Zabójcza substancja czy panaceum? Fakty i mity o marihuanie

fot. Esteban Lopez/Unsplash
Lifestyle
Zabójcza substancja czy panaceum? Fakty i mity o marihuanie

Marihuana ponownie zagościła w debacie publicznej. Ze skrajnych argumentów „za” i „przeciw” trudno jednak wydobyć fakty. Czy marihuana faktycznie jest tak straszna, jak ją malują? Sprawdź!

Ostatnio dyskutowane projekty ustaw liberalizujących krajowe prawo narkotykowe wzbudziły skrajne emocje. Z jednej strony barykady zwracano uwagę przede wszystkim na lecznicze właściwości konopi, jak i na miejsca pracy, i pieniądze, które mogłyby wpłynąć do budżetu. Z drugiej zaś, na jej uzależniające działanie i ryzyko wypadków jakie rzekomo generują użytkownicy marihuany.

To nie chodzi o sprawy leczenia chorych, sytuację rolników i możliwość dania im dodatkowej formy zarobkowania. Chodzi o marihuanę rekreacyjną! To jest eufemizm, który ma zastąpić twardą rzeczywistość. Osoby pod wpływem marihuany powodują wypadki ze skutkiem śmiertelnym. Jest zbadany wpływ używania marihuany na zwiększone zagrożenie depresją i próby samobójcze. Czy wnioskodawcy biorą odpowiedzialność za cierpienie tych ludzi? Jest skandalem, że istnieje w Sejmie Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany. Ten zespół, powinien zostać zdelegalizowany!

mówił w Sejmie poseł PiS, Zbigniew Dolata.

Sprawdźmy więc, ile jest prawdy w najczęstszych zarzutach wobec konopi, a ile w argumentach na rzecz kontrowersyjnego suszu. Czy marihuana to śmiertelne niebezpieczeństwo czy może jednak panaceum?

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Marihuana uzależnia

Prawdopodobnie najczęstszym argumentem przeciw legalizacji czy dekryminalizacji marihuany są jej rzekome uzależniające właściwości. Jednak czy to prawda?

Odpowiedź na to pytanie nie jest zero-jedynkowa. Można bowiem uzależnić się od spożywania marihuany, natomiast szanse na to oraz szkodliwość zależności od substancji są zdecydowanie mniejsze, niż mogłoby się nam wydawać. W pierwszej piątce najbardziej uzależniających substancji psychoaktywnych są nieprzerwanie: heroina, alkohol, kokaina, benzodiazepiny (opioidy, przepisywane na receptę w trakcie niektórych terapii psychiatrycznych) oraz nikotyna. Choć badania wskazują często na różną kolejność na tej liście, zdają się jednak być zgodne co do tej grupy.

Należy zauważyć, że trzy z nich są legalne, co zapewne powinno dyskwalifikować argument uzależniających właściwości marihuany. Można tutaj dodać, że w USA, gdzie w 33 Stanach można dostać marihuanę na receptę, a w 11 w celach rekreacyjnych, szacuje się, że zależnych (nie uzależnionych) od marihuany jest ok. 14 mln osób.

Czy marihuana będzie legalna w Polsce?
John David/Unsplash

Marihuana powoduje wypadki

To prawda, że prowadzenie samochodu pod wpływem marihuany może zwiększyć ryzyko wypadku. Susz z konopi zawiera szereg substancji psychoaktywnych z grupy kanabinoidów, które oddziałują na naszą świadomość. Stąd opóźnienie reakcji i problemy z koncentracją.

Jednak prowadzenie samochodu pod wpływem jakiejkolwiek substancji psychoaktywnej jest nielegalne. Dla porównania, za prowadzenie pod wpływem alkoholu w Polsce grozi do 5000 zł kary i nawet 30 dni aresztu. Nasz kraj ma jednak jedno z bardziej liberalnych praw drogowych w tym względzie.

Marihuana powoduje depresję

Żadne z wielu przeprowadzonych na ten temat badań nie stwierdziło, że marihuana może wywoływać depresję. Tak, użytkownicy marihuany są częściej osobami ze zdiagnozowaną depresją. Tak, nastolatkowie podejmujący próby samobójcze często próbowali w swoim życiu marihuany. Jednak w najmniejszym stopniu nie oznacza to jakoby marihuana była czynnikiem wywołującym podobne zachowania czy schorzenia.

Jednocześnie, w kwestii wywoływania lęku i poczucia niepokoju, badania wskazują na wyraźne zróżnicowanie między użytkownikami. Jedni mogą stosować marihuanę jako substancję uspokajającą, u innych może ona wywołać atak paniki. Jest to również związane z obecnością w konopiach różnych substancji psychoaktywnych, o różnym działaniu. Susz zawierający więcej THC będzie wywoływał euforię i paranoję, natomiast ten, w którym znajdziemy więcej CBD – spokój, ale i otępienie.

Czy marihuana będzie legalna w Polsce?
Armando Olivo Martín del Campo/Wikipedia Commons

Nie można przedawkować marihuany

Marihuanę oczywiście można przedawkować, ale nie można od tego umrzeć. Przedawkowanie marihuany objawia się natomiast nudnościami i paranoją. THC przyspiesza również akcję serca, co może prowadzić do problemów natury kardiologicznej.

Palenie może również prowadzić do poważnych chorób układu oddechowego. Jednak w tym przypadku ryzyko jest znacznie mniejsze niż w przypadku tytoniu.

Od marihuany się zaczyna

Wiele osób twierdzi, że marihuana to jedynie furtka do przerażającego świata mocniejszych i bardziej szkodliwych substancji. Badania jednak nie potwierdzają tej teorii. Stwierdzają jedynie, że osoby, które w swoim życiu stosowały marihuanę, statystycznie mają większe szanse na spróbowanie innych substancji. Nie wskazuje to jednak na bezpośredni związek między użytkowaniem konopi a innych narkotyków.

Osoby uzależnione od twardych narkotyków nie zaczynały od marihuany. Zaczynały za to od alkoholu i nikotyny.

Wiemy, gdzie są najlepsze imprezy. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →