Human Artisty Campaign – nowa inicjatywa na rzecz praw autorskich w AI

fot. Techivation / Unsplash
Kultura News Technologia
techivation

Wraz z gwałtowną popularyzacją technologii AI, pojawiło się zarówno znaczne grono jej zwolenników, co sceptyków, obawiających się o zagrożenia jakie niesie za sobą ta nowinka. Ostatnio w Stanach Zjednoczonych grupa stowarzyszeń muzycznych i rozrywkowych połączyła siły, tworząc koalicję aby ograniczyć do minimum szkody z użytkowania nowej technologii.

AI z ludzką twarzą

Jeśli czytacie nas regularnie, to wiecie, że w ostatnich tygodniach gości u nas sporo newsów na temat zastosowania AI w muzyce. Czasem zabawnie, momentami strasznie, lecz zawsze zaskakująco – mało kto przechodzi obojętnie wobec pojawiających się możliwości jakie serwuje nam najnowsza technologia. Wraz z jej rosnącym zainteresowaniem, także w branży muzycznej, pojawiają się również uzasadnione niepokoje – jednym z nich jest naturalnie etyka – kwestia praw autorskich oraz ewentualne zagrożenie dehumanizacji twórczości. Wobec tych problemów, w zeszłym tygodniu podczas jednej z największych amerykańskich konferencji kulturalnych South by Southwest (SXSW) w teksańskim Austin ponad czterdzieści czołowych organizacji z branży muzycznej i rozrywkowej utworzyło kampanię Human Artisty Campaign. Ruch ten wzywa profesjonalistów z branży „do korzystania ze sztucznej inteligencji w odpowiedzialny sposób, tak aby chronić miejsca pracy, a także twórczość artystów”.

Siedem głównych postulatów Human Artisty Campaign

Źródło: https://www.humanartistrycampaign.com/

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

1. TECHNOLOGIA OD LAT WZMACNIA LUDZKĄ EKSPRESJĘ – AI NIE BĘDZIE OD TEGO ODBIEGAĆ

Od pokoleń różne technologie są z powodzeniem wykorzystywane do wspierania ludzkiej kreatywności. Weźmy na przykład muzykę…od edytora pianolowego, przez wzmacniacze, przez pedały gitary, syntezatory, automaty perkusyjne, po cyfrowe stacje robocze audio, biblioteki bitów i nie tylko, twórcy muzyczni od dawna wykorzystują technologię do wyrażania swoich wizji za pomocą różnych głosów, instrumentów i urządzeń. Sztuczna inteligencja już odgrywa i będzie w coraz większym stopniu odgrywać tę rolę jako narzędzie wspomagające proces twórczy, umożliwiając szerszemu gronu ludzi twórczą ekspresję. Co więcej, sztuczna inteligencja ma wiele cennych zastosowań poza samym procesem twórczym, w tym wzmacnianie więzi z fanami, doskonalenie spersonalizowanych rekomendacji, szybkie i dokładne identyfikowanie treści, pomoc w planowaniu, automatyzację i ulepszanie wydajnych systemów płatności itd. Cieszymy się z tych postępów technologicznych. 

2. DZIEŁA STWORZONE PRZEZ CZŁOWIEKA BĘDĄ NADAL ODTWARZAĆ PODSTAWOWĄ ROLĘ W NASZYM ŻYCIU

Twórczość kształtuje naszą tożsamość, wartości i światopogląd. Ludzie odnoszą się najgłębiej do dzieł, które uosabiają przeżyte doświadczenia, spostrzeżenia i postawy innych. Tylko ludzie mogą tworzyć i w pełni realizować dzieła napisane, nagrane, stworzone lub wykonane o tak specyficznym znaczeniu. Sztuka nie może istnieć niezależnie od kultury ludzkiej.

3. WYKORZYSTANIE DZIEŁ OBJĘTYCH PRAWEM AUTORSKIM ORAZ GŁOSÓW I UTWORÓW PROFESJONALNYCH WYKONAWCÓW WYMAGA ZEZWOLENIA, LICENCJI I ZGODNOŚCI Z WSZYSTKIMI ODPOWIEDNIMI PRAWAMI STANOWYMI I FEDERALNYMI

W pełni zdajemy sobie sprawę z ogromnego potencjału sztucznej inteligencji w przesuwaniu granic wiedzy i postępu naukowego. Jednak, podobnie jak w przypadku poprzednich technologii, korzystanie z dzieł chronionych prawem autorskim wymaga zgody właściciela tychże praw. Sztuczna inteligencja musi podlegać licencjom wolnorynkowym na korzystanie z prac związanych z opracowywaniem i szkoleniem modeli sztucznej inteligencji. Twórcy i właściciele praw autorskich muszą zachować wyłączną kontrolę nad sposobem wykorzystania ich treści. Twórcy sztucznej inteligencji muszą upewnić się, że wszelkie treści wykorzystywane do celów szkoleniowych są zatwierdzone i licencjonowane przez właściciela praw autorskich, w tym treści używane wcześniej przez wszelkie wstępnie przeszkolone AI, które mogą przyjąć. Ponadto głosy i podobizny wykonawców i sportowców mogą być wykorzystywane wyłącznie za ich zgodą i uczciwą rekompensatą rynkową za określone zastosowania.

4. RZĄDY NIE POWINNY TWORZYĆ NOWYCH WYŁĄCZEŃ DOTYCZĄCYCH PRAW AUTORSKICH LUB INNYCH WYJĄTKÓW WŁASNOŚCI INTELEKTUALNEJ, KTÓRE POZWALAJĄ TWÓRCOM AI WYKORZYSTYWAĆ UTWORY BEZ ZEZWOLENIA LUB WYNAGRODZENIA 

Sztuczna inteligencja nie może być zwolniona z praw autorskich ani innych praw własności intelektualnej i musi przestrzegać podstawowych zasad uczciwej konkurencji rynkowej i wynagrodzenia. Tworzenie specjalnych skrótów lub luk prawnych dla sztucznej inteligencji zaszkodziłoby źródłom utrzymania twórców, zaszkodziłoby markom twórców i ograniczyłoby zachęty do tworzenia i inwestowania w nowe dzieła.

5. PRAWO AUTORSKIE POWINNO CHRONIĆ TYLKO WYJĄTKOWĄ WARTOŚĆ TWÓRCZOŚCI INTELEKTUALNEJ CZŁOWIEKA 

Ochrona praw autorskich istnieje po to, aby zachęcać i nagradzać ludzką kreatywność, umiejętności, pracę i osąd, a nie produkty tworzone i generowane wyłącznie przez maszyny. Ludzcy twórcy, bez względu na to, czy korzystają z tradycyjnych narzędzi, czy wyrażają swoją kreatywność za pomocą komputerów, są podstawą branż kreatywnych i musimy zapewnić, aby twórcy-ludzie otrzymywali wynagrodzenie za swoją pracę.  

6. WIARYGODNOŚĆ I PRZEJRZYSTOŚĆ SĄ NIEZBĘDNE DLA SUKCESU AI ORAZ OCHRONY TWÓRCÓW 

Niezbędne jest pełne rejestrowanie dzieł, wykonań i podobizn chronionych prawem autorskim, w tym sposobu, w jaki zostały one wykorzystane do opracowania i szkolenia dowolnego systemu sztucznej inteligencji. Przejrzystość algorytmiczna i jasna identyfikacja pochodzenia dzieła są podstawą wiarygodności AI. Zainteresowane strony powinny współpracować w celu opracowania standardów dla technologii, które identyfikują dane wejściowe wykorzystywane do tworzenia danych wyjściowych generowanych przez sztuczną inteligencję. Oprócz uzyskania odpowiednich licencji, treści generowane wyłącznie przez sztuczną inteligencję powinny być oznaczane, opisując wszystkie dane wejściowe i metodologię zastosowaną do ich tworzenia – informując konsumentów o wyborach oraz chroniąc twórców i posiadaczy praw.

7. INTERESY TWÓRCÓW MUSZĄ BYĆ REPREZENTOWANE W TWORZENIU POLITYKI

Tworząc politykę dotyczącą sztucznej inteligencji, decydenci muszą brać pod uwagę interesy ludzkich twórców. Twórcy znajdują się w czołówce, budują i inspirują ewolucję technologii i jako tacy potrzebują miejsca przy stole we wszelkich rozmowach dotyczących ustawodawstwa, regulacji lub priorytetów rządowych dotyczących sztucznej inteligencji, które wpłynęłyby na ich kreatywność i sposób, w jaki wpływa ona na ich branżę i środki do życia.

Zobacz także: Sampling – co jeszcze można? [wywiad]Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →