Ministerstwo Zdrowia wprowadza zakaz imprez dla całego kraju

News
Adam Niedzielski

Podczas mającej dziś miejsce konferencji prasowej, Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział wprowadzenie nowych regulacji. Część z nich uderzy (ponownie) w scenę klubową i może skutkować kategorycznym zakazem organizacji jakichkolwiek imprez.

Reklama

Dziś, we wtorek, 6 października, Minister Zdrowia Adam Niedzielski oraz Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk wzięli udział w konferencji dotyczącej sytuacji pandemii w Polsce. W czasie spotkania, przedstawiono nowe regulacje dotyczące zasad bezpieczeństwa. Część z nich skupiona jest wokół zgromadzeń, a tym samym miejsc, w których do nich dochodzi – mowa tu o lokalach, w których odbywają się imprezy.

Kluby - Fot. Alexander Popov

Kluby – Fot. Alexander Popov

Nowe regulacje, nowe problemy

Minister Niedzielski zwrócił uwagę na problem z przestrzeganiem obostrzeń przez zgromadzenia. Nowe regulacje zakładają wymóg zachowania 100 metrów między zgromadzeniami – tak, by nie doszło do ich złączenia się. Łączy się to pośrednio z zakazem udostępnienia lokali na potrzeby organizowania imprez lub dyskotek. W tym kontekście Adam Niedzielski udzielił następującej wypowiedzi:

Przypominam, organizowanie imprez w klubach jest zakazane we wszystkich strefach. Każda taka impreza będzie naruszeniem przepisów rozporządzenia.

Co to oznacza w praktyce? Najpewniej odwołanie wszystkich imprez, niezależnie od tego, czy odbywają się w klubach, lokalach gastronomicznych czy innych przestrzeniach, np. w halach. Nie ma znaczenia także strefa, w której miało odbyć się wydarzenie. Zakaz ma dotyczyć całego kraju, bez względu na podział na strefy (zieloną, żółtą lub czerwoną).

Minister Niedzielski podkreślił, że przestrzeganie nowych regulacji będzie restrykcyjnie kontrolowane, a w przypadku naruszeń – surowo karane:

Ogłaszamy politykę zero tolerancji dla nieprzestrzegania zasad DDM – dezynfekcji, dystansu i maseczek. W dobie eskalacji pandemii nie ma zgody na egoizm. To jest wchodzenie w strefę bezpieczeństwa drugiego człowieka. To jest nasza odpowiedzialność za swoje zdrowie, ale też innych osób.

Co ważne – nie jest znana dokładna data wprowadzenia tych konkretnych regulacji. Zapewne nastąpi to w najbliższych dniach, lecz na tę chwilę, należy poczekać do momentu opublikowania oficjalnego rozporządzenia. Z kolei już od najbliższej soboty, 10 października, obowiązywać będzie nakaz noszenia maseczek we wszystkich miejscach publicznych w strefach żółtych, a nie jak do tej pory – jedynie w czerwonych.

Kluby - Fot. M.G. Baptiste

Kluby – Fot. M.G. Baptiste

Zakaz organizacji imprez gdziekolwiek? Co dalej?

Już wcześniej Minister Niedzielski zwrócił uwagę na to, że imprezy – pomimo obowiązującego wcześniej zakazu – z powodzeniem odbywają się w innych miejscach niż kluby. Pojawiły się hipotezy dotyczące wprowadzenia całkowitego zakazu stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych po godzinie 22:00. W godzinach późniejszych dozwolone miało być jedynie przygotowywanie i sprzedaż zamówień na wynos lub na dowóz. Pomysł ten miał być podyktowany tym, że w części lokali odbywają się imprezy. W ten sposób mówił o tym Minister Niedzielski:

Wieczorami lokale gastronomiczne to często tzw. imprezownie. Okazuje się niejednokrotnie, że bary czy puby są wykorzystywane do obchodzenia zakazu działalności klubów i dyskotek – po godz. 22:00 puszcza się w nich muzykę i organizuje imprezę. Idzie jesień i biesiadowanie na wolnym powietrzu, gdzie ryzyko zakażenia jest mniejsze, nie będzie już możliwe. Klienci w naturalny sposób przeniosą się do lokalu, gdzie atmosfera sprzyja zakażaniu.

Jak pokazała dzisiejsza konferencja, pomysł ten został nieco zmodyfikowany. Zakaz organizacji imprez/udostępniania lokali w tym celu, obowiązywać ma w całym kraju. Z kolei działalność lokali gastronomicznych, w tym barów i pubów, ma zostać ograniczona do godziny 22:00 jedynie w strefach czerwonych. W pozostałych strefach, tego typu miejsca mogą działać bez ograniczeń czasowych.

Kluby - Fot. Alexander Popov

Kluby – Fot. Alexander Popov

Wokół słów Ministra Zdrowia rozpętała się burza wątpliwości. Taki oto komunikat wylądował na profilu Ministerstwa Zdrowia na Twitterze:

Co oznacza to w praktyce? Wygląda na to, że musimy zaczekać do momentu opublikowania oficjalnego rozporządzenia…

Co z koncertami? Pytamy Ministerstwo Kultury

Czy naprawdę dojdzie do całkowitego zakazu organizowania imprez? Czy nowe regulacje będą dotyczyć także koncertów? O odpowiedź poprosiliśmy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na tę chwilę, pracownicy resortu nie są w stanie jednoznacznie wypowiedzieć się na ten temat. Otrzymaliśmy zapewnienie, że po konsultacji z odpowiednimi departamentami w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz w Ministerstwie Zdrowia, trafi do nas komunikat, który wyjaśni wątpliwości zawarte w powyższych pytaniach. W chwili otrzymania takiej informacji, niezwłocznie podzielimy się nią z Wami.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o 2236 nowych zakażeniach koronawirusem. Dodatkowo ostatniego dnia z powodu COVID-19 zmarło 58 osób.

Polub muno.pl na Facebooku:

Sprawdź także


Odmrażanie kultury? Nie dla klubów. Oto stanowisko Ministerstwa Kultury

2 lipca 2020
Ministerstwo Zdrowia wprowadza zakaz imprez dla całego kraju

Rząd odmraża kulturę. Zmiany już od 17 lipca. Co z klubami?

1 lipca 2020
Ministerstwo Zdrowia wprowadza zakaz imprez dla całego kraju

Na jaką pomoc finansową od państwa może liczyć branża muzyczna?

15 kwietnia 2020
Ministerstwo Zdrowia wprowadza zakaz imprez dla całego kraju

Kluby bez zwolnień z ZUSu i postojowego. Jest coraz gorzej

16 lipca 2020
Ministerstwo Zdrowia wprowadza zakaz imprez dla całego kraju