Grammy ogłaszają 5 nowych kategorii na rok 2023. Nie obyło się bez zaskoczeń

fot. Recording Academy/Facebook
News
Grammy

Nagrody Grammy trafią w przyszłym roku również do twórców i twórczyń ścieżek dźwiękowych do gier. Statuetkami będą mogli się również pochwalić autorzy i autorki „piosenki zmiany społecznej".

Jedne z najważniejszych muzycznych nagród na świecie uwzględnią dorobek jeszcze większej liczby artystów i artystek. Od przyszłego roku będą oni mogli powalczyć o statuetkę w aż 91 kategoriach. Na podium wyjdzie więc najwięcej wygranych od 2010 roku.

Grammy poszerza horyzonty

Okrągła, bo 65. edycja rozdania statuetek Grammy odbędzie się już po koniec stycznia przyszłego roku. Artyści i artystki nominowani zostaną wyjątkowo w ponad 90 kategoriach. Przyszłoroczne rozdanie uwzględni również nagrody dla Najlepszej osoby autorskiej tekstów piosenek, Najlepszego wykonania muzyki alternatywnej, Najlepszego wykonania w gatunku Americana, Najlepszy soundtrack do gry lub innego medium interaktywnego, Najlepszego albumu poezji mówionej oraz w specjalnej kategorii – Najlepsza piosenka zmiany społecznej.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Wśród nowych ogłoszeń widzimy więc długo wyczekiwane kategorie, jak i te bardziej enigmatyczne i nie do końca zrozumiałe. Zapewne najbardziej czytelną i oczekiwaną jest kategoria Najlepszy soundtrack do gier. Dopiero widząc ogłoszenie Akademii Nagraniowej, uzmysłowiłem sobie, że tak wyjątkowe albumy jak Doom (1993) Roberta Prince’a, Quake (1996) Trenta Reznora czy Crypt of the NecroDancer (2015) Danny’ego Baranowsky’ego od dekad pozostają poza radarem Grammy.

Sprawdź: TOP5 najlepszych soundtracków z gier video

Grammy ogłaszają 5 nowych kategorii na rok 2023. Nie obyło się bez zaskoczeń

Najmniej oczywista wydaje się w tym momencie kategoria Najlepsza piosenka zmiany społecznej (Best Song for Social Change). Trudno powiedzieć, jakiego typu utwory znajdziemy wśród nominowanych. Wielu obawia się w tym przypadku niezdrowej dawki cringe’u. Jednak choć rozumiem obawę przed piosenkami pisanymi specjalnie pod nową kategorię, to zgadzam się z przedstawicielami Akademii, że muzyka jest nierozerwalnie związana z przemianami społecznymi. Od Strange Fruit w wykonaniu Billie Holiday, przez Imagine Johna Lennona i Redemption Song Boba Marleya, aż po Fight the Power od Public Enemy – piosenki wielokrotnie stawały się tłem rewolucji społecznych. Obecna atmosfera przemian kulturowych może tym bardziej sprawić, że nowa kategoria uwzględni wartościowe i ciekawe utwory.

Czego spodziewać się po nowych kategoriach?

Poniżej znajdziecie dokładne objaśnienia, czego Recording Academy dokładnie oczekuje od wykonawców i wykonawczyń ubiegających się o statuetkę w nowych kategoriach.

Najlepsza osoba autorska tekstów piosenek (Muzyka nieklasyczna): Wyróżnienie dla najbardziej płodnych autorów i autorek piosenek, którzy nie są wykonawcami ani producentami. Nagrodę otrzymają nowe utwory, wydane w ciągu roku poprzedzającego rozdanie nagród.

Najlepsze wykonanie muzyki alternatywnej: Kategoria, w której nagradzane będą najlepsze utwory w gatunku muzyki alternatywnej. Mogą być one w wykonaniu solowego artysty, współpracujących artystów, duetu lub grupy.

Najlepsze wykonanie muzyki Americana: W tej kategorii nagrodzone zostaną najlepsze utwory w gatunku Americana. Łączy on w sobie elementy tradycyjnych, amerykańskich oraz współczesnych gatunków muzycznych takich jak folk, country czy rock & roll.

Najlepsza ścieżka dźwiękowa do gier wideo i innych mediów interaktywnych: Uznanie dla albumów zawierających głównie oryginalne partytury, stworzonych specjalnie dla lub jako dodatek do aktualnej gry wideo albo innego interaktywnego medium wydanego w okresie kwalifikacyjnym.

Najlepszy album poezji mówionej: Kategoria albumów, w której nagradzane są albumy ze słowem mówionym. Nagrody otrzymają przedstawienia poezji z podkładem muzycznym, jak i bez.

Najlepsza piosenka na rzecz zmian społecznych: Ta specjalna nagroda zostanie przyznana przez Komitet Błękitnej Wstęgi i dodatkowo zatwierdzona przez Radę Recording Academy. Zgłoszenia muszą zawierać treści liryczne, które dotyczą aktualnych problemów społecznych i promują zrozumienie, budowanie pokoju i empatię.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy uhonorować tak różnorodną społeczność twórców. To w tym celu prezentujemy nowo ustanowione nagrody i modyfikacje. Będziemy także kontynuować kultywowanie środowiska, które inspiruje do zmian, postępu i współpracy. Najważniejszym priorytetem Akademii jest skuteczne reprezentowanie i godna służba na rzecz ludzi muzyki. Co roku wsłuchujemy się w głos naszych członków i członkiń. Wciąż usprawniamy nasze zasady i wytyczne, upewniając się, że odzwierciedlają one stale ewoluujący przemysł muzyczny

– powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny Recording Academy, Harvey Mason Jr.


Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →