Ukrainiec przerobił element rosyjskiego czołgu na… syntezator!

fot. Sherman Drozd / CDM
Elektronika Lifestyle News
Psychodelic Soldier, syntezator

Pewien ukraiński miłośnik syntezatorów wziął na warsztat znaleziska ze zniszczonej broni najeźdźców. Zaskakującymi efektami swojej pracy podzielił się z magazynem Create Digital Music. Sprawdźcie sami!

Sherman Drozd – wynalazca na froncie

Kijowianin Sherman Drozd poza obroną oraz organizacją pomocy humanitarnej dla dotkniętej wojną ojczyzny, zajmuje się również prowadzeniem kanału Synth Ethic na Telegramie, gdzie pokazuje „domowe sposoby” na zbudowanie syntezatorów modularnych.

Zacząłem budować syntezatory cztery lata temu. Na początku były to proste modele, takie jak Atari Punk Console, Baby 8 Sequencer itp. Potem nastąpiły bardziej złożone systemy modułowe, a nawet niektóre własne opracowania, które uzyskałem eksperymentalnie. Zauważyłem, że często kolekcjonerów syntezatorów i muzyków przyciąga nie dźwięk instrumentu, ale jego wygląd i unikalne sposoby sterowania nim.

– powiedział Sherman Drozd dla Create Digital Music

Wraz z wybuchem wojny na pełną skalę Sherman Drozd pomyślał, że mógłby tworzyć sprzęt muzyczny z artefaktów, które zostawiła wojna. Tak powstał Psychodeliczny Żołnierz, który został stworzony z reflektoru ze zbombardowanego czołgu.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Przede wszystkim interesowały mnie wyrzutnie granatów o napędzie rakietowym. Teraz ich zdobycie jest nierealne, chociaż żołnierze obiecali mi pare, a także obudowy min przeciwpiechotnych – można z nich zrobić fajne pedały do ​​gitary. Ciekawostką jest to, że radioamatorzy w Kijowie zbierają pudła z kulami. Umieszczanie w nich projektów elektronicznych jest bardzo wygodne. Porzuciwszy pomysł granatów rakietowych na lepsze czasy, poszedłem nieść pomoc humanitarną do wsi Dmytriwka w obwodzie kijowskim, gdzie toczyły się aktywne działania wojenne. Jest tam wiele zniszczonych pojazdów wojskowych — w szczególności czołgi, które zostały zdewastowane przez Javeliny. Postanowiłem zebrać trofea, które można wykorzystać do budowy syntezatorów. […] najciekawszym znaleziskiem w Dmytriwce był reflektor ze zbombardowanego czołgu. Został zmiażdżony przez falę uderzeniową, ale nadal zachował swój kopulasty kształt. I okazało się, że świetnie nadaje się jako obudowa na syntezator. Zbudowałem proste syntezatory granularne na Arduino: kilka prostych oscylatorów i Glitch Storm. W rezultacie wytwarzają dziki 8-bitowy dźwięk dronów, który jest wspaniałą ścieżką dźwiękową do współczesnych wojen.

– opisuje

Faktycznie – nowy sprzęt brzmi mocno dystopijnie i zadowoliłby każdego fana eksperymentalnych dźwięków. Myślę, że Zbigniew Karkowski byłby zachwycony!

A Ukrainian synth made out of a burnt Russian headlight, by Sherman Drozd

Jak przyznaje twórca projektu, jedynym problemem podczas przeróbki urządzenia było jego… pomalowanie.

Reflektor był tak mocno spalony, że dość trudno było go dobrze pomalować na różne kolory i pokryć lakierem. Jednak po kilku próbach udało się. Nazwałem ten syntezator Psychedelic Soldier od mitu, który istnieje wokół oryginalnego tytułu filmu Czas Apokalipsy. Dodatkowo reflektor z czerwonym guzikiem z boku i wgłębieniem na górze przypomina głowę rozdartego wojną żołnierza, który jednym okiem ze smutkiem patrzy w przyszłość.

– przyznał

Zobacz także: Moog z nową serią filmów dokumentalnych

Na Psychodelicznym żołnierzu się nie skończy – Sherman Drozd zapowiedział kolejne „wojenne” projekty.

Znalazłem nabój AK, który został trafiony kulą, która w nim utkwiła, pasy karabinu maszynowego i duże naboje DShK. Teraz z tych wszystkich znalezisk staram się zrobić antenę na theremin, którą będę nazywał „Ołtarzem Wojny”.

– oznajmił

Wiemy, gdzie są najlepsze imprezy. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →