Steinberg Cubase – pierwszy DAW, jaki poznaliśmy

fot. Sławomir Łosowski / Instagram
Artykuł Felieton Lifestyle News Technologia
Sławomir Łosowski, Cubase

Dzień dobry! W czwartym epizodzie serii o klasycznych DAW-ach opowiem Wam o jednej z najważniejszych nowinek w historii produkcji muzyki. O ile we wcześniejszych epizodach z tej serii mogliście się dowiedzieć o rzeczach, które dały podwaliny pod powstanie tego, co współcześnie postrzegamy jako DAW-y, tak w tym artykule opowiem Wam o pierwszym takim programie w historii. Panie i panowie – poznajcie Steinberg Cubase.

Cubase – początek naszej ery DAW-ów

We wczesnych latach 80. idea DAW-ów opartych na oprogramowaniu stała się bardziej realna dzięki temu, że komputery osobiste, takie jak Apple II, Commodore Amiga i Atari ST, rozwinęły moc obliczeniową, która była w stanie obsłużyć cyfrową edycję dźwięku. W 1983 roku miała miejsce pierwsza publiczna demonstracja formatu MIDI, standardu opracowanego przez Rolanda i Dave’a Smitha, co oznaczało, że dane można teraz skanować, przechowywać i inicjować z systemu komputerowego. W tym samym roku klawiszowiec Manfred Rürup spotkał inżyniera Karla „Charlie” Steinberga i wpadli na pomysł stworzenia programowego sekwencera MIDI. Duet założył Steinberg Research i opracował swój pierwszy program, Multitrack Recorder – 16-ścieżkowy sekwencer dla Commodore 64. Pomimo sprzedaży mniej niż 50 kopii, program ten stworzył podwaliny do czegoś niezwykłego. Niedługo później, w 1985 roku, rozwój nowej platformy został przeniesiony na nowo powstały komputer Atari 520 ST, który zawierał wbudowane porty MIDI. I tak Multitrack Recorder stał się Pro-16, potem Pro-24, Cubit i wreszcie w 1989 roku – Cubasem. Główną innowacją programu była graficzna strona aranżacji, która pozwoliła na graficzną reprezentację kompozycji za pomocą pionowej listy ścieżek i poziomej osi czasu. Było to znacznie bardziej intuicyjne i pozwalało na znacznie łatwiejszą edycję. Ta nowinka została skopiowana przez prawie każdy inny podobny produkt.

Amiga, Atari ST i muzyczna rewolucja. Protracker i MIDI | BITOLOGIA #3

W moim tekście o produkcji muzyki dla początkujących wspomniałem o roli komputera – tutaj warto przypomnieć, że Alec Empire w przeciwieństwie do większości współczesnych producentów wciąż używa pierwszego Cubase’a i Atari ST w swoim studio!

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Alec Empire (Atari Teenage Riot) vlog: Are you ‘outraged’ over the $60.000 Mac Pro?

Do dziś użytkownikiem pierwszej wersji programu jest Sławomir Łosowski – założyciel zespołu Kombi.

Z wizytą u Sławka Łosowskiego

Z dzisiejszej perspektywy wczesny Cubase był programem bardzo prostym – do wczesnych lat 90. oprogramowanie nie zajmowało się niczym więcej niż sterowaniem zewnętrznymi urządzeniami MIDI za pomocą odpowiedniego interfejsu. Aktualizacje skupiały się na bardzo podstawowych funkcjach, takich jak edycja i re-aranżacja fraz MIDI, miksowanie sygnałów MIDI i wysyłanie komunikatów SysEx.

Steinberg Cubase with atari in the 90th | Ragtime Technology

Audio pojawiło się w szybkich nowych komputerach Power Mac w 1993 roku, wykorzystując sprzęt opracowany przez Digidesign dla ich nowego systemu Pro Tools. Obsługa wtyczek VST pojawiła się w 1996 roku, ustanawiając podstawowy szablon, który teraz uważamy za nowoczesny DAW: sekwencjonowanie MIDI, nagrywanie dźwięku, efekty dźwiękowe i (ostatecznie, wraz z implementacją VSTi w 1999 roku) wirtualne instrumenty.

VOLUTION OF CUBASE | Steinberg Cubase History (Versions Comparison from Cubase 1.0 to Cubase 11)

Wiemy, gdzie są najlepsze imprezy. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →