Rząd odmraża kulturę. Zmiany już od 17 lipca. Co z klubami?

News
O branży klubowej inaczej, czyli impreza od kuchni a koronawirus

Wczoraj do wiadomości publicznej została podana informacja dotycząca nowych regulacji w zakresie organizacji imprez. Czy to oznacza powrót klubów? Sprawdzamy.

Polska odmraża kulturę. Nowe regulacje od 17 lipca

Polski rząd, za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej, poinformował, iż od 17 lipca ulegają zmianom obostrzenia związane z organizacją imprez. Wiele regulacji dotyczy przede wszystkim wydarzeń plenerowych. Wśród zaplanowanych zmian znalazły się m.in. zapisy o:

  • zapewnieniu przestrzeni co najmniej 5 metrów kwadratowych na jednego uczestnika,
  • obowiązku zachowania 2 metrów odległości między uczestnikami,
  • konieczność zakrywania ust i nosa, jeśli zachowanie powyższej odległości nie jest możliwe.

To najważniejsze zmiany, które tym samym znoszą dotychczasowy limit 150 osób mogących uczestniczyć w imprezie plenerowej. Przed organizatorami stoi zatem nowe wyzwanie – znalezienie odpowiednio dużych przestrzeni, by móc planowanej liczbie uczestników zapewnić 5 metrów kwadratowych dla każdego z nich. Pełny zakres zmian znajdziecie tutaj.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

audioriver

Co dalej z klubami?

Czy nowe regulacje zmieniają tragiczną sytuację klubów? To zależy od interpretacji. W rozporządzeniu z dnia 19 czerwca, na które powołuje się wczorajszy komunikat rządu, czytamy:

§ 7. 1. Do odwołania prowadzenie przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 90.0) i działalności związanej z projekcją filmów lub nagrań wideo w kinach, na otwartym powietrzu lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 59.14.Z) jest dopuszczalne:

1) w pomieszczeniach, w tym w klubach muzycznych i salach widowiskowo-sportowych, a także w amfiteatrach oraz muszlach koncertowych pod warunkiem:

a) udostępnienia widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, w rzędach naprzemiennie, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc,
b) zapewnienia, aby widzowie, słuchacze, zwiedzający lub uczestnicy realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa, o którym mowa w § 19 ust. 1;

Uzupełnieniem tych informacji, a dokładniej punktu dotyczącego umożliwienia uczestnictwa w wydarzeniu 50 % widowni, są słowa znajdujące się na stronie www.gov.pl:

…rzędy powinny być zajmowane naprzemiennie, z zachowaniem jednego wolnego miejsca między uczestnikami (w tzw. „szachownicę”);

Kluby - Fot. Alexander Popov

Kluby – Fot. Alexander Popov

Do Ministerstwa z pytaniami o kluby

Zakomunikowane wczoraj obostrzenia nie są do końca czymś nowym. Jak wspomniałem wyżej, komunikat Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego opiera się na rozporządzeniu, które znalazło się w dzienniku ustaw z dnia 19 czerwca. Analizowaliśmy te zapisy razem z osobami ze środowiska klubowego. Jak zatem interpretować wyżej zamieszczone słowa pochodzące z rozporządzenia i z wczorajszego komunikatu Ministerstwa? Czy umożliwienie uczestnictwa w imprezach w klubach 50 % widowni dotyczy także miejsc, w których wydarzenia odbywają się w formie stojącej? O to i sporo więcej, chcemy zapytać dziś Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z którego przedstawicielami mieliśmy okazję rozmawiać już wcześniej. O szczegółach dotyczących nowych regulacji i ich znaczeniu dla funkcjonowania klubów, będziemy informować już wkrótce!

razemtanczymyrazemwalczymy

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert

Biletomat.pl
50-500 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →