Ministerstwo Zdrowia wprowadza zakaz imprez dla całego kraju

News
Adam Niedzielski

Podczas mającej dziś miejsce konferencji prasowej, Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział wprowadzenie nowych regulacji. Część z nich uderzy (ponownie) w scenę klubową i może skutkować kategorycznym zakazem organizacji jakichkolwiek imprez.

Dziś, we wtorek, 6 października, Minister Zdrowia Adam Niedzielski oraz Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk wzięli udział w konferencji dotyczącej sytuacji pandemii w Polsce. W czasie spotkania, przedstawiono nowe regulacje dotyczące zasad bezpieczeństwa. Część z nich skupiona jest wokół zgromadzeń, a tym samym miejsc, w których do nich dochodzi – mowa tu o lokalach, w których odbywają się imprezy.

Nowe regulacje, nowe problemy

Minister Niedzielski zwrócił uwagę na problem z przestrzeganiem obostrzeń przez zgromadzenia. Nowe regulacje zakładają wymóg zachowania 100 metrów między zgromadzeniami – tak, by nie doszło do ich złączenia się. Łączy się to pośrednio z zakazem udostępnienia lokali na potrzeby organizowania imprez lub dyskotek. W tym kontekście Adam Niedzielski udzielił następującej wypowiedzi:

Przypominam, organizowanie imprez w klubach jest zakazane we wszystkich strefach. Każda taka impreza będzie naruszeniem przepisów rozporządzenia.

Co to oznacza w praktyce? Najpewniej odwołanie wszystkich imprez, niezależnie od tego, czy odbywają się w klubach, lokalach gastronomicznych czy innych przestrzeniach, np. w halach. Nie ma znaczenia także strefa, w której miało odbyć się wydarzenie. Zakaz ma dotyczyć całego kraju, bez względu na podział na strefy (zieloną, żółtą lub czerwoną).

Minister Niedzielski podkreślił, że przestrzeganie nowych regulacji będzie restrykcyjnie kontrolowane, a w przypadku naruszeń – surowo karane:

Ogłaszamy politykę zero tolerancji dla nieprzestrzegania zasad DDM – dezynfekcji, dystansu i maseczek. W dobie eskalacji pandemii nie ma zgody na egoizm. To jest wchodzenie w strefę bezpieczeństwa drugiego człowieka. To jest nasza odpowiedzialność za swoje zdrowie, ale też innych osób.

Co ważne – nie jest znana dokładna data wprowadzenia tych konkretnych regulacji. Zapewne nastąpi to w najbliższych dniach, lecz na tę chwilę, należy poczekać do momentu opublikowania oficjalnego rozporządzenia. Z kolei już od najbliższej soboty, 10 października, obowiązywać będzie nakaz noszenia maseczek we wszystkich miejscach publicznych w strefach żółtych, a nie jak do tej pory – jedynie w czerwonych.

Kluby - Fot. M.G. Baptiste

Kluby – Fot. M.G. Baptiste

Zakaz organizacji imprez gdziekolwiek? Co dalej?

Już wcześniej Minister Niedzielski zwrócił uwagę na to, że imprezy – pomimo obowiązującego wcześniej zakazu – z powodzeniem odbywają się w innych miejscach niż kluby. Pojawiły się hipotezy dotyczące wprowadzenia całkowitego zakazu stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych po godzinie 22:00. W godzinach późniejszych dozwolone miało być jedynie przygotowywanie i sprzedaż zamówień na wynos lub na dowóz. Pomysł ten miał być podyktowany tym, że w części lokali odbywają się imprezy. W ten sposób mówił o tym Minister Niedzielski:

Wieczorami lokale gastronomiczne to często tzw. imprezownie. Okazuje się niejednokrotnie, że bary czy puby są wykorzystywane do obchodzenia zakazu działalności klubów i dyskotek – po godz. 22:00 puszcza się w nich muzykę i organizuje imprezę. Idzie jesień i biesiadowanie na wolnym powietrzu, gdzie ryzyko zakażenia jest mniejsze, nie będzie już możliwe. Klienci w naturalny sposób przeniosą się do lokalu, gdzie atmosfera sprzyja zakażaniu.

Jak pokazała dzisiejsza konferencja, pomysł ten został nieco zmodyfikowany. Zakaz organizacji imprez/udostępniania lokali w tym celu, obowiązywać ma w całym kraju. Z kolei działalność lokali gastronomicznych, w tym barów i pubów, ma zostać ograniczona do godziny 22:00 jedynie w strefach czerwonych. W pozostałych strefach, tego typu miejsca mogą działać bez ograniczeń czasowych.

Kluby - Fot. Alexander Popov

Kluby – Fot. Alexander Popov

Wokół słów Ministra Zdrowia rozpętała się burza wątpliwości. Taki oto komunikat wylądował na profilu Ministerstwa Zdrowia na Twitterze:

Co oznacza to w praktyce? Wygląda na to, że musimy zaczekać do momentu opublikowania oficjalnego rozporządzenia…

Co z koncertami? Pytamy Ministerstwo Kultury

Czy naprawdę dojdzie do całkowitego zakazu organizowania imprez? Czy nowe regulacje będą dotyczyć także koncertów? O odpowiedź poprosiliśmy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na tę chwilę, pracownicy resortu nie są w stanie jednoznacznie wypowiedzieć się na ten temat. Otrzymaliśmy zapewnienie, że po konsultacji z odpowiednimi departamentami w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz w Ministerstwie Zdrowia, trafi do nas komunikat, który wyjaśni wątpliwości zawarte w powyższych pytaniach. W chwili otrzymania takiej informacji, niezwłocznie podzielimy się nią z Wami.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o 2236 nowych zakażeniach koronawirusem. Dodatkowo ostatniego dnia z powodu COVID-19 zmarło 58 osób.

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →