Bandcamp dołącza do „niechlubnej” listy zablokowanych aplikacji w Chinach

News
Chiny banują Bandcamp

Radii China i organizacja Greatfire.org zajmująca się cenzurą, poinformowały o zablokowaniu serwisu Bandcamp na terytorium Chin. Od teraz dostęp do niego będzie możliwy jedynie za pomocą połączenia VPN, czyli tzw. wirtualnej sieci prywatnej.

Bandcamp dołączą do „niechlubnej” listy

Coraz bardziej restrykcyjny, cyfrowy krajobraz rysuje się przed obywatelami Chin. Dostęp do Internetu, który w Państwie Środka jest mocno ograniczony przez Great Firewall of China, zakazującą wielu zagranicznych stron internetowych, został właśnie pozbawiony kolejnych treści. Potwierdzone przez chińskie źródła początkowe doniesienia Radii ChinaGreatfire.org stały się faktem. Bandcamp dołącza tym samym do Facebooka, Twittera, YouTube’a i tysięcy innych zachodnich mediów ograniczonych w Chinach w ostatniej dekadzie.

Fot. Bandcamp

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Fot. Bandcamp

Nie jest jasne, dlaczego chiński rząd zdecydował się zablokować Bandcamp akurat teraz. Co ciekawe, Chiny niedawno zablokowały aplikację społecznościową Clubhouse, używanej przez obywateli Chin do swobodnego dyskutowania o polityce.

Bandcamp. I co dalej?

Muzyka cyfrowa w Chinach jest zasadniczo oligopolem platform należących do chińskich gigantów technologicznych, takich jak Tencent, Alibaba i Baidu. Ponieważ Soundcloud w Chinach jest od lat zablokowany, tamtejsi muzycy chcący dotrzeć do zagranicznych odbiorców, przez lata opierali swoje działania właśnie na Bandcampie. Zdaniem Josha Feola, amerykańskiego dziennikarza mieszkającego w Chinach w latach 2009-2020, który obszernie opisywał undergroundową chińską muzykę, Bandcamp, do momentu ograniczenia istniał w „ekosystemie równoległym do krajowych platform streamingowych”.

Fot. Mixmag

Fot. Mixmag

W ciągu ostatnich około 5 lat Bandcamp stał się dla chińskich artystów coraz ważniejszą drogą do prezentowania (i sprzedawania) ich muzyki poza granicami kraju. Był (i pozostanie) niezastąpiony jako platforma dla słuchaczy na całym świecie do odkrywania i kupowania muzyki. Niestety, Bandcamp jest niechińskojęzyczną i nie skierowaną do chińskich użytkowników platformą streamingu muzyki dostępną w Chinach bez VPN. To wielka strata chińskiego sektora muzycznego

– wyjaśnił Feola

Podczas gdy zdecydowana większość chińskich użytkowników słucha muzyki na serwisach QQ, Tencent lub Spotify, Bandcamp u boku NetEase Music, był jedynym sposobem dla chińskich artystów na bezpośrednie przesyłanie i sprzedaż ich muzyki fanom za granicą. Xiami Music, serwis streamingowy należący do firmy technologicznej Alibaba, który specjalizował się w muzyce niezależnej, został zamknięty na początku tego roku, pozostawiając mało opcji dla muzyki undergroundowej.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →