Polka Remixed

Recenzje

Info

Data wydania:
2016/04/16
Ocena:
Wytwórnia:
Artysta:
Uwielbiam remiksy. Zwłaszcza, kiedy pokazują oryginalny kawałek zupełnie z innej strony. Jednak do wydawnictw zbierających reinterpretacje podchodzę zazwyczaj z pewną taką nieśmiałością. Głównie dlatego, że forma pełnowymiarowego wydawnictwa to dla mnie opcja na opowiedzenie spójnej historii, a takie kolekcje cechuje raczej przypadkowość. Do jednego worka wrzucone zostają kawałki, które znakomicie radzą sobie jako autonomiczne kompozycje, ale zebrane w całość powodują zgrzyty, albo przeciwnie – zlewają się w jedną całość i bywa, że troszkę nużą. Dlatego – przyznam szczerze – do pomysłu UKM żeby wydać remiksy kawałków z płyty ‘Polka’ zespołu Wojtek Mazolewski Quintet podszedłem właściwie na zasadzie ciekawostki. A potem wydawnictwo wpadło mi w ręce – i z radością stwierdzam, że mogę odszczekać cały ten wstęp, gdyż ‘Polka remixed’ zbija właściwie wszystkie wytoczone powyżej argumenty.
Na półgodzinnym albumie producenci, którzy wzięli udział w projekcie proponują nam przelot przez najaktualniejsze i najświeższe obecnie brzmienia. Ich najbardziej eksperymentalne oblicze zaprezentował zwycięzca konkursu ogłoszonego przez U Know Me. Yoshi Swxdn swoją wersje ‘Paris’ zbudował na wędrującym basie i powrzucał niby przypadkowo brzmiące dźwięki, ostatecznie tworzące intrygującą układankę nastrojów. Na drugim końcu kija znaleźli się starzy wyjadacze, czyli Envee i Daniel Drumz. Ich remiksy stworzone są wprost na parkiet, przy czym wersja Envee’ego brzmi tak, jakby zebrał cały zespół i zagrał z nimi ‘Sunday’ od nowa. Co innego o niedzieli opowiedział duet Holak i W.E.N.A. – panowie wybrali hip hopową konwencję z zabawnymi, skacowanymi wersami. Na poważny tekst postawił z kolei O.S.T.R., który opisując utopijne miasto, lekko płynie po oldschoolowym bicie Metra. Całości dopełnia duet Rysy przekuwający jazz na klubowy pop, do którego poetycki tekst swoim pięknym głosem wyśpiewała Justyna Święs. Zaskakująco w kontekście jego solowych wydawnictw wypadła natomiast wersja Twardowskiego (tu w kooperacji z Misią Furtak). Zamiast na disco tym razem postawił na budowanie napięcia i tajemniczego klimatu. Płytę zamyka płynący, organiczny remiks ‘Get Free’ autorstwa Hatti Vatti.
Pytanie, jak ten gatunkowy przekrój ma się do tego, o czym napisałem na początku. Odpowiedź jest prosta: mądra głowa tak ułożyła tracklistę, że nie słucha się tego jak kolejnego przypadkowo dobranego składaka, a pełnoprawnego spójnego i solidnego albumu. To, co najbardziej podoba mi się na ‘Polka Remixed’ to fakt, że spotyka się tu wielu różnych producentów i wokalistów niekoniecznie silnie związanych z wytwórnią U Know Me. Zbudowane przez nich kooperacje zaowocowały stworzeniem ciekawych, niebanalnych numerów, które słucham na okrągło od kilkunastu dni i wciąż mi się nie nudzą. Twórcza atmosfera na tym winylu aż kipi. Piątka – nie na zachętę, nie na wyrost, ale dlatego, że takie wydawnictwa są potrzebne. Ktoś coś nagrał, ktoś to zremiksował, ktoś zarapował/zaśpiewał i w efekcie otrzymujemy utwór ukazany w innym świetle, z przemyconym w tym wszystkim duchem jazzu. Czekam na ciąg dalszy.
Tekst: Paweł WójcickiTracklista

A1. BERLIN feat. Misia Furtak (Twardowski Rework)
A2. PARIS feat. Justyna Święs (RYSY Remix)
A3. SUNDAY (ADELE) Holak, W.E.N.A. (HOLAK Remix)
B3. POLKA feat. O.S.T.R. (Metro Remix)
A4. PARIS (Yoshii Swxdn Remix)
B1. SUNDAY (Envee Saturday Mix)
B2. PARIS (Daniel Drumz Remix)
B4. GET FREE (Hatti Vatti Rework)

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →