DJ BLIK z debiutanckim albumem „Topia”

for. DJ BLIK / Facebook
Recenzje
dj blik

Pewien doświadczony warszawski didżej i producent, po sukcesach singli swojego wirtualnego side-projectu wydał je i kilka nowych, niepublikowanych wcześniej utworów w formie albumu. Przygotujcie się na psychodeliczną i nostalgiczną podróż po kultowych warszawskich klubach - oto Topia DJ-a BLIK-a.

Muzyka o dobrych czasach, na nowo

DJ BLIK to nowy, bo stworzony na początku 2022 roku, stricte undergroundowy projekt anonimowego, lecz zapewne doświadczonego didżeja i producenta ze stolicy Polski (w wywiadzie mówił, że jest na scenie „od dwóch dekad”), który jest „robiony na zajawce i w hołdzie dla złotych czasów muzyki klubowej oraz warszawskiej sceny”. Koncept projektu powstał jako kontra do współczesnych trendów w muzyce klubowej, gdzie nazwiska i imidż artysty przykrywają to, co najważniejsze – muzykę. Tutaj ego twórcy zostało zupełnie wymazane, dlatego DJ Blik występuje pod postacią avatara ludzika-truskawki, co jest ewenementem na polskiej scenie (nie tylko klubowej), gdyż w historii nie było zbyt wiele, takich wirtualnych projektów w naszym kraju.

Nazwa jest zaczerpnięta z codziennego języka to częsty zabieg (vide DJ Honda czy DJ Paypal), miała być szybka jak szybkie okulary, a dodatkowo w takiej pisowni bardzo dobrze się pozycjonuje – mówi DJ BLIK

Tytuły kawałków na albumie Topia odnoszą się do nazw kultowych warszawskich klubów i są hołdem dla kultury techno lat 90., choć brzmieniowo krążek to gatunkowy crossover między takimi gatunkami jak trance, happy rave czy funky house. I to wszystko w dziesięciu utworach, zamykających się w niespełna 43 minutach.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Topia to idea oparta na nostalgii za miejscami, do których chodziliśmy, gdy przyszłość mogła być jedynie optymistyczna. To muzyczna opowieść o klubach, w których bawiliśmy się, graliśmy, tańczyliśmy, rozmawialiśmy, szczerze czując, że nasz świat i nasze stany mogą być tylko lepsze. Historia ostatecznie skończy się u progu millenium, a my, w tej fantazji, będziemy żyć już zawsze – oznajmia

Słychać tu m.in. sporą inspirację Cassius (szczególnie w kawałku Barka z french-touchowym bassem), jednak nie otrzymujemy tu taniej kalki znanych motywów – to nowy, autonomiczny byt, zbudowany na mocnych nawiązaniach do przeszłości.

DJ BLIK – Barka

DJ BLIK to bardziej dekonstrukcja brzmień i vibe’ów z tego okresu, niż próba ich odtworzenia w oryginalnej postaci. W kulturze jest obecnie totalny boom na lata 90., więc wpisuję się w bieżące trendy, świetnie się przy tym bawiąc – opowiada artysta

Jeśli chodzi o same klipy jest tu pewne nawiązanie do klasycznej serii oficyny !K7X-Mix.

DJ BLIK – Miłość

Nie zawsze muzyka pokrywa się z tym co akurat było grane w danej miejscówce – nazwy są tu swego pewnego rodzaju podpowiedzią, dzięki której słuchacze zdecydowanie łatwiej mogą utożsamiać się z danym utworem.

Utwór Jasna jest w moim odczuciu jasny – nie musi pokrywać się z tym, co gra się na Jasnej. Ale faktycznie wszystkie utwory mają nazwy warszawskich klubów. To bardzo pomocne, bo z reguły są to piękne nazwy, a wymyślanie tytułów numerów to dla mnie zawsze straszna katorga! (śmiech) – wyjaśnia DJ BLIK

DJ BLIK – 1500

Koniecznie sprawdź: Warszawskie kluby, które zostały zamknięte – cz. 1

Topia to również występy gości – wirtualny artysta zaprosił tu przedstawicieli młodego pokolenia rapu i nie tylko. Na płycie usłyszymy Szczyla, Franka Leena czy Wuja HZG. Nie ma wątpliwości, że to właśnie współpraca z tym pierwszym wywołała najwięcej zamieszania w mediach wokół projektu.

DJ BLIK ft. Szczyl – Powiększenie

Wraz z premierą albumu ukazał się nowy klip do utworu Niebo, gdzie protagonista, niczym bohater gier konsolowych Sonic, przemierza świat.

DJ BLIK ft. Frank Leen – Niebo

Reasumując, w 43-minutowym debiutanckim longplayu projektu DJ BLIK otrzymujemy mnóstwo nieprzesadnie nostalgicznych kawałków, które wciągają swoją złożonością – nawet osoba niezaznajomiona z klimatami warszawskich klubów, może wkręcić się w szał zwariowanej zabawy i odnieść te melodie do wspomnień ze swojego miasta. Ciekawy projekt, który prezentuje nostalgię w nowatorskiej formie. Z pewnością projekt ten zachwyci nas w tym roku na niejednym letnim festiwalu.

DJ BLIK – TopiaPolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →