Emagic’s Creator/Notator – początki Logica

fot. Notator Logic on Bad Influence! (1992) / YouTube
Artykuł Felieton Lifestyle Technologia
Emagic's Creator/Notator - początki Logica

W 1992 roku firma Emagic Soft- und Hardware GmbH wypuściła na rynek kultową stację roboczą, która po upływie dekady stała się jednym ze sztandarowych produktów oferowanych przez giganta z Cupertino. Panie i Panowie - Emagic's Notator, czyli pierwsze wcielenie Logic Pro.

Emagic’s Creator/Notator – alternatywa dla Cubase’a

Niemiecka firma C-Lab wypuszczała aplikacje do generowania dźwięku, edycji i komponowania muzyki od czasów Atari ST i Commodore 64. Kiedy te platformy były używane, flagowa aplikacja nazywała się Creator, a następnie Notator. Ostatecznie firma zrezygnowała z nazwy C-Lab i w 1992 roku stała się Emagic. Początkowo Notator został uruchomiony dla Atari oraz applowskiego Macintosha, a następnie był również dostępny dla systemu Windows. Logic z pewnością nie była pierwszą wyprawą Emagic w świat aplikacji muzycznych. W owym czasie program trudno było uruchomić ze względu na spore wymagania sprzętowe – potrzeba 600 MB wolnej przestrzeni na dysku twardym przemawiała do wyobraźni. Firma była najbardziej znana ze swojego sekwencera muzycznego. Program nie był tani – oryginalne kopie oprogramowania Emagic’s Logic rozprowadzano w sprzedaży detalicznej za 699 USD (równowartość 1350 USD w 2021 r.), a jego wtyczki kosztowały 99-299 USD za sztukę, zanim Apple połączył je wszystkie razem.

Notator Logic on Bad Influence! (1992)

Na pierwszy rzut oka laik praktycznie nie widzi różnicy między interfejsem programu Emagic a Cubase’em.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Pomimo wielu podobieństw, wczesne wersje Logic i Cubase znacząco się różniły. Cubase był sekwencerem liniowym opartym na ścieżkach, podczas gdy Creator i Notator bazowały na paternach, pozwalających tworzyć bloki danych MIDI, na których budowano aranżację utworu. Obie te koncepcje ujednoliciły się w programie Notator Logic, i od tamtego czasu Cubase i Logic rozwijały się oferując podobną funkcjonalność audio, obsługę wtyczek efektowych oraz instrumentów wirtualnych

– czytamy w artykule Estrada i Studio.

Wśród znanych użytkowników programu wymienia się legendy sceny elektronicznej: Fatboy Slima, The Future Sound of London, LFO, Clinta Mansella, Nightmares on Wax, The Orb, Orbital, System 7, a także założycieli oficyny Ninja Tune – Coldcut.

Phil Hartnoll z Orbital krytykował Creatora za mało intuicyjny interfejs:

Cubase jest znacznie lepszy do aranżacji: o wiele łatwiej można uzyskać ogólny obraz

– wspominał artysta.

Emagic & Notator Video Training Manual

Kiedy Apple kupiło firmę Emagic w 2002 roku, zaprzestano używania nazwy starej firmy oraz (oczywiście) nie ma już Logica na Windows.

Emagic Logic Platinum 5.3 (2002)

Dziś możecie za darmo zdobyć kultowe oprogramowanie Emagic dla Atari ST z fanowskiej strony.



Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →