Mandaty za kolor skóry? Tak wyglądał lockdown w Wielkiej Brytanii

fot. GettyImages.com
News
Mandaty nie dla białych?

Nowy raport pokazuje, że ponad jedna trzecia mandatów nałożonych przez policję za udział w nielegalnych imprezach w czasie lockdownu na Wyspach dotyczyła osób ras czarnej, azjatyckiej i mieszanej.

Mandaty nie dla białych?

Według raportu National Police Chiefs’ Council (NPCC) w okresie od marca 2020 do lipca 2021 roku w Anglii i Walii zostało wydanych 441 mandatów dotyczących udziału w nielegalnych imprezach, przy czym wypisywane one były przede wszystkim osobom ras czarnej, azjatyckiej i mieszanej. W dokumencie możemy przeczytać, że niebiałe osoby stanowią jedynie 15% całej populacji Wielkiej Brytanii, zatem 342 z 441 mandatów zostało nałożonych na grupę mniejszościową. Już na początku tego roku organizacja praw człowieka Liberty poinformowała, że osoby czarnoskóre i azjatyckie częściej niż białe otrzymywały mandaty za łamanie zasad lockdownu.

Podejście rządu podczas Covid-19 było zbyt szerokie i położyło podwaliny pod nadgorliwe i niespójne działania policji. Widzieliśmy, jak przez cały czas trwania pandemii zmarginalizowane społeczności ponosiły w znacznym stopniu ciężar mandatów i nadmiernej aktywności policji, która ignorowała wiele przewinień czynionych przez białych, pochodzących z bogatych rodzin młodych ludzi

– powiedziała Emmanuelle Andrews, kierownik ds. polityki i kampanii w Liberty.

Odpowiadając na prośbę o komentarz, rzecznik Krajowej Rady Szefów Policji powiedział: 

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Dane Covid-19 związane z mandatami karnymi o stałej wysokości mogą nam jedynie powiedzieć, ile mandatów zostało wystawionych i komu. To, czego dane nie mogą nam powiedzieć, to to, czy ich liczba na takich imprezach była odzwierciedleniem konkretnej demografii. Nie mogę zatem stwierdzić, czy ich wystawienie było proporcjonalne w tym jedynym kontekście, czy też nie.

Mandaty za kolor skóry? Tak wyglądał lockdown w Wielkiej Brytanii
fot. Ukdaily.news

Rasizm jest nie do przyjęcia

Rzecznik prasowy Home Office stwierdził zaś, że egzekwowanie „prawa covidowego” było używane tylko w ostateczności i oczekuje, że wszyscy funkcjonariusze będą w przyszłości wykonywać swoje obowiązki bez żadnych uprzedzeń. Rasizm lub dyskryminacja jakiegokolwiek rodzaju jest godna ubolewania, całkowicie nie do przyjęcia i nie powinno być dla niej miejsca w społeczeństwie i w policji.

W Anglii i Walii wydano ogółem 98 038 mandatów karnych za naruszenia przepisów dotyczących koronawirusa w okresie od marca 2020 r. do stycznia 2022 r. Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →