Moderat wraca – dlaczego to tak ważny zespół?

Artykuł
Moderat - koncerty w 2022 roku

To jeden z tych zespołów, wobec którego wielbiciel muzyki elektronicznej nie może przejść obojętnie. Berlińska supergrupa Moderat, która osiągnęła komercyjny sukces w połowie poprzedniej dekady, powróci w tym roku na scenę po tym jak zawiesiła działalność w 2017 roku.

Niszowa sprawa

Supergrupa powstała w 2002 roku, kiedy to trio producenckie, w skład którego wchodzą Modeselektor (Sebastian Szary i Gernot Bronsert) oraz Apparat (Sacha Ring), którzy postanowili połączyć swe siły. W 2003 nagrali cztero-utworową eksperymentalną epkę.

Nie było jakichś dużych trudności w łączeniu naszych muzycznych wizji – to był naturalny proces […] graliśmy dla bardzo małego kręgu fanów i znajomych – wtedy mieliśmy spory bałagan dźwięku

– powiedział Apparat, dla future-bass.pl w 2014

Moderat – pierwsza epka Auf Kosten Der Gesundheit

Ze względu na dynamicznie rozwijające się kariery obu ekip, w kolejnych latach latach projekt pozostawał na bocznym torze. Nagle w 2009 trio wysłało w świat sygnał – wydali oni debiutancki album ze szlagierami takimi jak A New Error, Rusty Nails czy No. 22. To była bomba z opóźnionym zapłonem.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Moderat – A New Error

Pod skrzydłami Thoma Yorke’a

Pierwsza trasa koncertowa była przełomowa dla zespołu – supportowali oni Radiohead. Lider brytyjskiej grupy Thom Yorke był wielkim fanem twórczości berlińskiej grupy. Podczas tych koncertów członkowie trio zdali sobie sprawę, że Moderat to coś więcej niż supergrupa i tymczasowy projekt. Chcieli tworzyć jeszcze więcej i grać regularnie niczym stała kapela. W kolejnych latach członkowie wrócili do macierzystych projektów – Apparat osiągnął sukces po premierze albumu The Devils Walk, a Modeselector założyli wytwórnie Monkeytown, wydawali muzykę w dodatku wypuszczając DVD dokumentujące ich muzyczną przygodę We are Modeselector.

Moderat – Rusty Nails

Wszyscy grają i śpiewają Moderat

Berlińskie trio spopularyzowało muzykę elektroniczną w zupełnie nowym formacie. Stworzyli nową muzykę, która pomimo swojego niszowego charakteru, znalazła mnóstwo odbiorców. Charakterystyczny sposób produkcji, łączenie światów – pomimo dość eksperymentalnego klimatu dla przeciętnego słuchacza, głos Apparata i innych gości na wokalu wpadał w ucho niedowiarkom. Kawałki o charakterze dość alternatywnym miały radiowy potencjał.

Moderat – Bad Kingdom

O ile pierwszy album był pozycją dla wtajemniczonych słuchaczy, tak drugi krążek Moderat po sukcesach obu ekip odbił się szerokom echem na świecie, w szczególności w Polsce. Zespół często gościł w naszym kraju, a ich występy podczas koncertów festiwalu Tauron Nowa Muzyka wspominamy do dziś.

Ważnymi atutami zespołu były niesamowite wizualizacje ekipy Pfadfinderei oraz samo… ustawienie artystów na scenie, które sugeruje nam, że ani wokalista, ani reszta członków nie są frontmanami. Podczas ich koncertów, spotkałem się z poglądem, że Moderat to Kraftwerk naszych czasów. Aż trudno uwierzyć, że tak solidny album jak II powstał w zaledwie pół roku.

Moderat – live

Ostatni album zespołu III nie odniósł już tak spektakularnego sukcesu, ale trio z Berlina wciąż zapełniało sale koncertowe po brzegi.

Jedynym powodem dlaczego Moderat odniósł tak duży sukces, to fakt, że wkładamy w ten projekt całą swoją energię. […] Z biegiem czasu i rozwoju wypadków ten projekt staje się dla nas coraz ważniejszy […] Zawsze staramy się tworzyć coś nowego dla siebie samych, ponieważ w przeciwną stronę byłoby to nudne

– Apparat

Moderat – Running

Moderat znaleźli wielu naśladowców i zainspirowali młodych artystów do produkcji własnej muzyki. W wywiadzie dla Programu Trzeciego Polskiego Radia przyznali, że Moderat nie mógłby istnieć w czasach bez komputerów.

Nie każdy z nas faktycznie potrafi grać na instrumentach, więc bez komputerów nie do końca moglibyśmy być muzykami, choć w tej sytuacji zapewne próbowalibyśmy się tego nauczyć


– stwierdził Apparat

Osobiście uważam, że Moderat to kultowy zespół definiujący lata 10. XXI wieku – jeśli miałbym sobie przypomnieć jak wyglądały imprezy w tamtym czasie, to bardzo często można było być pewnym, że usłyszy się, któryś z remixów Bad Kingdom, a przy bardziej ambitnych setach długi i progresywny Milk. Czekamy na nowe utwory oraz ich koncert podczas tegorocznej edycji festiwalu Tauron Nowa Muzyka w Katowicach, na który bilety zakupicie na Biletomat.pl.

Moderat – MilkPolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →