Scena w UK prosi rząd o wsparcie wobec rosnących kosztów energii. W Polsce też powinniśmy zacząć działać?

fot. BBC Radio 1
News
Czy rząd Wielkiej Brytanii wspomoże scenę muzyczną? Branża muzyczna

Liderzy branży muzycznej zwracają się do nowo mianowanej premierki Liz Truss i rządu o zajęcie się palącym kryzysem energetycznym i wyciągnięcie pomocnej dłoni do branż rozrywkowych i hotelarskich.

Czy rząd Wielkiej Brytanii wspomoże scenę muzyczną?

Po poniedziałkowej nominacji nowej premierki UK brytyjskie firmy muzyczne publicznie domagają się lepszej pomocy rządowej dla sektora artystycznego i muzycznego w celu ochrony przemysłu muzycznego i rozrywkowego. Wiele organizacji przemysłu muzycznego, w tym Music Venue Trust, Night Time Industries Association (NTIA), UK Music i LIVE, podkreśliło pilną potrzebę wprowadzenia nowych działań w celu ratowania sztuki i rozrywki w obliczu rosnących kosztów energii.

8 września premierka ogłosiła, że od początku października gospodarstwa domowe będą mogły płacić nie więcej niż 2500 funtów rocznie za rachunki za gaz i energię elektryczną, natomiast sześciomiesięczny program dla przedsiębiorstw zapewni równoważne wsparcie w okresie zimowym. Dalsze ukierunkowane wsparcie dla konkretnych branż ma nastąpić po tym czasie, a za trzy miesiące zostanie przeprowadzony przegląd, aby zdecydować, które sektory powinny skorzystać z pomocy. Na tę decyzję zareagowała branża muzyczna.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Jesteśmy niezwykle rozczarowani ogłoszeniem dzisiaj przez premiera, że ten pakiet półśrodków jest równoznaczny z dostarczeniem wsparcia doświadczonego podczas pandemii, ale brakuje znacznych szczegółów, aby złagodzić obecne obawy biznesowe. Nie mamy czasu na wsparcie kroplówkowe, ani na oczekiwanie na ocenę wpływu środków przyrostowych, musi to być zwięzły i natychmiast dostępny pakiet, który jest proporcjonalny i skalowalny

– napisał w oświadczeniu Michael Kill, CEO Stowarzyszenia Przemysłów Nocnych.

Co z Polską?

Kill kontynuuje, że rząd powinien dokonać znacznego cięcia podatku VAT z obecnej stawki 20% do 5% – tak jak zrobił to podczas pandemii. Rosnące koszty energii i niebotyczne ceny życia w Wielkiej Brytanii sprawiają, że wiele firm muzycznych, które ledwo przebrnęły przez COVID – lokali, klubów i studiów nagraniowych – obawia się bardzo realnej możliwości trwałego zamknięcia w ciągu najbliższych kilku miesięcy, tygodni lub nawet dni.

Czy w Polsce branża rozrywkowa i eventowa będzie mogła liczyć na wsparcie państwa? Póki co rząd premiera Morawieckiego nawet nie zająknął się na ten temat.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →