Sztuczna inteligencja popularna w produkcji – badania potwierdzają

fot. Andreas Forsberg / Unsplash
Kultura Lifestyle News Technologia
produkcja

Firma zajmująca się dystrybucją muzyki Ditto Music opublikowała raport, w którym przebadała swoich użytkowników na temat zastosowania sztucznej inteligencji w procesie twórczym.

AI w produkcji muzyki. Sztuczna inteligencja już tu jest

Wyniki raportu, które pochodzą z ankiety przeprowadzonej wśród 1299 użytkowników serwisu Ditto Music, wykazały, że 59,5% artystów już używa sztucznej inteligencji do tworzenia muzyki, a 47% skłania się ku wykorzystywaniu rozwiązań sztucznej inteligencji do produkcji utworów w przyszłości. 66% uczestników badania zastosowałaby sztuczną inteligencję do miksowania i masteringu, a 62% użyłoby tę nowinkę technologiczną również do samej produkcji muzyki, aranżacji itp.

Ciekawie prezentują się wyniki w kontekście grafiki – aż 77% respondentów stwierdziła, że zastosowałaby AI do tworzenia okładek albumów, podczas gdy 28,5% odpowiedziało, że nigdy nie rozważyłoby jej użycia w jakimkolwiek zakresie. Podobna ilość respondentów, bo dokładnie 28%, zaznaczyła, że w swoim procesie twórczym unikałaby wykorzystywania rozwiązań sztucznej inteligencji. Najliczniejszą grupę respondentów ankiety stanowili użytkownicy w przedziale wiekowym 25-34 lat – lekko ponad 39% całości i blisko 9% więcej od niepełnoletnich uczestników badania.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

AI w produkcji muzyki. Szansa i zagrożenie

Nie tak dawno wspominaliśmy o wywiadzie uznanego producenta muzycznego popularnych gitarowych kapel Andrew Schepsa na temat coraz większej roli sztucznej inteligencji w branży muzycznej. Popularny inżynier dźwięku bardzo chwalił nowe rozwiązania jakie oferuje w miksie i masteringu oprogramowanie od iZotope. Zaznaczył, że szczególnie jest to pomocne dla młodych, początkujących zajawkowiczów muzyki. Jednak jeśli twórca utworu, użytkownik takiego oprogramowania opartego na AI, nie będzie chciał włożyć więcej swojego wkładu w proces twórczy, to AI stworzy utwór za niego, wobec czego finalny rezultat nie będzie brzmieć wyjątkowo.

2023 Andrew Scheps Interview • Amazing Tips & Insights

Reasumując, ważne jest aby korzystać z AI świadomie, nie jako główny środek, który koniec końców zabija kreatywność, wkład artysty, ale jako pomoc, uzupełnienie utworu:

To zachęcające widzieć tak wielu muzyków korzystających z postępu technologicznego i wykorzystujących sztuczną inteligencję jako twórczą pomoc – powiedział Lee Parsons, dyrektor generalny Ditto Music.

Pełny raport Ditto Music możecie zobaczyć na tej stronie.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →