Skalpel powracają i zaskakują. Nowy singiel i płyta

Fot. Bartosz Hołoszkiewicz
News
Skalpel - fot. Bartosz Holoszkiewicz.jpg

Duet, który od lat jest ambasadorem polskiej muzyki i definicją jej jakości. Skalpel, bo o nim mowa, szykuje się do premiery nowego albumu. By skutecznie podkręcić apetyt, Igor Pudło i Marcin Cichy podzielili się pierwszym singlem z nadchodzącego krążka. Why Not Jungle to jedna z najciekawszych propozycji, jaką od dawna otrzymaliśmy od producenckiego tandemu.

W utworze wybrzmiewa wszystko to, za co uwielbiamy Skalpel i za co ich twórczość została doceniona daleko poza Polską. Od samego początku wyraźnie zostaje wyeksponowane muzyczne DNA, w którym w idealnych proporcjach mieszają się jazz i downtempo. Nie trzeba jednak długo czekać na element zaskoczenia i nawiązanie do tytułu samego utworu. Drum’n’bassowo-jungle’owa estetyka połamanych dźwięków wpada do piosenki bez żadnej zapowiedzi i… w niczym nie przeszkadza wybrzmiewającemu w tle jazzowemu anturażowi, subtelnie zaznaczonemu za sprawą pianina i kontrabasu. Wokalne sample dodają utworowi sznytu rodem z lat 90.

Skalpel – Why Not Jungle

Skalpel. Więcej odwagi / powrót do korzeni

Kawałek może być sporym zaskoczeniem i jeszcze większym haczykiem, na który złapią się wszyscy zachwycający się ostatnimi dokonaniami duetu Pudło-Cichy. Zaprezentowany na początku 2020 roku krążek Highlight spotkał się ze znakomitym przyjęciem, a jego twórcy – zachęceni sukcesem – postanowili nie osiadać na laurach.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Zgodnie z zapowiedzią, najnowsza płyta zatytułowana Origins ma być w założeniu albumem znacznie bardziej śmiałym i odważnym w żonglowaniu rozmaitymi stylistykami. Prócz brzmień przemyconych w Why Not Jungle, na krążku mamy usłyszeć elementy electro, trip-hopu, balearic, breakbeatu, hip-hopu czy krautrocka. Na jednym wydawnictwie spotkać mają się Alice Coltrane, Howie B. Hancock, Floating Points i DJ Shadow. Trzeba przyznać, że taki zwiastun pobudza wyobraźnię, podobnie jak słowa Igora Pudło:

Ta płyta to swego rodzaju prequel. Wracamy na niej muzyki lat 90, której słuchaliśmy i która inspirowała nas zanim odkryliśmy potencjał jazzowych brzmień. Trochę taka fikcyjna kompilacja jak te wypuszczane niegdyś przez Mo’Wax, Ninja Tune, Wall of Sound, !K7. Nostalgia miesza się tu z chęcią aktualizacji tamtych idei i nadania im współczesnego brzmienia. Jednocześnie jest to relacja naocznych i nausznych świadków z jednego z najciekawszych rozdziałów w historii muzyki elektronicznej

– czytamy w nocie prasowej.

Skalpel zapowiadają nowy album. Kiedy premiera?

Płyta Origins ukaże się 4 listopada tego roku nakładem NoPaper Records/!k7. Promujący ją singiel Why Not Jungle zilustrowany został teledyskiem autorstwa Katarzyny Miszczak.

Skalpel Origins
Skalpel – Origins

Skalpel. Origins na żywo – gdzie na koncerty?

Z nowym albumem duet Skalpel ruszył w Polsce. Materiał z Origins będzie można usłyszeć m.in. w Krakowie, gdzie zespół pojawi się 21 kwietnia. Igor Pudło i Marcin Cichy wystąpią w niezwykłym miejscu – w Muzeum Manggha. Bilety na to wydarzenie znajdziecie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →