TOP5 najlepszych soundtracków z gier video – cz. 2

News
soundtracki do gier video

Pod koniec ubiegłego roku przedstawiliśmy wam listę najlepszych ścieżek muzycznych do gier video. Dziś powiększamy nasze zestawienie o kolejne tytuły.

Znakomitych ścieżek dźwiękowych do gier jest sporo. Dlatego też zdecydowaliśmy się kontynuować nasz cykl TOP5 najlepszych soundtracków z gier video tak, żebyście poznali lub przypomnieli sobie o tytułach na PC, PlayStation, Nintendo i inne konsole, zawierających naprawdę rewelacyjną muzykę. W związku z charakterem naszego portalu, w prezentowanych zestawieniach będziemy skupiać się jedynie na starszych i nowszych soundtrackach, składających się w przeważającej części z muzyki elektronicznej.

1. Wipeout [1995]

We wrześniu 1995 roku swoją premierę miała w Europie konsola PlayStation. Sony chcąc zachęcić graczy do zakupu nowego sprzętu, wypuściło serię tytułów startowych, wśród których znalazł się właśnie Wipeout. Futurystyczne wyścigi z miejsca podbiły serca fanów gier video na całym świecie. Wszystko dzięki fantastycznej oprawie wizualnej, zawrotnej szybkości i sięgającej zenitu adrenaliny, która udzielała się każdemu, kto pędził swoim pojazdem po zupełnie odlotowych torach. Jednak najbardziej zapadającym w pamięć elementem gry była właśnie ścieżka dźwiękowa.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Na soundtrack Wipeout składa się dziewięć utworów elektronicznych, skomponowanych przez Tima Wrighta oraz trzy kawałki z repertuaru gwiazd brytyjskiej sceny muzyki elektronicznej: Letfield, Orbital i The Chemical Brothers. Oryginalna płyta z grą była kompatybilna ze standardem CDDA, dzięki czemu mogliśmy wrzucić krążek do wieży lub magnetofonu z CD i cieszyć się muzyką z gry, płynącą z głośników. Sony poszło zresztą za ciosem i w 1996 roku pojawiła się oficjalna płyta audio Wipeout: The Music. Co ciekawe, nie był to soundtrack sensu stricto, a osobne muzyczne wydawnictwo.

2. Crypt of the NecroDancer [2015]

Ta niezwykle oryginalna niezależna produkcja łączy w sobie elementy gry muzycznej i rouglike’owego RPG-a. Naszą postacią musimy sterować dosłownie do rytmu utworów towarzyszących rozgrywce. Chodzimy, walczymy i skaczemy więc do elektronicznych beatów przygotowanych specjalnie na tę okazję przez brytyjskiego kompozytora Danny’ego Baranowsky’ego. Żeby tego było mało, do gry możemy importować własne kawałki i „mierzyć się” z nimi.

3. Grand Theft Auto V [2013]

Jedna z najlepiej sprzedających się gier wideo wszech czasów i absolutnie kultowy tytuł –Grand Theft Auto V. Prowadząc  swój (lub „pożyczony”) samochód, mogliśmy włączyć radio i wybierać spośród wielu stacji, oferujących szeroki wachlarz gatunków. W momencie premiery gry dostępne były dwie radiostacje z muzyką elektroniczną. Jeżdżąc wirtualnymi ulicami, raczyliśmy się m.in. kawałkami takich wykonawców, jak: Boys Noize, Green Velvet, Kaskade i Aphex Twin. W kolejnych aktualizacjach uzyskaliśmy również dostęp do stacji techno i house. Byliśmy w stanie również kupować własne kluby nocne i zatrudniać w nich do pracy DJ-ów o głośnych nazwiskach: Solomun, Dixon czy The Black Madonna.

4. Need For Speed Underground 2 [2003]

Need for Speed: Underground z 2003 roku to ósma odsłona całej serii traktującej o wyścigach samochodowych. Podobnie, jak swoje poprzedniczki Need For Speed Underground 2 zawierał genialną ścieżkę dźwiękową. Palenie gum przy akompaniamencie kawałków, za które odpowiedzialni byli m.in.: Capone, Paul Van Dyk, Riders On The Storm i Felix Da Housecat to niezapominanie do dnia dzisiejszego przeżycie dla wielu, wielu graczy.

5. Tom Clancy’s Splinter Cell: Chaos Theory [2005]

W grze Tom Clancy’s Chaos Theory: Splinter Cell wcielamy się w postać Sama Fishera, tajnego agenta NSA, który, jako reprezentant rządu USA, zamieszany jest w konflikt między Japonią a Koreą Północną. Jest to trzecia pełnoprawna odsłona przebojowej gier akcji z elementami skradanki. Gra posiadała niepokojący klimat, który dodatkowo podkręcała muzyka stworzona przez Amona Tobina. Do teraz zresztą ten soundtrack uważany jest za jedno z najbardziej mrocznych dzieł brazylijskiego twórcy.

Sprawdźcie także: TOP5 najlepszych soundtracków z gier video – cz. 1Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →