Mandaty za kolor skóry? Tak wyglądał lockdown w Wielkiej Brytanii

fot. GettyImages.com
News
Mandaty nie dla białych?

Nowy raport pokazuje, że ponad jedna trzecia mandatów nałożonych przez policję za udział w nielegalnych imprezach w czasie lockdownu na Wyspach dotyczyła osób ras czarnej, azjatyckiej i mieszanej.

Mandaty nie dla białych?

Według raportu National Police Chiefs’ Council (NPCC) w okresie od marca 2020 do lipca 2021 roku w Anglii i Walii zostało wydanych 441 mandatów dotyczących udziału w nielegalnych imprezach, przy czym wypisywane one były przede wszystkim osobom ras czarnej, azjatyckiej i mieszanej. W dokumencie możemy przeczytać, że niebiałe osoby stanowią jedynie 15% całej populacji Wielkiej Brytanii, zatem 342 z 441 mandatów zostało nałożonych na grupę mniejszościową. Już na początku tego roku organizacja praw człowieka Liberty poinformowała, że osoby czarnoskóre i azjatyckie częściej niż białe otrzymywały mandaty za łamanie zasad lockdownu.

Podejście rządu podczas Covid-19 było zbyt szerokie i położyło podwaliny pod nadgorliwe i niespójne działania policji. Widzieliśmy, jak przez cały czas trwania pandemii zmarginalizowane społeczności ponosiły w znacznym stopniu ciężar mandatów i nadmiernej aktywności policji, która ignorowała wiele przewinień czynionych przez białych, pochodzących z bogatych rodzin młodych ludzi

– powiedziała Emmanuelle Andrews, kierownik ds. polityki i kampanii w Liberty.

Odpowiadając na prośbę o komentarz, rzecznik Krajowej Rady Szefów Policji powiedział: 

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Dane Covid-19 związane z mandatami karnymi o stałej wysokości mogą nam jedynie powiedzieć, ile mandatów zostało wystawionych i komu. To, czego dane nie mogą nam powiedzieć, to to, czy ich liczba na takich imprezach była odzwierciedleniem konkretnej demografii. Nie mogę zatem stwierdzić, czy ich wystawienie było proporcjonalne w tym jedynym kontekście, czy też nie.

Mandaty za kolor skóry? Tak wyglądał lockdown w Wielkiej Brytanii
fot. Ukdaily.news

Rasizm jest nie do przyjęcia

Rzecznik prasowy Home Office stwierdził zaś, że egzekwowanie „prawa covidowego” było używane tylko w ostateczności i oczekuje, że wszyscy funkcjonariusze będą w przyszłości wykonywać swoje obowiązki bez żadnych uprzedzeń. Rasizm lub dyskryminacja jakiegokolwiek rodzaju jest godna ubolewania, całkowicie nie do przyjęcia i nie powinno być dla niej miejsca w społeczeństwie i w policji.

W Anglii i Walii wydano ogółem 98 038 mandatów karnych za naruszenia przepisów dotyczących koronawirusa w okresie od marca 2020 r. do stycznia 2022 r. 

Wiemy, gdzie są najlepsze imprezy. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →