House’owa diva CeCe Peniston na singlowej reedycji w Defected Records

News
CeCe Peniston - house'owa diva wraca w Defected Records

CeCe Peniston miała 21 lat, gdy ukazał się jej debiutancki singiel Finally, który bardzo szybko stał się światowym hymnem tanecznym, granym w radiostacjach i klubach. Przypominamy dziś tę house’ową divę, bo 7. maja ukazuje się singiel I’m Feelin’ You, z nowymi remiksami kolejnego klasyka artystki – tym razem w angielskim Defected Records.

 Singiel Finally house’owym hymnem wszechczasów

CeCe Peniston pojawiła się na amerykańskiej scenie klubowej jesienią 1991 roku, z solowym debiutem Finally, który w październiku tego roku wspiął się na szczyt Billboard Hot Dance Music/Club Play na dwa tygodnie, jednocześnie wchodząc do Top Ten listy singli.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Wcześniej artystka udzieliła się wokalnie na singlu I Like It raperki Overweight Pooch, który miał być nawiązaniem do fali nurtu hip-house, który nawiedzał Europę i Stany.

Czy wszyscy wiedzą, iż Cecelia Veronica Peniston była początkowo znana jako królowa piękności, jedna z „miss Ameryki”?

Debiutancki album dyskontujący sukces debiutanckiego singla

Po tym jak jej pierwsza piosenka wspięła się na międzynarodowe listy przebojów, Peniston została skierowana do studia w celu nagrania pełnowymiarowego albumu, by zdyskontować sukces singlowy. Miała jednak zaledwie dwa miesiące, aby zebrać utwory na cały album – potem wspomina ten czas jako ekstremalny wysiłek. W rezultacie powstała solidnie wyprodukowana kolekcja dziesięciu utworów, zatytułowana Finally, wydana w styczniu następnego roku. Zarówno singiel, jak i album weszły na amerykańską listę Hot 100, a także na brytyjską listę Top 75  i przyniosły Peniston Złote Płyty w obu krajach. Do końca 1992 roku jej debiut (w Europie wydany ponownie w 1997 roku z bonusowym remixem Finally ’97) sprzedał się w Stanach Zjednoczonych w liczbie ponad 540 tysięcy egzemplarzy!

Kolejne single i Kym Sims w chórkach

We Got a Love Thang, drugi singiel z tej płyty (współtworzony przez Chantay Savage), wraz z teledyskiem gościł na „heavy rotation” w MTV i  trafił na nr 1 na amerykańskiej liście przebojów Dance w lutym.  Kto zaśpiewał chórki wokalne na albumie pozostaje źródłem sporu. W każdym razie – na singlach CeCe udzielała się też  Kym Sims (która była współautorką Keep On Walkin’) – późniejsza autorka wielkiego klasyka Too Blind Too See It, będącego jednym z najczęściej odtwarzanych teledysków na MTV Party Zone.

Trasa po klubach

Peniston rozpoczęła rok tras koncertowych po klubach i małych teatrach w USA, w ramach promocji swojego albumu. Trasa obejmowała występy na Filipinach, w Japonii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii i Włoszech. Po powrocie do USA Peniston kontynuowała je z takimi wykonawcami jak Joe Public, The Cover Girls czy R. Kelly. Był to bowiem czas, gdy w Stanach Zjednoczonych  muzyka house i garage silnie zazębiała się z soulem i R’n’B.

Kolejne single, remiksy i współpraca z Moralesem i Steve’em Hurleyem

Wkrótce CeCe Peniston nagrała kolejną płytę długogrającą – Thought Ya Knew, współpracowała na  remiksach umieszczanych na maxi-singlach z takimi DJ-ami i producentami jak David Morales czy Steve „Silk’ Hurley.

Niemniej jednak szefowie wytwórni coraz bardziej kierowali piosenkarkę w stronę muzyki R&B, która w USA biła wtedy rekordy sprzedaży i CeCe stopniowo traciła swą  klubową publiczność.

Kiedy po raz pierwszy pojawiasz się jako artysta, często szefowie wytwórni mają dla ciebie własną marketingową wizję. Ale kiedy idziesz do przodu, to zaczynasz określać swój własny kierunek. Ludzie będą zmieniać się razem z tobą tak długo, jak długo będziesz szczery w tym co robisz.

Kolejne hity house’owe ze znanymi DJ-ami

W lutym 1998 r. remiks Davida Moralesa Somebody Else’s Guy, pierwotnie spopularyzowany przez Jocelyn Brown i nagrany na album I’m Movin’ On, stał się hitem w Europie, gdzie osiągnął nr 13 na UK Top 75 – stało się to na fali popularności muzyki garage w Zjednoczonym Królestwie.

Od początku lat 2000 artystka wydaje co jakiś czas nowe single udzielając gościnnego wokalu – wystąpiła też w warszawskiej Utopii podczas cyklu Divas In Da House. W 2007 roku Peniston połączyła siły z amerykańskim DJ-em house’owym Ronem Carrollem, aby stworzyć funkową bombę I’m Feelin’ U, która została wydana w maju nakładem wytwórni Soulfuric Recordings. Piosenka zwróciła uwagę europejskiej sceny klubowej.  4-utworowy maxi-singiel zawierał również dodatkowe miksy od Frencha, DJ Fudge’a i Briana Tapperta i podobnie jak poprzednie japońskie wydawnictwo (You Are the Universe), I’m Feelin’ U było dostępne wyłącznie na winylu lub jako cyfrowy singiel do ściągnięcia.

Remiksy na 2021 to:

  1. CECE PENISTON – I’M FEELIN’ U (T.MARKAKIS CLASS ‘N’ GROOVE MIX)
  2. CECE PENISTON – I’M FEELIN’ U (QUIBIKO REMIX)
  3. CECE PENISTON – I’M FEELIN’ U (RON CARROLL’S BT EXPRESS MIX)

CECE PENISTON - I’M FEELIN’ UPolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →