MusicLM – Google przedstawia swoje muzyczne AI

fot. Joshua Sortino
News Technologia
ai

Pal licho teksty czy obrazy! Naukowcy z Google opracowali prototyp nowego narzędzia AI o nazwie MusicLM, które samo tworzy, komponuje i aranżuje muzykę - efekty są ciekawe, choć nie obyło się bez zabawnych wpadek.

Niedoskonały automat

Niedawno opublikowano na stronie Google Research artykuł przedstawiający możliwości eksperymentalnego oprogramowania MusicLM. Niestety, producenci nie planują wydania oprogramowania. Prezentacja opracowana przez 14 pracowników amerykańskiej firmy jest elektryzująca, bowiem pokazuje wszechstronne możliwości zastosowania nowinki technicznej nie tylko do prostszych kompozycji. Nowe oprogramowanie Google’a zostało przeszkolone na zbiorze danych obejmującym 280 000 godzin muzyki i jest w stanie generować utwory o „znaczącej złożoności”, od „czarującej piosenki jazzowej z niezapomnianym solo na saksofonie i solowym wokalistą” po „berlińskie techno z lat 90. z głębokim basem i mocną stopą”. Nie jest to pierwsza tego typu próba stworzenia programu AI do produkcji muzyki. Wcześniej powstały m.in. Riffusion, Dance Diffusion, Google AudioML i Jukebox OpenAI, lecz żaden z wymienionych nie był w stanie wyprodukować piosenek o szczególnie złożonej kompozycji lub wysokiej wierności z powodu ograniczeń technicznych.

The weird future of music

Poniżej znajdziecie zrobiony przez program crossover reaggetonu z EDM-em, z „kosmicznymi” dźwiękami.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Największą bolączką oprogramowania okazuje się być… zdolność do tworzenia naprawdę żenujących, kuriozalnych, zabawnych wokali, w których możemy usłyszeć syntezator mowy, w którymś z azjatyckich języków, który nie śpiewa, a wręcz wyje na autotune:

Jeden z przykładów

Koniecznie sprawdź możliwości nowego muzycznego AI na stronie prezentacji – znajdziemy tu automatyczne kompozycje od muzyki klasycznej, po klubowe brzmienia, a nawet udźwiękowianie popularnych obrazów! Niestety Google nie planuje wydania tego oprogramowania w najbliższym czasie.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →