TOP 30 utworów house. Część I: 1990-1995

News

Wspólnie z członkami i członkiniami grupy House Heads Polska prezentujemy pierwszą odsłonę cyklu TOP 30 utworów house. Na początek wzięliśmy pod lupę lata 1990-1995.

Korzystając z przywileju bycia stowarzyszonym w grupie House Heads Polska, postanowiłem zaangażować jej członków i członkinie do stworzenia cyklu, którego celem będzie wyłonienie najważniejszych utworów danego okresu w muzyce house. Pisząc “najważniejszych”, mam tu na myśli jedynie subiektywne odczucia członków i członkiń wspomnianej grupy. Nie bazujemy na rankingach czy liczbach sprzedanych płyt. Liczy się jedynie indywidualna perspektywa. To właśnie na jej podstawie członkowie i członkinie House Heads Polska dokonali swoich wyborów głosując na daną pozycję lub proponując wybrany przez siebie utwór. W trakcie czterodniowego głosowania, udało się zebrać kilkadziesiąt spełniających kryteria kawałków, z których wyłoniliśmy czołową trzydziestkę.

TOP 30 utworów house [1990-1995]. Muno x House Heads Polska

Czym w ogóle jest House Heads Polska? To facebookowa grupa zrzeszająca fanów i fanki muzyki house. Zarówno tych, którzy zjedli na tym gatunku zęby, jak i młodych stażem entuzjastów. Znajdziecie tu didżejów, producentów, dziennikarzy, promotorów, ale również osoby, które po prostu uwielbiają house’ową stylistykę, niezależnie od tego, czy preferują słuchać jej z poziomu parkietu czy własnej kanapy. Są tu zarówno osoby, które już w latach 90. słuchały Larry’ego Levana, jak i takie, których nie było wówczas na świecie. Przede wszystkim House Heads Polska to grupa (dla) osób, które chcą dzielić swoją pasję do house’u wymieniając się nowymi odkryciami lub odkurzając perełki sprzed lat. Niezależnie od tego, w jaki sposób i jak długo interesujesz się tym nurtem, to jeśli identyfikujesz się z nim i chcesz wnieść coś do dyskusji na jego temat, House Heads Polska to miejsce dla Ciebie.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

House Heads Polska

House Heads Polska

TOP 30 utworów house [1990-1995]. Skąd pomysł?

Skąd w ogóle pomysł na cykl? Mamy okrągły rok, który – bądźmy szczerzy – nie pozwoli nam zbytnio poszaleć na parkietach. Zamiast marnować czas na narzekanie, postanowiłem podsumować trzy dekady w muzyce house. Jak się okazało – po otrzymaniu wielu głosów od członków i członkiń House Heads Polska – wybieranie trzydziestu utworów z całej dekady to karkołomna sztuka, której ofiarami mogą stać się naprawdę świetne produkcje. Stąd decyzja o formule pięcioletniej, która w ocenie większości wydała się bardziej sprawiedliwa.

TOP 30 utworów house [1990-1995]. Na początek… początek lat 90.

Dlaczego zaczynamy od okresu 1990-1995, lub w ogóle od lat 90.? Dlatego, że ostatnia dekada XX wieku to okres, w którym house stał się już pełnoprawnym gatunkiem, ukonstytuowanym zjawiskiem, którego zasięg sięgnął daleko poza wąskie grono zajawkowiczów czy ówczesne środowisko klubowe. Co więcej, jak pokazują przykłady topowych w tym zestawieniu numerów, na przestrzeni lat house przedostał się do świadomości szerszej publiczności, a nawet zagościł w mainstreamie. Jednak żeby nie było – planujemy serię “bonusowych” zestawień. Jedno z nich dotyczyć będzie numerów, które powstały przed rokiem 1990.

TOP 30 utworów house [1990-1995]. Metodologia

Wracając na moment do samej metodologii, jaką posługiwaliśmy się tworząc kryteria. Lata 90. to okres, w którym muzyka zaczęła radzić sobie z geograficznym dystansem, jaki dzielił Chicago i Detroit, a Warszawę. Być może jeszcze wtedy w Polsce nie było zbyt wielu dziennikarzy czy didżejów, którzy potrafili nazwać rzeczy po imieniu i świadomie popularyzowali house nad Wisłą. Jednak z perspektywy kontynentu, w Berlinie czy Londynie produkcje takich twórców jak Frankie Knuckles święciły triumfy na parkietach, falach radiowych czy nawet w dynamicznie rozwijającej się telewizji muzycznej. Co więcej, dostęp do nagrań na fizycznych nośnikach również stanowił coraz mniejszy problem. Jednak najważniejsze jest to, że w Europie coraz śmielej zaczęto interpretować modę zza oceanu i tworzyć własne produkcje. Znów to napiszę – jak pokazuje poniższe zestawienie – z biegiem lat, niektóre z nich stały się czołowymi utworami kojarzonymi z muzyką house początku lat 90. Zresztą house jest tu punktem wyjściowym. W wielu kawałkach pobrzmiewają wpływy muzyki disco, funk czy eurodance.

TOP 30 utworów house [1990-1995].Miejsca 30.-21.

TOP30 utworów house

TOP 30 utworów house

W trzeciej dziesiątce znalazło się miejsce m.in. dla debiutującego Moodymanna. Kenny Dixon Jr. swoją przygodę z produkcją zaczął właśnie na początku lat 90. W 1994 roku Amerykanin po raz pierwszy podpisał się używając pseudonimu Moodymann. Kogo tu jeszcze znajdziemy? M.in. legendy z Chicago, czyli Cheza Damiera, Paula Johnsona i Farleya „Jackmastera” Funka.

MoodymannThe Day We Lost The Soul [1995]

The Chicago Bad Boy ft. Gershon Jackson – House Music All Night Long (New York Club Mix) [1990]

Farley „Jackmaster” Funk – Love Can’t Turn Around [1994]

Cloud 9 – Do You Want Me Baby [1993]

Key Tronics Ensemble – Calypso Of House [1990]

Chez Damier – Can You Feel It [1992]

Paul Johnson – The Music In Me [1994]

N-Joi – Anthem [1990]

Bizarre Inc. – I’m Gonna Get You [1992]

Underground Resistance – Jupiter Jazz [1992]

TOP 30 utworów house [1990-1995]. Miejsca 20.-11.

TOP30 utworów house

TOP 30 utworów house

Druga dziesiątka obfituje w obecność producentów z Europy. Wystarczy wymienić tu choćby Basement Jaxx czy Daft Punk. Jedni i drudzy stawiali pierwsze kroki w dość oldschoolowo dziś brzmiącej house’owej stylistyce. Mówi Wam coś pseudonim Dreamer G? Jego kawałek I Got That Feeling z całą pewnością wpisuje się w poczet klasyków. Tymczasem w 1992 roku za tym aliasem krył się nikt inny, jak zaledwie 23-letni wówczas Kerri Chandler. Nie mogło zabraknąć również Telephone Mana czyli Terrence’a Parkera. Choć dziś korzystanie ze “słuchawki” jest już rzadkością, to producent z Detroit wciąż kultywuje tę sztukę, co stało się jego znakiem rozpoznawczym.

Terrence Parker – Emancipation of My Soul [1995]

Daft PunkDa Funk [1995]

Dreamer G – I Got That Feelin’ [1992]

Basement JaxxSamba Magic [1995]

The Original – I Luv You Baby [1994]

Aly-Us – Follow Me [1992]

Livin’ Joy – Dreamer [1994]

Groove Committee – I Want You To Know [1991]

Dominica – Gotta Let You Go [1993]

Bobby Brown ‎– Two Can Play That Game [1992]

TOP 30 utworów house [1990-1995]. Miejsca 10.-1.

TOP30 utworów house

TOP 30 utworów house

Pierwsza dziesiątka nie pozostawia złudzeń. Banger goni banger. Choć można zarzucić, że w tej dziesiątce wybór głosujących okazał się do bólu oczywisty, to warto zaznaczyć, że niektóre wymienione tu kawałki wcale nie cieszyły się wielką popularnością w chwili wydania.

Frankie KnucklesThe Whistle Song [1991]

Jaydee ‎– Plastic Dreams [1992]

Lil’ Louis & The World – Club Lonely (Lonely People) [1992]

Kerri ChandlerAtmosphere [1993]

CeCe Peniston ‎– Finally [1991]

Nightcrawlers – Pushing The Feeling On [1992]

Hardrive – Deep Inside [1993]

TOP 30 utworów house [1990-1995]. Podium

TOP30 utworów house

TOP 30 utworów house

3. Robin S – Show Me Love [1990]

Show Me Love czekało aż trzy lata, by zacząć piąć się w górę list przebojów. W roku premiery, czyli w 1990, utwór, przy którym majstrowali Fred McFarlane (współpracował m.in. z Madonną czy Jocelyn Brown) i David Morales, nie zdobył uznania. Dopiero w 1993 roku, gdy powstał do niego teledysk, zaczęło być o nim głośno. Dziś kawałek Robin S to absolutny klasyk, który działa zawsze i wszędzie.

2. The Bucketheads – The Bomb! (These Sounds Fall Into My Mind) [1994]

The Bucketheads to jedno z wcieleń Kenny’ego „Dope” Gonzaleza, członka Masters At Work. Z kolei numer The Bomb!, w przeciwieństwie do Show Me Love, od razu został okrzyknięty hitem. Prócz samego numeru, swoje trzy grosze do końcowego sukcesu dołożył teledysk w reżyserii duetu Guy Ritchie i Alex De Rakoff.

1. Crystal Waters – Gypsy Woman (She’s Homeless) [1991]

Zwyciężczyni mogła być tylko jedna. Na początku lat 90. numer Gypsy Woman (She’s Homeless) okupował czołowe miejsca w Stanach Zjednoczonych, Australii i większości krajów Europy. Kawałek ten uczynił ze swojej autorki – 30-letniej wówczas Crystal Waters – jedną z najbardziej dochodowych gwiazd lat 90. Prócz Waters, za produkcję odpowiadali Neal Conway i Nathaniel S. Hardy Jr. Pierwszy z nich ani wcześniej, ani później nie dołożył ręki do równie wielkiego sukcesu. Z kolei Hardy Jr. w chwili rozpoczęcia współpracy nad Gypsy Woman (She’s Homeless) był już byłym członkiem zespołu Chic. Ponadto współprodukował takie hity jak Sucker MC’s Run-DMC i Like A Virgin Madonny.

TOP 30 utworów house. Kolejne edycje

Co dalej? Już niebawem zaprezentujemy kolejne zestawienia TOP 30 utworów house. Trwają już prace nad rankingiem obejmującym lata 1996-2000. By umilić sobie czas oczekiwania, posłuchajcie playlisty zawierającej wymienione TOP 30 utworów house z lat 1990-1995, którą skompletowaliśmy i dodaliśmy do naszego profilu w serwisie Spotify.

TOP 30 utworów house. Dołącz do House Heads Polska

Chcesz pogłębić swoją wiedzę z zakresu muzyki house? Wymienić odkryciami? Podzielić się własnymi produkcjami czy setami? A może po prostu lubisz rozmawiać o muzyce? Jeśli tak, dołącz do grupy House Heads Polska na Facebooku. Kto wie, być może kolejne zestawienia powstaną dzięki Twojej pomocy!


OPRACOWANIE GRAFICZNE:
Paul Dretkiewicz – Instagram / www

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →