30 lat CDJ-ów. Oto, jak Pioneer zmienił DJ-ing na zawsze

fot. Susanne Neumair
Artykuł Elektronika Felieton Technologia
30 pioneer dj final

Wyobrażacie sobie współczesne kluby, sety didżejskie bez CDJ-ów Pioneera? My też nie, choć gdyby japoński producent sprzętu nie wyprodukowałby klasycznego modelu "1000", to... trzeba byłoby go wymyślić.

CDJ, czyli standard każdego didżeja

CDJ to nic innego jak cyfrowy odtwarzacz muzyki przeznaczony dla didżejów. Funkcje oraz definicje tego urządzenia zmieniały się latami i wciąż ulegają transformacji, a to ze względu na dynamiczny rozwój sprzętu, który posiada coraz więcej (również kontrowersyjnych) funkcji. CDJ-e są wyposażone w pokrętła Jog i suwaki pitch, które umożliwiają manipulację cyfrowym plikiem muzycznym, podobnie jak w przypadku płyty winylowej na gramofonie DJ-skim. Wiele z nich ma dodatkowe opcje, takie jak pętle i analiza rytmu, których nie ma w gramofonach. Ponadto, niektóre mogą działać jako kontrolery DJ-skie do sterowania odtwarzaniem plików cyfrowych w oprogramowaniu DJ-skim działającym na laptopie, zamiast odtwarzać pliki na CDJ. Nowe CDJ-e, mogą odtwarzać cyfrowe pliki muzyczne zapisane na dyskach USB lub kartach SD, pomimo tego, że sprzęt został pierwotnie zaprojektowany do odtwarzania muzyki z płyt kompaktowych.

cdj

CDJ – dość trudne początki

Pierwszy CDJ Pioneera został wydany w 1992 roku i był to CDJ-300 – nie był to odtwarzacz skierowany wprost na rynek Dj-ski, ale bardziej radiowy i telewizyjny. To pierwszy odtwarzacz wyposażony w większy Jog do zmiany prędkości odtwarzania po CD Technics SL-P1200. Dużo popularniejsza okazała się seria CDJ-500 zapoczątkowana w 1994.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Pioneer cdj 500 II | djm 500 factory video 1994 (dj takada demo)

Pierwszy odtwarzacz był wyposażony w pokrętło Jog Dial, pozwalające na cueing z płyty CD w przeciwieństwie do montowanych w racku odtwarzaczy CD, które były wówczas powszechne. Sprzęt zawierał funkcję pętli, a także jej regulację i inne funkcje związane z zapętlaniem próbek z odtwarzanego utworu. Regulacja wysokości tonu wynosiła tylko +/- 10%, a Master Tempo pozwalało na zablokowanie wysokości tonu pomimo wprowadzonych zmian tempa. Wszystkie modele 500 miały otwierane od góry płyty CD, co jest przeciwieństwem wszystkich późniejszych serii CDJ od 1999, które od tamtego czasu miały wlot od przodu.

PIONEER CDJ500MK2 LIMITED PROFESSIONAL CD PLAYER OLD SCHOOL BUT STILL GOING STRONG

CDJ-1000 – rewolucja i zdominowanie rynku

W 2001 roku Pioneer zaprezentował model CDJ-1000, który stał się absolutnym game changerem na rynku, a jego spuścizna trwa do teraz. Był pierwszym, który emulował gramofon winylowy, w tym zdolność do skreczowania. To był szok.

Pioneer DJ History – Part 1: Evolution of the CDJ

Odtwarzacz zaimplementował duży, dotykowy talerz z cyfrowym wyświetlaczem pośrodku, który mógł przekazywać informacje o pozycji w muzyce. Chociaż talerz ten nie był napędzany (co oznacza, że ​​nie obracał się sam) jak gramofon, wyświetlacz pośrodku pokazywał informacje o położeniu dla dokładnego cueingu. Dzięki prostemu wyświetlaczowi można było zobaczyć, gdzie w kawałku nadchodzi breakdown. CDJ-1000 stał się podstawą i standardem dla każdego didżeja oraz dla klubów. Uważa się, że jest to pierwszy odtwarzacz CD tak szeroko stosowany w klubach. Do tego momentu niewiele klubów zawracało sobie głowę CDJ-ami, ze względu na brak funkcjonalności i ogólnej solidności lub z powodu faktu, że didżeje nadal woleli grać z winyli.

Pioneer CDJ 1000 MK1 (feat. DJ Flip)

Zobacz także: „Mam to na winylu”, ale… czy kogoś to naprawdę obchodzi?

CDJ-2000 – cyfrowa rewolucja

O ile CDJ-400 w 2007 jako pierwszy pozwalał na odczyt plików z pendrive’ów tak drastyczny skok ku zmianie miał miejsce w 2009 roku, kiedy po raz pierwszy zaprezentowano odtwarzacz Pioneer z dużym wyświetlaczem. O ile model 900 nie zawojował rynku przez zbyt wysoką cenę oraz mało intuicyjny interfejs graficzny, tak model 2000 oraz jego poprawka Nexus, stały się najpopularniejszymi modelami lat 10′, które możecie zobaczyć wszędzie. Cyfrowa rewolucja stała się faktem – CDJ stał się niczym kontroler dzięki oprogramowaniu Recordbox, a w 2013 dodano przycisk SYNC i MASTER [hehe]. Dodajmy do tego wygodny interfejs z atrakcyjną szatą graficzną i.. mamy demokratyzację DJ-ingu. Od tamtej pory pojawiło się na rynku muzycznym sporo puszczaczykoniecznie sprawdźcie nasz wywiad z Siasią, w którym poruszamy ten fenomen. Nawet współczesne kontrolery Pioneera all-in-one (np. XDJ-XZ) to tak naprawdę lekko przerobione Nexusy.

Pioneer DJ History – Part 3: The Digital Revolution

Zobacz także: Powrót mody na CD? Post współtwórcy Abletona wywołał poruszenie

CDJ-3000 – tym razem już bez CD

Pod koniec 2020 roku Pioneer wypuścił CDJ-3000. W przeciwieństwie do poprzednich modeli, ten nie ma napędu CD, co czyni go podobnym do linii odtwarzaczy multimedialnych Pioneer XDJ, w których brakuje napędów CD. CDJ-3000 wprowadził większy 9-calowy ekran dotykowy, odświeżony interfejs z atrakcyjniejszą szatą graficzną z większą liczbą przycisków hot cue (przypominają te z Ableton Pusha), więcej przycisków loop i beat jump oraz ekran LCD pośrodku koła Jog. Oczywiście pojawiły się nowe bonusy od Recordboxa, które umożliwiają oddtwarzanie muzyki bezpośrednio z chmury bez konieczności podpięcia komputera czy USB.

Carl Cox na temat Pioneer CDJ-3000 (polskie napisy)Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →