Kim jest DJ Blik, tajemniczy producent przywracający wspomnienia o klubowej Warszawie lat 90.?

DJ Blik
News
DJ Blik

Enigmatyczny przybysz z kosmosu, którego sprowadziły na Ziemię dźwięki wydobywające się z warszawskich klubów lat 90. Brzmi dziwnie? To dopiero początek. DJ Blik zabiera nas w podróż do przeszłości szlakiem niezapomnianych miejscówek, tworzących historię clubbingu w stolicy Polski.

Już parę lat temu Kornel Kovacs zapytany przeze mnie w wywiadzie o to, co będzie kolejnym dużym trendem w muzyce elektronicznej, wskazał na inspirację brzmieniem z przełomu lat 90./00. Coś jest na rzeczy, bo po revivalu trance’u i eurodance’u, coraz głośniej robi się znów o breakbeacie czy UK garage, gatunkach ciut zapomnianych (kompletnie niesłusznie) w minionej dekadzie, które teraz powracają w pełnej krasie. Zarówno za granicą, jak i w Polsce, didżeje i producenci coraz chętniej eksplorują zbiory sprzed dwóch dekad w poszukiwaniu interesujących dźwięków. Tych absolutnie nie brakuje, a wkomponowanie ich w anturaż współczesnych produkcji może dać zaskakujące efekty.

Przybysz z przeszłości. DJ Blik wylądował

Prawdziwy rollercoaster wspomnień i zarazem kalejdoskop motywów sprzed lat serwuje nam singiel Miłość autorstwa enigmatycznej postaci ukrywającej się pod pseudonimem DJ Blik. Numer aż kipi od elementów zaczerpniętych żywcem z estetyki muzyki elektronicznej lat 90. i wczesnych 00. Jednak nie otrzymujemy tu taniej kalki paru utartych motywów. To kompletnie nowy, autonomiczny byt, zbudowany na silnych, niemal namacalnych nawiązaniach do przeszłości.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

DJ Blik
DJ Blik

O tym, że mamy do czynienia z postacią z rodzimego podwórka, dowiadujemy się z anonimowo rozesłanego press packa, w którym czytamy:

Zagubiony obcy próbuje zrozumieć nowe, dziwne miejsce, w którym się znalazł i odtworzyć dźwięki, które sprowadziły go na tę planetę. Szybko odkrywa, że to ziemiańskie rejwy i muzyka klubowa końca XX wieku dostarczają nieznanej mu wcześniej energii. DJ BLIK wyrusza więc na poszukiwanie kolejnych tanecznych kawałków i inspiracji, a jego trasę wyznaczają kultowe warszawskie kluby.

Intrygująca zapowiedź rozwija się i nakręca apetyt jeszcze bardziej:

Tak zaczyna się opowieść o naszym bohaterze, z którego podróży wyłania się TOPIA – tribute album dla stołecznej kultury klubowej i kultowych dla muzyki elektronicznej miejsc w Warszawie.

DJ Blik
DJ Blik

Kim jest DJ Blik?

Bohater zamieszania opisuje siebie, a raczej swoje najtisowe cameo schowane za postacią animowanego avatara-truskawki (?!), w następujący sposób:

Sam DJ BLIK to fikcyjny DJ, który – serwując energetyczną muzykę osadzoną w duchu rejwów późnych lat 90. – odpala lot w przeszłość, do najlepszych imprez końca ubiegłego wieku. TOPIA to idea oparta na nostalgii za miejscami, do których chodziliśmy, gdy przyszłość mogła być jedynie optymistyczna. To muzyczna opowieść o klubach, w których bawiliśmy się, graliśmy, tańczyliśmy, rozmawialiśmy, szczerze czując, że nasz świat i nasze stany mogą być tylko lepsze. Historia ostatecznie skończy się u progu milenium, a my, w tej fantazji, będziemy żyć już zawsze.

Ciekawość sięga zenitu – ktoś, kto jest autorem tego projektu, musiał być obecny w czasach, kiedy polska scena klubowa stawiała pierwsze kroki, a w opinii wielu – przeżywała swoje najlepsze lata. Wyjątkowy okres w historii clubbingowej Warszawy, gdzie prym wiodły takie kluby jak Piekarnia, Filtry czy Blue Velvet, do dziś jest wspominany z tęsknotą przez ogromną liczbę osób. Co więcej, mit tamtych miejsc i czasów jest żywy do dziś i inspiruje kolejne pokolenia. DJ Blik dokłada do tego swoją cegiełkę.

DJ Blik
DJ Blik

DJ Blik prezentuje Miłość

Wracając do premierowego singla. Mamy tu do czynienia z misternie ułożoną mozaiką doskonale znanych elementów, które jednak zostały posklejane w sposób niesamowicie przemyślany, czego efektem jest dopracowana produkcja. Nie jest to tani zlepek paru motywów osadzonych na szkielecie miarowej stopy. Miłość to wiadomość wysłana z przeszłości, która dziś brzmi z jednej strony nostalgicznie, a z drugiej… zaskakująco świeżo. W czasach dominacji schematycznego, sterylnie wyprodukowanego brzmienia, propozycja DJ Blika jest jak zryw wolności, nawołujący do porzucenia obowiązujących zasad i zabawy tak swobodnej, jak miało to miejsce w latach 90. Smaczku całości dodaje teledysk (autor: Luke Jascz) będący jednym wielkim hołdem dla estetyki z przełomu wieków.

DJ Blik – Miłość

DJ Blik. Kiedy album?

TOPIA, bo tak ma być zatytułowany wspomniany album DJ Blika, nie ma jeszcze daty premiery. Według zapowiedzi autora ma ona mieć miejsce jesienią tego roku. Do tej pory będziemy wypatrywać kolejnych nowości i zastanawiać się, kim jest DJ Blik. W tym celu warto obserwować jego poczynania w mediach społecznościowych, w tym na Instagramie.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →