„Audioriver kojarzy mi się z wolnością artystyczną”. VJ FKS wspomina Audioriver z okazji 15-lecia

fot. materiały prasowe
Wywiad
Audioriver Festival, VJ FKS

To już ostatnia karta z pamiętnika osób będących nieodłącznymi puzzlami układanki o nazwie Audioriver Festival. Do tej pory prezentowaliśmy wspomnienia DJ-ów i producentów, którzy na AR pojawiają się regularnie. Wśród artystów mających duży wpływ na wygląd festiwalu znajdują się także osoby odpowiedzialne za warstwę wizualną. Człowiekiem-legendą w tej materii jest VJ FKS.

VJ FKS – kiedy obraz uzupełnia muzykę

VJ FKS, czyli Marcin Najdenow, zajmuje się wizualizacjami na imprezach i posiada doświadczenie, którym pochwalić się mogą nieliczni. Stały etatowiec na Audioriver, ale nie tylko – bywały lata, gdzie jednego roku pojawiał się na dziewięciu festiwalach muzycznych. Tworzył wizualizacje dla Carla Coxa, Sigma, Ilario Alicante, Bob Sinclar, Apparat, Calyx and Teebee, Ed Rush, Metrik, Vitalic oraz czołówki polskich DJ-ów.

Audioriver Festival, VJ FKS
VJ FSK / fot. Ewelina Koźlak

Na co dzień Marcin zajmuje stanowisko w firmie jako UX Designer, VJ-ing traktuje jako sposób własnej ekspresji i coś, co sprawia mu radość. VJ FKS zdaje sobie sprawę, że na imprezach stanowi jedynie dodatek, tło, uzupełnienie całości. Ale czym byłby Audioriver bez wybitnych wizualizacji od Marcina? Wizjonerski artysta doskonale rozumiejący muzykę elektroniczną dzieli się z nami swoimi wspomnieniami z Audioriver Festival.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

15 lat Audioriver Festival we wspomnieniach: VJ FKS

Na ilu edycjach AR byłeś?

VJ FKS: Jako publika jeżdżę na AR od drugiej edycji, jako część ekipy produkcyjnej od 2013.

Z czym kojarzy Ci się AR?

VJ FKS: Przede wszystkim z wolnością artystyczną. Z takim letnim klimatem i głębokim zanurzeniem w ocean muzyki. Różnorodność stylistyczna, która jednoczy ludzi w tańcu.

Audioriver Festival, VJ FKS
VJ FKS – Audioriver Festival / fot. materiały prasowe

3 sety, które najbardziej utkwiły Ci w pamięci?

VJ FKS: Ojej, tylko trzy? 2007 Main Stage: Roni Size & Reprazent live. 2015 Hybrid Tent: Tiga live. 2016 Hybrid Tent: Calyx & Teebee.

Najpiękniejsze wspomnienie z AR?

VJ FKS: Dużo ich jest. Taki moment, który utkwił mi w pamięci, to jak skończyłem swoją pierwszą edycje jako VJ na Hybrid Tent. Ludzie wpadali i mówili, że wyszło super, że podobało im się. Dla mnie to było niesamowite, bo z zakurzonego klubu na prowincji wystrzeliłem na dużą scena festiwalową. Strasznie to przeżywałem, przygotowywałem się długo, żeby przypadkiem nie zabrakło materiału, komputer nie padł itd. No i oczywiście Sun/Day. Praca już skończona, można wyluzować, posłuchać muzyki, spotkać znajomych z całego kraju, z którymi się widzimy co roku na festiwalu.

Czytaj także: Audioriver – podział artystów na dni

Co wyróżnia AR od innych festiwali?

VJ FKS: Miejsce jest wyjątkowe, różnorodność line-upu mimo skupienia się na muzyce elektronicznej. Fajna współpraca. No i oczywiście Sun/Day.

Gdybyś mógł coś zmienić w festiwalu, co by to było?

VJ FKS: Pomieszałbym style i wykonawców na scenach, wzmocniłoby to “odkrycia” na festiwalu. Fani 4/4 mogliby posłuchać na przykład rytmów połamanych.

Audioriver Festival, VJ FKS
VJ FKS – Audioriver Festival / fot. materiały prasowe

Co najbardziej zaskoczyło Cię na festiwalu?

VJ FKS: Jest dużo zaskoczeń. Jak komuś opowiadam o produkcji festiwalu, zawsze zaskoczeniem jest to, że ludzie, którzy stoją za festiwalem tak naprawdę w ciągu roku i na co dzień, robią zupełnie inne rzeczy. Aż tu nagle przychodzi sygnał, że ruszamy z kolejną edycją. Wygląda to jak składanie transformersa, uaktywnia się każda część układanki.

Najbardziej na AR chciałbyś posłuchać…?

VJ FKS: Z projektów z mojej dziedziny Audio-Video to może być Addictive TV. Bardzo ciekawy mają teraz projekt Orchestra of Samples. Natomiast z DJ-ów chętnie bym się pobujał przy secie Hernana Cattaneo albo Johna Digweeda. Najlepiej z closing setem na którejś ze scen. Z klimatów połamanych z przyjemnością posłuchałbym S.P.Y. Waga ciężka w d’n’b i w tym roku wystąpi w Płocku.

Audioriver Festival, VJ FKS
VJ FKS / fot. Martinovna

Audioriver Festival – ostatnia prosta

Audioriver Festival i jego 15 edycja odbędzie się w Płocku między 29 a 30 lipca. Na płocką plażę ponownie zjedzie się tysiące fanów muzyki elektronicznej z całej Polski, pisząc kolejną historię jednego z najstarszych festiwali muzycznych w naszym kraju. W związku z małym jubileuszem włodarze AR ściągnęli do Płocka absolutną elitę związaną z elektroniką. Na Audioriver Festival 2022 usłyszymy m.in. Len Faki, Robert Hood live, Mind Against, Ben Bohmer, Bicep live, Planetary Assault Systems live czy Ame b2b Dixon. Bilety na to wydarzenie wciąż dostępne na stronie organizatora. Spodziewajcie się z naszej strony obszernej relacji w trakcie, jak i po festiwalu. Do zobaczenia!

Audioriver 2019 – official aftermovie

Wiemy, gdzie są najlepsze imprezy. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →