To od samych twórców i słuchaczy zależy jak AI wpłynie na muzykę – twierdzi Andrew Scheps

fot. ICMP / YouTube
Kultura News Technologia
andrew scheps

Andrew Scheps, uznany inżynier dźwięku, podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat nowych technologii, odnosząc się w szczególności do coraz większych obaw o ich supremację w branży inżynieri dźwięku.

Kreatywność popycha do przodu

W niedawnej rozmowie z londyńskim Institute of Contemporary Music Performance, zdobywca nagrody Grammy, inżynier miksowania, który współpracował z najpopularniejszymi gitarowymi kapelami, wskazał wady i zalety AI zarówno w produkcji jak i miksie. Popularny inżynier dźwięku nie ukrywa, że jest pod wrażeniem jak w miksie i masteringu sprawdza się oprogramowanie iZotope, lecz na ten moment nie ma jeszcze rozwiązania, które potrafiłoby samo z siebie Tworzyć dobre utwory, choć takie zabiegi mają już miejsce w K-popie.

iZotope Ozone 10 | Człowiek vs sztuczna inteligencja

Zobacz także: MusicLM – Google przedstawia swoje muzyczne AI

Andrew Scheps wspomina również o popularności stron internetowych oferujących miks i mastering w przeglądarce, choć – jak zauważa – perfekcjonizm takich rozwiązań, nie idzie w parze z innowacją:

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Wszystkie te strony są oparte na algorytmach, lecz opierają się na tym, że ktoś mówi – „Tak brzmią dobre piosenki”. Tak naprawdę to, co zawsze posuwało sprawy do przodu, to coś, czego nigdy wcześniej nie słyszałeś – zauważa

Inżynier jako przykład wskazał chociażby ekscentryczny, eklektyczny i przebojowy album Beck’a Odelay z 1996 jako rzecz, która „przestraszyła słuchaczy”, ponieważ „była nowa, świetna i niemożliwa do odtworzenia przez AI”, ponieważ zawierała pierwiastek ludzki.

Myślę, że niektóre narzędzia są naprawdę niesamowite, lecz uważam, że jeśli pozwolisz im po prostu robić swoje, to ta rzecz może odebrać ci pracę, ponieważ wtedy po prostu na to pozwalasz – oznajmił

Beck – Devils Haircut

Niemniej jednak Scheps utrzymuje, że właściwe wykorzystanie technologii uczenia maszynowego może być bardzo pomocne w nauczaniu przyszłych adeptów muzyki. Radzi również jak korzystać z nowych narzędzi, aby zachować oryginalny charakter produkcji:

Myślę, że te rozwiązania są naprawdę pomocne, szczególnie dla młodych ludzi, jest użycie czegoś takiego jak Ozone od iZotope – pozwól mu posłuchać twojego utworu, zasugeruj kilka rzeczy, a następnie zdekonstruuj. Zobacz, co robi, każdą najmniejszą rzecz, i spróbuj zmienić kolejność rzeczy. Sprawdź, co Ci się podoba, a co nie, i trenuj. To jest niesamowite narzędzie do nauczania. Jeśli chodzi o rzucenie kilku rzeczy w komputer i nagranie płyty, twierdzę, że będzie to po prostu kilka nudnych płyt, gdyż z definicji uczenie maszynowe nie może tworzyć nowych rzeczy. To połączenie gigantycznej ilości istniejących rzeczy – wyjaśnił

Pełny wywiad do obejrzenia poniżej:

2023 Andrew Scheps Interview • Amazing Tips & InsightsPolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →