Skalpel

Skalpel
Electronic Experimental Hip-Hop Nu Jazz
Kraj:
Polska
Miasto:
Wrocław
Wytwórnie:

Skalpel to polscy producenci i DJ’je Marcin Cichy i Igor Pudło. Muzycznie lokują się gdzieś w okolicach The Cinematic Orchestra ale idą w bardziej minimalistycznym, wschodnio-europejskim kierunku. Dryfujące klimatyczności i poszukujące basy zagarniane są w odpowiednim kierunku przez konkretną, wiodącą prym perkusję. Kojarzy mi się z dymem i kurzem, z muzykami ubranymi w garnitury lub smokingi. To Jazz, naprawdę dobry.”  – BBC Collectiv.

Skalpel to producenci i DJ’e Marcin Cichy i Igor Pudło z Wrocławia. W 2001 r. po sukcesie wspólnej trasy z DJ Vadimem i dzięki rewelacyjnemu demo „Polish Jazz” podpisali kontrakt ze słynną brytyjską wytwórnią Ninja Tune.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Wiosną 2003 roku zadebiutowali bardzo dobrze przyjętą epką „Sculpture”. Rok później wydali swój debiutancki album „Skalpel”  – oba wydawnictwa zostały znakomicie ocenione przez fanów i prasę na całym świecie. Zdaniem recenzentów Polacy wnoszą  do nieco zastałego języka współczesnej elektroniki, sporo świeżości – oprócz jazzowych inspiracji ich nagrania zdradzają doskonałą znajomość alfabetu hip hopu, a także dorobku nowej elektroniki.

W Polsce oba wspomniane tytuły były też najlepiej sprzedającymi się pozycjami w katalogu Ninja Tune w historii obecności tej wytwórni na naszym rynku. Limitowana edycja „Sculpture” w Anglii została wyprzedana w dniu premiery. Skalpel dwukrotnie nominowany był do „Paszportów Polityki”,  grupę zgłoszono także do nagrody  „Dolnośląskiego Brylantu Roku 2003”  a „Gazeta Wyborcza” zaliczyła „Sculpture” do 5 najważniejszych płyt z nowym polskim jazzem. Podobne wyróżnienia spotkały album „Skalpel” – wśród najlepszych płyt 2004 w magazynie 'Klan”, doskonałe recenzje w „Przekroju” [ cytat: „polski jazz odkryjemy wkrótce na nowo za pośrednictwem hiphopu i elektroniki. Do Polski trafi via Londyn”.] czy  artykuł w „Newsweeku”. Video Skalpela „Tension” otrzymało nominację w kategorii „Inna Energia” na festiwalu polskich teledysków Yach Film 2002

Na świecie płyta „Skalpel” znalazła się w podsumowaniu na „Album Of The Year” DJ Magazine,  gdzie o Polakach pisano: „it’s the finest piece of jazz, from anywhere, since Mr Davis’ „Miles Ahead.” Magazyn „Q” dodawał: „very beautiful and romantic album” [ocean 4|5] a prestiżowy The Wire: „Jazz, breaks, scat shuffles and funky riffs? of the highest standard. This release deserves to see them revered far beyond Poland”

Album był też nominowany do BBC – Gilles Peterson Worldwide Music Awards 2004, obok Bjork, hip hopowych producentów N.E.R.D [Justin Timberlake, Snoop Dogg, Kelis, Britney] i drum’n bassowego mistrza Roni Size’a.

O klasie Skalpela świadczy też fakt, że obaj DJ’e są stałymi i oficjalnymi współpracownikami słynnej audycji duetu Coldcut „Solid Steel”, prezentowanej w Londynie od ponad 10 lat. Zostali też zaproszeni na europejską trasę Zen TV Tour, gdzie u boku grupy Coldcut i Kid Koali promowali swój album „Skalpel” oraz kolekcję videoclipów Ninja Tune na DVD zawierającą również ich klasyczny teledysk „Sculpture”.

Równocześnie z wydawnictwem „1958 Breaks” ukazała się też wspólna dwupłytowa limitowana edycja dotychczasowych pozycji w dyskografii Skalpela: mini-LP „Sculpture” i albumu „Skalpel.

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →