Wysyp fejkowych narkotyków w UK? Winny m.in. Brexit

Fot. Unsplash
News
Narkotyki...pozbawione narkotyku

Nowe badania pokazują, że brexit w połączeniu z pandemią COVID-19 i wzmożoną aktywnością policji na festiwalach spowodowały wysyp podróbek MDMA i innych narkotyków.

Narkotyki spod ciemnej gwiazdy

Kryminolodzy i naukowcy z Wielkiej Brytanii doszli do wspólnej konkluzji, że ponad połowa tego, co uważano za MDMA (ecstasy) sprzedawane na festiwalach w Anglii, nie zawierała w sobie nawet miligrama tej substancji. Eksperci sugerują, że wiele tabletek oferowanych imprezowiczom jako MDMA składało się w rzeczywistości z substancji chemicznych, w tym katynonu, nowego narkotyku psychoaktywnego (NPS), i kofeiny. Tak przynajmniej wynika z pierwszego recenzowanego badania naukowego na ten temat.

Co najgorsze, osoby, które zażyły te substancje, zgłaszają, że doświadczyły paniki, psychozy i przedłużającej się bezsenności. Praca naukowa została opublikowana w czasopiśmie Drug Science, Policy and Law i jest pierwszym recenzowanym artykułem poświęconym tym zagadnieniom. Na jej czele stoją badania przeprowadzone przez The Loop. Wyniki uzyskano, analizując 1648 oddanych substancji za pomocą spektroskopii w podczerwieni z transformacją Fouriera i odczynników kolorymetrycznych w mobilnym laboratorium.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Narkotyki pod kontrolą
Fot. Unplash

Katynony i kofeina zamiast MDMA

Analizowane substancje zostały poddane ocenie podczas trzech festiwali w 2019 i 2021 roku. Wyniki badań substancji analitycznych porównano z wynikami równoległego badania ankietowego, przeprowadzonego wśród 1124 uczestników tych samych imprez. W okresie między dwoma latami rozpowszechnienie MDMA w takich próbkach spadło z 93% do 55%. Syntetyczne katynony i kofeina stanowiły około jednej szóstej próbek z 2021 r., podczas gdy w 2019 r. praktycznie nie występowały.

W podsumowaniu badania stwierdzono, że: „[Nastąpił] okres bezprecedensowych zawirowań na brytyjskim rynku narkotykowym latem 2021 r., w którym stwierdzono, że wysoki odsetek narkotyków przypominających i sprzedawanych jako MDMA zawierał katynony lub kofeinę”.

Ponieważ wpływ Brexitu jest nadal odczuwalny zarówno na rynkach legalnych, jak i przestępczych, naukowcy ostrzegają, że dostawcy mogą nadal zalewać festiwale i inne zgromadzenia podrobionym MDMA, narażając konsumentów na niebezpieczeństwo.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →