Gooral – Ethno Elektro

Recenzje

Info

Data wydania:
2011/04/26
Ocena:
Wytwórnia:
Artysta:

Polacy przejawiają raczej wstydliwy stosunek do własnej muzyki etnicznej. Choć jest ona dla nas ważnym elementem dziedzictwa narodowego, traktujemy ją często jako przaśny i niewygodny relikt przeszłości. Swym debiutanckim krążkiem Gooral zrywa z tym stereotypem. Producent z Bielsko-Białej, znany już z kolektywu Psio Crew, zaprezentował w „Ethno Elektro” unikatowy mariaż muzyki góralskiej ze współczesną elektroniką. Prężna trasa koncertowa rozprzestrzeniła hype wokół muzyki Goorala z Beskidów na cały kraj.

Trudno ustalić konkretny rewir muzyczny, w którym Mateusz Górny porusza się najchętniej. Ten etniczny album otwiera instrumentalny utwór „Nadzieje sieje (łąka)”, w którym aksamitny dźwięk fletu uzupełnia kaskadę bitów. Potem Gooral gna już coraz szybciej. Selekcję rozkręca skoczna „Karczmareczka” – sprawdzona na melanżach w całej Polsce. 8-bitowy „Plan” zachęca rześkim rytmem z akcentem skrzypiec w rękach Tomasza „Jabusko” Łapki.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Utwór „Krywaniu” jest ciekawą interpretację tradycyjnej pieśni góralskiej. Jej tekst pochodzi z wiersza Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Rzewny, ale i mocny wokal Staszka Karpiela-Bułecki przywołuje aurę górskiej hali. Świeży efekt całego albumu daje właśnie zdobienie muzyki tanecznej śpiewem góralskim. Okazuje się, że góral może być pełnoprawnym MC, który z powodzeniem zagrzeje publikę z klubowej sceny.

Na „Ethno Elektro” składają się również trzy tytuły anglojęzyczne. W piosence „Who is your god?” nie zachwyca dość miałki głos wokalistki. O wiele lepiej odbiera się nastrojową piosenkę „Traveler”, w której dzwonki i wolny rytm kreują atmosferę dalekiej wyprawy. Zaletą albumu Górnego jest szerokie spektrum wokalne, czego przykładem są chór mieszany w utworze „W moim ogródeczku” i falset Jana Mędrali w podniosłej kompozycji „Music for a while”.

Gooral przyznaje, że pomysły czerpie również z (wszechobecnego teraz) dubstepu. Paralele te są jednak odległe. Najlepszym nośnikiem lansowanej przez Górnego idei ethno elektro jest „Wysoko górka”, przepełniona cyfrowym chaosem niczym kawałki Boys Noize. Wspólnym mianownikiem dla większości utworów jest raczej klasyczny drum & bass. Piosenki będące ukłonem w stronę tego gatunku wydają się właśnie najciekawsze i to tym tropem artysta powinien dalej podążać.


Gooral – Plan by mathew19915


Gooral – Karczmareczka by Skil’Tracklista

1. Nadzieje sieje (łąka)
2. Karczmareczka
3. Plan
4. Who is your god?
5. W moim ogródecku
6. Zboojnicki
7. Music for a while
8. Traveler
9. Krywaniu
10. Dopad (wysoko górka)
11. Ja siedze robie muze
12. Piyrso godzina
13. Gronicek
14. Nadzieje sieje

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →