Przełom w USA – MDMA oficjalnie w szpitalach?

fot. bewellct.com/mdma-therapy
News
mdma terapia

Jak mogliście się dowiedzieć z naszych newsów oraz serii Narkomerytoryka, w ostatnich miesiącach pojawia się coraz więcej przesłanek na temat oficjalnego legalnego wprowadzenia do medycyny niektórych substancji psychoaktywnych. Na początku tego miesiąca amerykańskie badanie wykazało, że psylocybina, aktywny składnik magicznych grzybów, może złagodzić objawy u osób cierpiących na ciężką depresję kliniczną. Kilka dni temu portal "Mail Online" podał, że MDMA może zostać udostępnione w amerykańskich szpitalach w 2024, po tym, jak badanie wykazało, że jest to skuteczne leczenie osób z zespołem stresu pourazowego.

Pozytywne wyniki

O wynikach badania informowaliśmy was już w marcu. Przypomnijmy, w badaniu w Departamencie Psychiatrii w Farmington w stanie Connecticut wzięło udział 90 pacjentów z ciężkim zespołem stresu pourazowego, którym przed podjęciem 90-minutowych sesji z terapeutą podano placebo, dawki 80 mg lub 120 mg MDMA – dawki podobne do typowej pigułki ecstasy. Pacjenci nosili maski na oczy oraz mieli założone słuchawki z grającą muzyką. W tym czasie naukowcy obserwowali pacjentów, aby zobaczyć, jak zareagują, zanim otrzymają mniejszą dawkę 40-60 mg około dwóch godzin po rozpoczęciu badania. Jak możemy zobaczyć, wyniki były wyraźne – u 88% uczestników nastąpiła znaczna poprawa objawów po trzeciej sesji terapeutycznej, a dwie trzecie (67%) zauważyło taki postęp, że nie wykazywały już wystarczających objawów, aby można było zdiagnozować u nich zespół stresu pourazowego! W tym samym czasie oddzielna grupa kontrolna, która doświadczała psychoterapii bez MDMA, wyleczyła jedną trzecią pacjentów z objawów stresu pourazowego. Badacze uważają, że MDMA tworzy „poczucie zaufania i bliskości”, które pomogło pacjentom otworzyć się na psychiatrów i zracjonalizować traumę poprzez wyciszenie ciała migdałowatego – części mózgu, która przetwarza bodźce strachu i zagrożenia.

W ubiegłym roku, w podobnym badaniu w Brookline w stanie Massachusetts, wziął udział m.in. cierpiący na zespół stresu pourazowego weteran wojny w Iraku. Reportaż CBS Boston poniżej:

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Brookline Therapists See PTSD Patients Improve Significantly With Experimental MDMA-Assisted Therapy

Zobacz także: Kolejne bardzo silne tabletki MDMA trafiły na rynek

Przewidujemy złożenie naszej deklaracji w trzecim kwartale 2023 r. [od lipca do września]

– czytamy komentarz naukowca w rozmowie z DailyMail.com.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków ma podjąć decyzję o zatwierdzeniu leku prawdopodobnie w ciągu sześciu miesięcy. Jeśli nie będzie przesłanek przeciw, lek trafi do amerykańskich szpitali pod koniec 2024.

Na podstawie wspomnianej szacowanej daty złożenia wniosku przewidujemy możliwe zatwierdzenie w drugim kwartale 2024 [od kwietnia do czerwca] i uruchomienie w czwartym kwartale 2024 [od października do grudnia]

– podsumowali naukowcy w rozmowie z DailyMail.comPolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →