Esencja downtempo. Skalpel prezentują nowy singiel

Fot. Bartosz Hołoszkiewicz
News
Skalpel

Jeden z najbardziej cenionych polskich duetów producenckich odkrywa przed nami kolejną kartę. Karta ta skrywa trzeci już singiel zapowiadający nowy album grupy Skalpel. Marcin Cichy i Igor Pudło wracają do downtempowych inspiracji i wyciągają z nich najprawdziwszą esencję.

Rok 2022 dostarcza nam wielu argumentów przemawiających za tym, iż wolniejsze brzmienia zaczynają wracać do łask. Wielu współczesnych twórców z dużą ciekawością sięga po dźwięki czy schematy znane od co najmniej dwóch dekad, a niekiedy i dłużej. Najnowsza płyta Bonobo, ostatnie single Junior Boys lub Mount Kimbie – przykłady można mnożyć. Dodając do tego bardzo udane polskie wydawnictwa, jak choćby znakomite albumy Dyyune’a i Pepe., otrzymujemy podstawy, by mówić o intrygującym trendzie. Czy powrócą tamte chillouty, o których w swoim głośnym artykule pisał redaktor Filip Kalinowski? Trzymam za to kciuki.

Esencja downtempo. Skalpel prezentują nowy singiel
Skalpel – fot. Bartosz Holoszkiewicz

Skalpel. Fala nostalgii

Niedawno polscy twórcy ciut wolniejszej elektroniki doczekali się wspaniałej laurki na łamach DJ Maga. Na dowód tego, że nie była to tania kokieteria, otrzymaliśmy najnowszy singiel duetu Skalpel. Marcin Cichy i Igor Pudło kolejny raz utwierdzają nas w przekonaniu, że są jednymi z najsprawniejszych rodzimych twórców. Co więcej, są twórcami, których charakterystyczne, wypracowywane latami brzmienie sprawia, iż trudno pomylić je z czymkolwiek innym.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Skalpel – White Label

Pisząc o charakterystycznym brzmieniu, mam na myśli niemal chirurgiczną dbałość o szczegóły i zamiłowanie do wypełniania utworów mnóstwem detali. White Label, bo tak zatytułowany został najnowszy singiel, mieni się dziesiątkami dźwięków i ozdobników. Zgrabnie wkomponowana w całość partia wokalna, do tego pełny wyczucia sampling, a przede wszystkim wiodąca prym partia klawiszowa – White Label to pocztówka z przeszłości i nawiązanie do złotych czasów downtempo i trip-hopu. Na myśl przychodzą skojarzenia z twórczością takich postaci jak m.in. Tosca, Quantic czy Nightmares On Wax.

Skalpel. Nowy album już za miesiąc

Zgodnie z tym, co mogliście przeczytać we wstępie, White Label to już trzeci singiel zapowiadający album Origins. Jego premiera zaplanowana została na 4 listopada nakładem NoPaper Records. Za światową dystrybucję płyty odpowiadać będzie kultowa oficyna !k7.

Skalpel – Momentum

W oczekiwaniu na kolejny krążek duetu Skalpel polecamy zapoznać się z wcześniej opublikowanymi utworami – Why Not Jungle i Momentum.

Skalpel. Origins na żywo – gdzie na koncerty?

Z nowym albumem duet Skalpel ruszył w Polsce. Materiał z Origins będzie można usłyszeć m.in. w Krakowie, gdzie zespół pojawi się 21 kwietnia. Igor Pudło i Marcin Cichy wystąpią w niezwykłym miejscu – w Muzeum Manggha. Bilety na to wydarzenie znajdziecie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →