Jedyny taki spray w walce z narkotykami. Brytyjskie kluby i puby mogą spać spokojnie?

Fot. Darlington Borough Council
News
Kluby i puby strzeżcie się. Nadciąga BLOKit, spray antynarkotykowy

Puby i kluby nocne w Wielkiej Brytanii - miejcie się na baczności. Darlington, jako pierwsze miasto na Wyspach, przetestowało spray antynarkotykowy. Powód? Aby zniechęcić ludzi do zażywania kokainy, metamfetaminy, czy LSD. Brzmi jak plan. Bardzo sprytny.

Kampania społeczna premiera Borisa Johnsona przeciwko przestępczości narkotykowej trwa (chyba) w najlepsze. Jak dobrze wiemy, lepiej zapobiegać niż leczyć i z podobnego założenia wyszła policja z północno-wschodniej Anglii. BLOKit, czyli pierwszy na świecie spray zaprojektowany w celu ograniczenia zażywania narkotyków klasy „A”, działa od niedawna w 600 licencjonowanych lokalach w całym kraju. Jaki był cel jego wprowadzenia do użytku wyjaśnił sierżant Matt Plumb, z zespół policji rejonowej w Darlington:

Wprowadziliśmy spray jako rezultat wywiadu i dowodów zebranych na przestrzeni lat. Ryzyko związane z zażywaniem kokainy i innych narkotyków jest dobrze udokumentowane. Nie powoduje ono tylko szkód fizycznych u osób, które je zażywają – finansuje przestępczość zorganizowaną i może zniszczyć społeczności, w których te grupy działają. Inwestując w BLOKit, mamy nadzieję powstrzymać i zniechęcić do używania narkotyków w naszych pubach i klubach, czyniąc centrum miasta bezpieczniejszym i przyjemniejszym miejscem dla wszystkich.

sprawy, Wielka Brytania, narkotyki, BLOKit

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Wyciąg z BLOKit Twoim zapachem

Skoro wiemy już dlaczego, to pora poznać tajemnicę sukcesu tajemniczego BLOKit. W celu wykrycia nielegalnej substancji u delikwenta, przeźroczystą substancję należy umieścić na powierzchni ciała. Preparat zawiera unikalną strukturę żywicy polimerowej, która wychwytuje i oblepia sproszkowane narkotyki, dzięki czemu pęcznieje i przykleja proszek do jego powierzchni. Powoduje to, że narkotyk staje się niesmaczny w smaku i nie do przełknięcia pozostawiając w ustach obrzydliwy posmak, który utrzymuje się przez wiele godzin.

Przy wsparciu Rady Miasta Darlington, policja Durham Constabulary wprowadziła spray w 24 licencjonowanych lokalach w Darlington, które są częścią lokalnego programu Pubwatch, w celu ograniczenia zażywania narkotyków w całym mieście. Spray jest obecnie używany w ponad 600 licencjonowanych lokalach w całym kraju, z których wiele odnotowało 80-procentowy spadek zażywania narkotyków od czasu jego wprowadzenia. Paul Ward, dyrektor techniczny Millwood Manufacturing i twórca sprayu, powiedział:

Jest to pierwszy na świecie produkt, który może być stosowany wszędzie tam, gdzie zażywa się narkotyki: np. w pubach, klubach, kinach i szkołach. Wiele lokali, w których BLOKit jest już używany, zgłosiło znaczne zmniejszenie ilości zażywanych narkotyków w swoich placówkach, co jest dowodem na to, że spray naprawdę działa.

Z kolei naukowcy i organizacje zajmujące się redukcją szkód związanych z narkotykami uważają, że inicjatywa ta może przynieść więcej szkody niż pożytku, nazywając ją „marnowaniem policyjnych pieniędzy”. Specjalista ds. narkotyków, Ant Lehane z organizacji Volteface powiedział:

Ta inicjatywa nie rozwiąże problemu zgonów spowodowanych przez narkotyki, których wzrost jak wiemy, ciągle rośnie od dekady. Jest to całkowite marnotrawienie pieniędzy policyjnych. Ponieważ inne siły policyjne nadal koncentrują się na dywersji i edukacji, jest to naszym zdaniem niesamowicie rozczarowująca inicjatywa.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →