Na zdalnym nie wypijesz alko i nie weźmiesz narkotyków

Fot. Euronews
News
Na zdalnym już nie wypijesz alkoholu i nie weźmiesz narkotyków… wait, what 

Koniec z piwkiem i blancikiem przed monitorem. Osoby wykonujące prace zdalnie będą mogły być badane na zawartość alkoholu i narkotyków.

Stop narkotykom. W pracy. Zdalnej.

Popularność pracy zdalnej stale rośnie. Nowa popandemiczna rzeczywistość, w której coraz większa liczba ludzi wybiera zacisze swojego domu od biura, wymaga nowych regulacji. Dotychczasowe przepisy w tym zakresie miały charakter jedynie tymczasowy. Teraz rząd premiera Morawieckiego zapowiedział, że odpowiednie przepisy pojawią się na stałe w kodeksie pracy.  

Według zapowiedzi nowela ma umożliwić pracodawcom – w uzasadnionych przypadkach – wprowadzenie „prewencyjnej kontroli pracowników na obecność w ich organizmach alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu. Badanie trzeźwości będzie mogło zostać przeprowadzone, gdy „jest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia”.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Narkotyki pod kontrolą
Fot. Euronews

Łącząc obie zmiany w kodeksie, powstaje możliwość przeprowadzenia badania trzeźwości pracownika zatrudnionego zdalnie. Choć w praktyce trudno mi sobie wyobrazić, że pracodawca pojedzie do domu pracownika z urządzeniami do badania trzeźwości albo wezwie do tego policję. W takich relacjach należy budować zaufanie, a nie systemy kontroli.

– powiedział w rozmowie z Rzeczpospolitą dyrektor departamentu pracy w Konfederacji Lewiatan Robert Lisicki

Co jeszcze się zmieni?

Na tym jednak nie koniec zmian. Nowe przepisy przewidują, że nie będziemy mogli już pracować na legalu w kawiarni, a jedynie w domu. Pracodawca także będzie mógł to sprawdzić. Co jednak gorsze, rząd chce również zakazać używania niektórych leków na receptę. Chodzi głównie o benzodiazepiny, czyli środki psychotropowe. Eksperci zwracają jednak uwagę, że pracodawca nie posiada przecież dostępu do informacji o lekach i stanie zdrowia pracownika, więc nie wiadomo dokładnie, jakby to miało zostać prawnie rozwiązane.

Wiemy, gdzie są najlepsze imprezy. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →