Low Key. Współtwórca duetu Skalpel z nowym projektem

News
Low Key by Barrakuz

Marcin Cichy i Karol Wróblewski połączyli siły w nowym projekcie. Nie byle jakim. Poznajcie Low Key.

Low Key, akt pierwszy

Obu artystów nie trzeba specjalnie przedstawiać. Cichy to 1/2 duetu Skalpel, a także główny odpowiedzialny za projekt Meeting By Chance. Jego producenckie CV pęka w szwach od świetnych tytułów, do których dołożył swoje trzy grosze. Z kolei Wróblewski od lat uznawany jest za jednego z najciekawszych polskich wokalistów. Dotychczas mogliśmy usłyszeć go m.in. w Sirens Hill czy Small Mechanics.

Low Key by Barrakuz

Low Key by Barrakuz

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Tym razem panowie postanowili rozpocząć współpracę pod nowym szyldem, a mianowicie szyldem własnego projektu. Czego możemy spodziewać się po Low Key?

Low Key – Spark

Inaugurujący działalność zespołu singiel Spark odsłania przed nami kartę z intymną, zdystansowaną elektroniką. Triphopowo-balearyczny anturaż dźwięków spowija mgła, którą roztacza wokal Wróblewskiego. Jego matowy głos zdaje się płynąć równie niespiesznie, co same dźwięki.

Spark odznacza się brzmieniową oszczędnością – Cichy to mistrz tworzenia wielkich rzeczy przy udziale minimum środków. Wystarczy pobrzmiewający w dole bas, prosty podkład rodem z taniego keyboardu i kilka dopasowanych w punkt sekwencji. Utwór zabiera nas w trwającą niewiele ponad trzy minuty podróż, z jednej strony subtelną i przyjemną, z drugiej mroczną i duszną. Wrażenie to potęguje teledysk.

Posklejane ze sobą nagrania z podróży m.in. po Gabonie, dodają kompozycji Low Key outsiderskiego klimatu. Obraz w połączeniu z muzyką jeszcze bardziej wzmacnia wrażenie „brzmienia nie z tego świata”. Trudno nie skojarzyć Spark z twórczością choćby Ry X i tym, jak ilustrował on swoje nagrania do Yayaya czy The Water. Coś dla siebie znajdą tu także fani Bena Howarda, Jamesa Vincenta McMorrow czy How To Dress Well.

Jak przyznają sami autorzy, inspiracje, które im towarzyszą to m.in. soulfulowe oblicze nowej fali lat 80., muzyka świata Petera Gabriela czy twórczość późnego Talk Talk.

Low Key – kiedy płyta?

Spark to preludium do tego, co Low Key przygotowali dla nas w najbliższym czasie. Już 25 października ukaże się debiutancki album duetu. Krążek zatytułowany Distance ukaże się nakładem Sound Improvement.

Szczególną gratkę stanowi oprawa wizualna wydawnictwa. Zarówno za okładkę, zdjęcia, jak i pozostałe prace, odpowiada Beata Śliwińska, znana jako Barrakuz. Artystka tworzyła wcześniej okładki dla płyt autorstwa takich postaci jak Suwal czy Król.

Low Key – Elements. Artwork: Barrakuz

Low Key – Elements. Artwork: Barrakuz

Prócz wersji cyfrowej, Distance ukaże się również w fizycznej formie i to nie byle jakiej. Zarówno wydanie na CD, jak i na winylu, wzbogacone zostanie o staranie dopracowany booklet. Debiut Low Key na fizycznych nośnikach ukaże się w limitowanych nakładach.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →