V/A – Primitive Copies 001

Recenzje

Info

Data wydania:
2011/07/18
Ocena:
Wytwórnia:
Artysta:
DJ, producent, autor licznych rework’ów, blogger, aktywista na scenie muzyki nu-disco i slo-mo – Graeme Clark? Craig Smith? Na szczęście nie musimy szukać aż tak daleko. Zambon, bo o nim mowa, czynnie działa na polskiej scenie klubowej od paru dobrych lat, konsekwentnie trzymając się swojego stylu zarówno w setach jak i w produkcjach. Dzięki temu został zauważony i doceniony za granicą – mam tu na myśli m.in. podcast Ruff Jamz dla OOFT! Music jak i współpracę z takimi artystami jak Daniel Solar czy AliOOFT. Jednym z jego ostatnich projektów jest Primitive Copies – label, który z założenia ma wydawać produkcje wyłącznie na czarnych płytach i do tego w limitowanych edycjach. Na pierwszy ogień poszły dwa utwory, które od ponad roku zalegały na serwisie Soundcloud, ciesząc się przez ten czas dużą popularnością.
Na wstępie ’I Want To Know Where Dub Is’ pojawiają się dźwięki tętniącego życiem miasta – słychać kroki pospiesznie maszerujących przechodniów, zgiełk ulicy, klaksony samochodów. Po chwili miasto milknie i powolnie, narastająco pojawia się charakterystyczny motyw z ckliwej ballady grupy Foreigner. Na szczęście prócz głębokich padów nie uraczymy nic więcej z oryginału. Na uwagę zasługuje linia basowa, modna w muzyce elektronicznej lat 80/90tych. Niemniej minusem jest to, że utwór jest przydługawy i chwilami nic się w nim nie dzieje. Niektóre fragmenty wydają się zbyt długo zapętlone, co po kilku przesłuchaniach staje się trochę nużące.
Nietrudno zgadnąć, że ’Love Slave’ jest przeróbką ’Slave To LoveBrayan’a Ferry’ego. Utwór od pierwszych sekund zaraża pulsującymi, hipnotyzującymi dźwiękami, typowymi dla gatunku nu-disco. Pomysłowo posamplowany wokal, bezbłędna aranżacja i pojawiające się w tle motywy z oryginału zostały podane w taki sposób, że z chęcią kosztowałem ten utwór kilka razy. Znakomity rework z soczystym groove!
PC001 można uznać za dobry debiut – mimo, że obróbce poddane zostały szlagierowe utwory, uważam że Mental i Zambon wykazali się dużą kreatywnością. Wydanie limitowanej edycji przypomina mi zabieg jakiego dokonała wytwórnia Five20East Records, emitując ograniczoną ilość płyt CD zawierających niewydane nigdzie reworki m.in. The Revenge, 6th Borough Project, OOFT!, DJ 2Three. Płyty te stały się prawdziwym rarytasem dla koneserów – jeżeli już znajdziemy kolekcjonera gotowego sprzedać swój egzemplarz, to kupno krążka wiąże się z niemałym wydatkiem. Niezależnie od tego czy Zambon podchwycił ten pomysł czy też była to jego własna inicjatywa – projekt zasługuje na uznanie, tym bardziej że wytwórnia wiąże swoją przyszłość tylko z winylowym nośnikiem. Możliwe, że w przyszłości płyty z serii Primitive Copies będą cieszyły się podobną renomą.


Primitive Copies – 001 by Primitive Copies

Polub muno.pl na Facebooku:

Tracklista

A Side: Mental – I Want To Know Where Dub Is

B Side: Zambon – Love Slave

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →