Czy tabletki ecstasy są bardziej niebezpieczne niż jazda konna?

Fot. NIDA
News
Ecstasy - brać czy nie brać?

Na tak postawione pytanie odpowiada w swojej książce Narkotyki bez paniki David Nutt. Wydawnictwo właśnie trafiło na rynek.

Don’t panic, it’s only drugs!

Narkotyki bez paniki. Co trzeba wiedzieć o legalnych i nielegalnych środkach psychoaktywnych  – tak nazywa się najnowsza pozycja z katalogu Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Autor książki, profesor David Nutt pokazuje, co mówi aktualna i pozbawiona uprzedzeń nauka o legalnych i nielegalnych substancjach psychoaktywnych, tak aby umożliwić każdej osobie podejmowanie racjonalnych decyzji w oparciu o obiektywne dowody. Jak czytamy na okładki książki, jest ona „szczególnie wskazana politykom”.

Zagrożenia związane z nielegalnymi narkotykami są dobrze znane i rzadko kwestionowane, ale czy mamy świadomość, jak szkodliwe w porównaniu z nimi są alkohol lub tytoń? Co tracimy, zakazując badań medycznych nad magicznymi grzybami, LSD i konopiami? Czy MDMA jest mniej szkodliwie niż jazda konna, a mefedron powinien być rozdawanych w klubach? – mówi tekst promujący książkę.

Część mojej pracy klinicznej dotyczy ludzi zmagających się z różnymi nałogami, a historia tej kobiety przypominała historie wielu osób uzależnionych od narkotyków albo innych substancji, ale jej neurologiczne problemy zostały spowodowane przez coś zupełnie innego: przez niefortunny upadek z konia. Przepisałem pacjentce pewien lek na bazie amfetaminy, który pomógł jej złagodzić część symptomów, ale bardzo mnie zaintrygowało, że tak pozornie zdrowa czynność jak jazda konna może być tak niebezpieczna. Zacząłem więc przeglądać statystyki i byłem nimi zdumiony.

Każdego roku w Zjednoczonym Królestwie mniej więcej dziesięć osób ginie podczas jazdy konnej i dochodzi do ponad stu wypadków drogowych związanych z końmi (wiele z nich kończy się śmiercią). Upadek na kark albo plecy może doprowadzić do trwałych uszkodzeń kręgosłupa, a urazy głowy mogą skutkować nieodwracalnymi uszkodzeniami mózgu, których doświadczyła między innymi moja pacjentka.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Ecstasy – brać czy nie brać?

Co to jest uzależnienie? Czy istnieje „osobowość uzależnieniowa”? Czy uzależnienie można wyleczyć? Jak możemy mierzyć szkody wyrządzane przez narkotyki, takie jak np. ecstasy? Co powinniśmy mówić naszym dzieciom o narkotykach? – na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w tytule Narkotyki bez paniki .

Autor książki David John Nutt– brytyjski psychiatra i psychofarmakolog, profesor w Imperial College London, w swoich badaniach zajmuje się tematyką uzależnień, lęku i snu. Pracował jako doradca brytyjskich ministerstw: obrony, zdrowia oraz spraw wewnętrznych. Od 2008 roku był przewodniczącym rządowej Komisji Doradczej ds. Nadużywania Narkotyków (ACMD).Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →