Introwertyk przejmuje parkiet, czyli dekada „Trouble” TEEDa

materiały prasowe
Felieton News Recenzje

Spektakularny debiut. Album roku 2012 według DJ Magazine. Ogromna ilość wyróżnień. Kawałek w reklamie najnowszego telefonu komórkowego. Dzisiaj przypomnimy sobie twórcę, który na scenie prezentował się w niecodziennych kreacjach oraz posiadał tak samo długie imię jak ksywkę: Orlando Tobias Edward Higginbottom, czyli Totally Enormous Extinct Dinosaurs... a może po prostu TEED i jego przebojowy album Trouble. Zapraszam!

TEED – introwertyk tańczy

Ok, powiedzmy sobie to szczerze – będzie trochę hipsteriady. Takie były czasy – początek dekady 10. to jeszcze złota epoka indietroniki, indiepopu itp. Stylistyka wylansowana przez takie kapele, jak Empire of The Sun, Klaxons, Hot Chip, LCD Soundsystem, Neon Indian, Animal Collective, w muzyce i ubiorze jeszcze dominowała na letnich festiwalach. Wtedy nagle pojawił się młody chłopak z Anglii, który swoim wizerunkiem idealnie wpisywał się w ówczesną modę.

Nazwa Całkowicie Ogromne Wymarłe Dinozaury brzmi chyba mniej poważnie niż Czerwone Gorące Chilli Papryczki albo nasz rodzimy Kombajn do zbierania kur po wioskach. Ok, to sprawa subiektywna. Skąd Orlando wziął tak długi pseudonim? W wywiadzie dla VICE z 2012 powiedział:

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

W 2007 chciałem wrzucić parę swoich kawałków na moje nowe konto MySpace i pomyślałem to są Całkowicie Ogromne Wymarłe Dinozaury, bez żadnego ładu ani składu by się promować na cały świat. Zrobiłem to dla śmiechu, albo dla swobody – oznajmił TEED

W innej wypowiedzi artysta dodał:

Nazwa nie mogłaby być fajna, nie mogłaby być umieszczona na jakiejś scenie, która robi się modna przez sześć miesięcy, a potem popada w niebyt – oznajmił TEED.

Pierwsze skojarzenie po usłyszeniu TEEDa to podobieństwo do Hot Chip. Podobieństwo jest uzasadnione ponieważ TEED wcześniej współpracował z Joe Goddardem z zespołu. Podczas gdy liryczny nacisk Hot Chip zwrócił się w stronę hedonistycznego i uniwersalnego sposobu myślenia, tematy podejmowane przez TEEDa są bardziej introwertyczne. TEED śpiewa bardzo nieśmiało i powściągliwie przeważnie o dziewczynach i typowych problemach w relacjach młodej osoby – o tym, jak nie zwracają na niego uwagi i ile myśli on im poświęca, z kilkoma prośbami o odwzajemnienie uczucia. Produkcyjnie Trouble wypada do dziś naprawdę dobrze – album poza dość radiowymi kawałkami zawiera również utwory, które nadawałyby się na letnią, kameralną imprezę w plenerze, jak np. Panpipes.

Totally Enormous Extinct Dinosaurs – Panpipes

Utwór Garden podobnie jak popularny wówczas klip zespołu fun.We are young promował najnowszy telefon, czyli Nokię Lumię z systemem Windows Phone. Do dziś jest to najpopularniejszy utwór TEEDa. Wraz z nim wystąpiła Luisa Gerstein z zespołu Landshapes.

Totally Enormous Extinct Dinosaurs – Garden

Pod koniec 2012 roku Czwórka Polskie Radio często emitowała na wizji klipy TEEDa – w tamtych czasach Czwórka posiadała swój program w telewizji, co było świetne, choć niestety krótkotrwałe. Nakręcony w Japonii klip do utworu Your Love jest jednym z moich ulubionych.

Totally Enormous Extinct Dinosaurs – Your Love

DJMag w 2012 tak opisywał Trouble:

Pięknie wykonany album z wyśmienitą muzyką taneczną, która łączy nową i starą muzykę bassową, house i elektro. Nagranie przez cały czas wciąga i oszałamia nieodpartą wrażliwością popu […] Piosenki na Trouble to znacznie więcej niż tylko kilka utworów […] debiut TEEDa jest nasycony mnóstwem oryginalności i wręcz żartobliwym poczuciem zabawy.

Faktycznie, pomimo upływu dekady Trouble wciąż sprawia sporo frajdy. Owszem, nie jest to propozycja dla fanów mocniejszych i bardziej eksperymentalnych brzmień, ale jeśli mielibyśmy spojrzeć na Trouble przez pryzmat piosenek do radia, to jasnym jest fakt, że TEED stworzył coś uniwersalnego.

Totally Enormous Extinct Dinosaurs – Trouble

TEED – co było dalej?

Patrząc na trendy, jakie zaczęły wchodzić na światowy oraz polski rynek muzyczny w latach 2012/2013, można śmiało powiedzieć, że TEED stanowił sporą inspirację muzyczną, jak i wizerunkową dla młodych artystów oraz zajawkowiczów lekkiej elektroniki.

Jeśli chodzi o samego artystę – to był jedyny longplay, który wydał. Po serii koncertów TEED usunął się w cień – skupił się na współpracy i produkcji kawałków dla innych brytyjskich artystów, wokalistek itp. TEED dopiero w 2020 wydał swoje pierwsze mini-wydawnictwo od czasu Trouble – wcześniej co jakiś czas wypuszczał gościnne single. Być może jego nowy album przybędzie wraz z „odrodzeniem” jego stylistyki?

Totally Enormous Extinct Dinosaurs – DistancePolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →