione”

Robert Henke przedstawia kilka kluczowych punktów: ceny wysyłki i paliwa, zużycie energii podczas przesyłania strumieniowego, trwałość płyt CD, porzucenie produkcji nowych płyt winylowych, używanie płyt CD jako preferowanego nośnika, winyl jako produkt luksusowy. Berliński artysta i deweloper znany pod aliasem Monolake mówi, że ze względu na wpływ winylu na środowisko zaprzestał publikowania kolejnych wydawnictw winylowych i zamiast tego chce „w pełni wykorzystać płyty CD”, które nazywa „niedocenianym” nośnikiem.

Nadal kocham produkty fizyczne. Ale produkcja dużych, ciężkich płyt z tworzywa sztucznego i wysyłanie ich na cały świat to ogromne marnotrawstwo energii i zasobów. W czasach globalnego ocieplenia i uzależnienia od taniej energii z Rosji czy Arabii Saudyjskiej myślę, że nie zrobię już żadnych wydań na winylu, ale w pełni wykorzystam płyty CD. Ostatnią dużą innowację nośników fizycznych, z lepszym stosunkiem sygnału do szumu, lepszą separacją kanałów, lepszą charakterystyką częstotliwościową niż winyl, w mniejszej obudowie. Compact Disk, jesteś niedoceniany i zawsze będziesz miał miejsce w moim sercu

– napisał Robert Henke.

Henke skomentował również, że kupowanie i sprzedawanie starych winyli jest „świetne”, jednak postrzega produkcję nowego winylu jako potencjalny problem.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Koniecznie przeczytaj: „Mam to na winylu”, ale… czy kogoś to naprawdę obchodzi?

Płyty CD są zwykle wykonane z mieszanki poliwęglanu i aluminium, a nie z pochodnej ropy naftowej, która jest używana do tworzenia płyt winylowych. Badania przeprowadzone przez Keele University, opublikowane w New Statesman, wykazały, że odtwarzanie winylu przez pięć godzin „ma gorszy wpływ na środowisko” niż miałaby w tym przypadku płyta CD.

W materiale płyty winylowej jest 979 g węgla, podczas gdy w materiale płyty CD z opakowaniem jest tylko 288 g węgla

– czytamy w artykule New Statesman.

Are CDs cool again? BUY 'EM NOW!



Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →