Jasne stanowisko w kwestii AI na Grammy

Grammy / Facebook + Harvey Mason Jr. - fot. Jordan Strauss/Invision/AP / Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 Internationa
grammy

To już nie czasy Milli Vanilli! Amerykańska Narodowa Akademia Sztuki i Techniki Rejestracji ogłosiła nowe zasady przyznawania swoich nagród Grammy wobec coraz większej popularności AI w procesie twórczym.

„Grammy dla ludzi”

Jak doskonale wiecie z naszych ostatnich newsów, dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji w zakresie produkcji muzycznej – od pisania tekstów po generowanie wokali – wywołał zarówno ekscytację, jak i obawy. Artyści oraz wytwórnie fonograficzne zwracały uwagę na takie kwestie, jak deepfake, naruszanie praw autorskich i nieautoryzowane wykorzystanie pracy.

Nie zdawałem sobie z zagrożeń sztucznej inteligencji, aż do teraz. Musimy to zatrzymać – jeden z komentarzy pod poniższym utworem

Thom Yorke z Radiohead śpiew „The Scientist zespołu Coldplay

Koniecznie przeczytaj: Dax J: „Żyjemy w ostatnim momencie, w którym muzykę wciąż tworzy człowiek” [wywiad]

Uznając potrzebę sprostania tym wyzwaniom, organizatorzy Grammy zainicjowali szczyt – The World Creators Summit, gdzie członkowie akademii, komisji ds. nagród i nominacji, wspólnie z artystami, wytwórniami, liderami branży, przedsiębiorcami technologicznymi i platformami streamingowyi dyskutowali o przyszłości sztucznej inteligencji w muzyce.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Poza takimi zmianami jak konsolidacja niektórych kategorii, bądź zmieniejszenie liczby nominowanych, ustanowiono nowe zasady, które odzwierciedlają zmieniający się krajobraz przemysłu muzycznego, dążąc do uczciwości i przejrzystości. Uznając niepewność związaną z przyszłym wpływem sztucznej inteligencji na przemysł muzyczny, Harvey Mason Jr. podkreśla proaktywne podejście Akademii Nagrań.

W tym momencie zamierzamy zezwolić na przesyłanie muzyki i treści sztucznej inteligencji , ale GRAMMY będą mogły trafić tylko do twórców ludzkich, którzy przyczynili się twórczo w odpowiednich kategoriach. Jeśli głos AI śpiewa piosenkę lub gra na instrumentach – rozważymy to, lecz w kategorii opartej na pisaniu piosenek musiało to zostać napisane głównie przez człowieka. To samo dotyczy kategorii wykonawczych – tylko wykonawca – człowiek może być brany pod uwagę do nagrody GRAMMY. Jeśli AI napisała piosenkę lub stworzyła muzykę, to inna sprawa. Ale w tym momencie GRAMMY trafi do ludzkich twórców- mówi Harvey Mason Jr.

Przeczytaj: To od samych twórców i słuchaczy zależy jak AI wpłynie na muzykę – twierdzi Andrew SchepsPolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →