Robią rave’y na 40 tysięcy osób. Czy Polska jest gotowa VERKNIPT?

fot. Jesse Wensing
News

VERKNIPT to wiodący promotor i organizator imprez rave z Niderlandów. Zaczynali od imprez house i techno, dziś są gigantem wśród masowych imprez z gatunkiem hard techno. Właśnie ogłosili największy w historii rave w Amsterdamie - na 40 000 osób! Niemal w tym samym czasie pojawił się informacja o ich ekspansji na świat, w tym Polskę. Już w lutym doświadczycie Verknipt na warszawskim Torwarze.

Z tej okazji porozmawialiśmy z Mer Hajbarati – współzałożycielem Verknipt z Amsterdamu, by dowiedzieć się jak kształtował się rozwój ich marki od 2012 roku, jak dobierają line up’y, jak powstała koncepcja imprez poza krajami Beneluksu, w tym w Polsce. Dowiecie się też, jak istotną gałęzią gospodarki Holandii są imprezy i festiwale techno oraz DJ-e.

Mer Hajbarati

Verknipt – na eventowym rynku od 2012 roku

Artur Wojtczak: Verknipt to organizacja eventowa założona w 2012 roku. Od samego początku skupialiście się na organizowaniu dużych imprez rave z hard- i industrial-techno i zyskaliście sławę w swoim kraju – Holandii. Jaki był główny pomysł na rozpoczęcie imprez i festiwali?

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Mer Hajbarati (Verknipt): Właściwie Verknipt zaczęło się jako organizacja eventów, na których odbywały się imprezy house, tech-house i techno. Z biegiem lat stopniowo przesuwaliśmy się bardziej w kierunku sceny techno z mocniejszymi wpływami.

Pierwsza oficjalna edycja Verknipt odbyła się w fabryce cukru. Szybko zaczęliśmy organizować imprezy halowe dla około 2000 do 3000 osób w miejscach takich jak słynne Westerunie. W 2018 roku na naszym festiwalu wprowadziliśmy scenę zaprogramowaną na bardziej industrialne techno. Masa pozytywnych opinii, które otrzymaliśmy od naszych gości, zachęciły nas do włączenia większej ilości gatunku hard techno do naszych wydarzeń. Więc zaczęliśmy organizować coraz więcej edycji Verknipt z tym mocniejszym industrialnym brzmieniem techno.

Od 2021 roku naprawdę zaczęliśmy włączać hard techno do naszego programu w sposób, w jaki robimy to obecnie. Ale w sumie aż do 2022 roku zawsze mieliśmy jeden dzień naszego programu podczas ADE zarezerwowany tylko dla muzyki house – potem ostatecznie zdecydowaliśmy się całkowicie przejść na mocniejsze techno. To było w listopadzie 2022 roku, od tego momentu wszystkie wydarzenia Verknipt są i będą w przyszłości całkowicie skoncentrowane na dostarczaniu brzmienia Hard Techno. Verknipt = Hard Techno.

Verknipt fot. Jordy Brada

Ekspansja na rynki międzynarodowe

Kiedy podjęliście decyzję o wejściu na rynek międzynarodowy?

Zawsze otrzymywaliśmy tak wiele wiadomości od naszych zagranicznych fanów z pytaniami, kiedy zorganizujemy imprezy w ich krajach. Od samego początku imprezy Verknipt odwiedzała duża międzynarodowa publiczność – to rzucało się w oczy! W końcu pojawił się pomysł, aby promować naszą holenderską jakość hard techno na arenie międzynarodowej i współpracować z partnerami za granicą, którzy podzielają tę samą wizję.

W końcu narodził się pomysł, aby wyjść z naszą koncepcją na arenę międzynarodową. Naszą ideą było wprowadzanie na rynek absolutnie najlepiej wyprodukowanych wydarzeń hard techno przy jednoczesnej współpracy z partnerami, którzy podzielają tę samą wizję.

Nasza międzynarodowa ekspansja rozpoczęła się od edycji we Włoszech, gdzie zawsze była duża społeczność naszych sympatyków. W miarę jak Verknipt rozwija się na arenie międzynarodowej, zawsze pozostajemy oddani naszej wizji jakości i robienia naszych imprez za granicą. Staramy się, aby imprezy były tak wyjątkowe jak w Holandii i oczywiście budujemy trwałe relacje z naszymi międzynarodowymi partnerami i fanami. Włochy otworzyły nam drzwi do kolejnych międzynarodowych zamówień, a oprócz Polski mamy w planach eventy na Węgrzech, w Niemczech, Kolumbii, Turcji, a kolejne międzynarodowe edycje zostaną potwierdzone niebawem.

Polski przystanek – impreza na Torwarze w lutym ’24

Polska będzie gospodarzem pierwszego międzynarodowego wydarzenia w lutym 2024 roku – Verknipt goes Warsaw! Czego możemy spodziewać się w hali Torwar?

Cóż, na początek powiem, że sam fakt, że robimy Verknipt Poland można już nazwać pewnego rodzaju sukcesem! (śmiech). Dlaczego o tym mówię?

Cóż, otrzymaliśmy wiele wiadomości od Polaków mieszkających w Holandii, którzy napisali nam, że pojadą do Warszawy, aby doświadczyć Verknipt również w swoim kraju (znali nas z edycji w Niderlandach). Jest to bardzo miłe!

Czego ludzie mogą się spodziewać? Verknipt to nie tylko wydarzenie muzyczne, ale także wysokiej jakości produkcja z unikalnym stylem, który odróżnia go od innych wydarzeń techno. Naszym celem jest zapewnienie jak najlepszych wrażeń na każdym wydarzeniu, przesuwając granice najwyższej jakości dzięki oświetleniu, laserom, ekranom LED, line up’owi i …gościnności.

Wspomnę, że jesteśmy dumni z utrzymywania równowagi między uznanymi artystami, którzy zyskali sławę m.in. dzięki nam, a wschodzącymi talentami. Artyści lubią występować na naszych imprezach, członkowie naszego zespołu są pasjonatami pracy z nimi, a nasi goście wracają do nas po raz kolejny ze względu na wyjątkową i rodzinną atmosferę Verknipt. I oczywiście jesteśmy znani z naszych angażujących treści na platformach społecznościowych, takich jak Instagram i TikTok, a także w serwisach streamingowych, takich jak YouTube, Spotify i SoundCloud. Tego wszystkiego spodziewajcie się również w Warszawie!

Czy miałeś jakieś doświadczenia z innymi polskimi festiwalami lub imprezami w przeszłości?

Chociaż nie miałem żadnych osobistych doświadczeń z innymi polskimi festiwalami czy imprezami, słyszałem wiele dobrych opinii na temat polskiej sceny rave. Ludzie mówią mi, że wasze imprezy mają progresywne line-upy, a ludzie są przyjaźni i gościnni. Zdecydowanie nie mogę się doczekać, aby pewnego dnia wziąć udział w polskim rave! I oczywiście będziemy tam z całą naszą ekipą 9 lutego, świętując naszą pierwszą polską edycję!

30 000 raverów na flagowym festiwalu Varknipt

Verknipt Festival to zdecydowanie jedna z waszych flagowych imprez, która powstała w 2013 roku. cztery sceny, 30 000 raverów odwiedzających festiwal w ciągu dwóch dni brzmi jak rekordowa ilość – jak myślicie, dlaczego festiwal zyskał taką reputację i co najważniejsze – zaufanie publiczności?

Celowo zdecydowaliśmy się na cztery w pełni równoważne, solidne sceny, z których każda ma niesamowitą linię z talentami i większymi nazwiskami. Myślę, że reputacja i zaufanie wynikają z atmosfery, produkcji oraz wysokiej jakości i doświadczenia, które zawsze staramy się zapewnić. Jak wspomniano wcześniej, naszym celem jest zawsze zapewnienie najwyższej jakości wrażeń dzięki imponującemu oświetleniu, ekranom LED, wizualizacjom i laserom.

Doświadczenie Hard Techno i przepis na idealny rave

Festiwale nie są już tylko wydarzeniami muzycznymi – stały się swoistym experience, sposobem na spędzenie czasu z muzyką i ludźmi o podobnej filozofii życia. Waszą wizją jest „dostarczenie kompletnego doświadczenia miłośnikom hard techno na całym świecie”. Jaki jest wasz przepis na idealnie zorganizowany rave?

Recepta na idealny rave? Wysokiej jakości produkcja i bookingi odpowiednich artystów, których publika naprawdę chce usłyszeć.

W kulturze rave widać, że społeczność i atmosfera są kluczowe dla sukcesu całości. To nie tylko radość z samej muzyki; chodzi o miłość do danego festiwalu i artystów, którzy tu występują. Jest to widoczne na naszych eventach w szerokim tego słowa znaczeniu.

Artyści rozwijają się wraz z nami, tworząc silną więź wraz z innymi artystami i DJ-ami a społecznością Verknipt.

Verknipt. foto organizatora

Tradycja kultury rave w Niderlandach oraz ważna gałąź gospodarki

Holandia ma piękną tradycję kultury rave. Zawsze polecam polskim raverom odwiedzenie muzeum Our House, aby poznać historię kultury techno. Ale to także ogromny biznes i część waszej gospodarki. W książce „How The Netherlands took the lead in Electronic Music Culture” autorstwa Marka Van Bergena czytamy, że „według ankiety ING z 2018 roku wartość występów holenderskich DJ-ów za granicą osiągnęła 130 milionów EURO”. Czy uważacie, że teraz – rok po pandemii – te kwoty są jeszcze wyższe?

Tak, zdecydowanie uważamy, że wartość występów holenderskich DJ-ów za granicą jest teraz nawet wyższa niż 130 milionów euro. Jest ku temu kilka powodów. Globalny przemysł elektronicznej muzyki tanecznej szybko się rozwija, a imprezy z mocniejszymi formami techno były tego dużą częścią w okresie po pandemii. Wzrost ten jest jeszcze bardziej napędzany przez rosnący popyt na rynkach wschodzących, takich jak Azja i Ameryka Łacińska.
Holenderscy DJ-e nadal należą do najpopularniejszych na świecie i koncertują / grają więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Tak więc, odpowiadając bezpośrednio na Twoje pytanie, tak, myślę, że wartość występów holenderskich DJ-ów za granicą wynosi obecnie ponad 130 milionów euro. W skali globalnej jest to ogromny i rozwijający się biznes, a holenderscy DJ-e i organizacje zawsze odgrywali wiodącą rolę w tym konkretnym biznesie.

#verknipt z 205. milionami wyświetleń na TikToku

Jesteście naprawdę wielcy również w mediach społecznościowych – hashtag #verknipt ma na TikTok ponad 205 milionów wyświetleń! Macie również własne, bardzo dobrze wyselekcjonowane kanały na YT, Soundcloud i Spotify. Jak zbudowaliście tak silną obecność online?

Od 2021 roku zauważyliśmy, że nowa publiczność znacznie różniła się od naszej publiczności sprzed Covid. Dostosowaliśmy się do tej zmiany, w wyniku czego powstała nowa grupa docelowa, która jest mocno zaangażowana w TikTok. Można powiedzieć, że jesteśmy jedną z pierwszych organizacji, które zauważyły, że nasi docelowi odbiorcy spędzają dużo czasu online, a tym samym angażują się w TikTok. W rezultacie szybko przyjęliśmy platformę i zaczęliśmy opracowywać wiele treści specjalnie dla TikTok. Strategia ta okazała się skuteczna i szybko zyskaliśmy dużą liczbę obserwujących na TikTok.

Nasze filmy są często udostępniane przez innych użytkowników, ale dotyczy to również filmów naszych gości nagrywanych podczas naszych wydarzeń i masowo udostępnianych, co oczywiście bardzo pomaga w dotarciu do szerszej publiczności. Od samego początku inwestowaliśmy w wysokiej jakości produkcje wideo i treści dla naszych kanałów, dzięki czemu coś, co dumnie określamy jako tzw. „doświadczenie Verknipt” jest dostępne dla fanów na całym świecie. Zrobiliśmy to celowo, ponieważ zawsze mieliśmy ambicję, aby wejść na arenę międzynarodową, a zatem rozwijając nasze kanały online z wysokiej jakości treściami, już zbudowaliśmy solidny fanbase.

Zapowiedź rekordowego rave’u w Amsterdamie

W 2022 roku Verknipt odwiedziło ponad 100 000 gości na wszystkich wydarzeniach, a w tym roku prawdopodobnie podwoicie tę liczbę. W 2024 roku organizujecie gigantyczny rave w Amstedamie na 40 000 osób. A od teraz wasza strategia ma objąć cały świat: potwierdzone wydarzenia odbędą się w Polsce, Niemczech, na Węgrzech i w Kolumbii. Czy możecie zdradzić nam kilka szczegółów na temat planowanych imprez?

Odpowiemy na razie krótko i zwięźle: Spodziewajcie się charakterystycznej dla Verknipt jakości i doświadczenia. Duża produkcja, wspaniała gościnność i najlepsza społeczność hard techno jako nasi goście!

Polska na mapie planów Verknipt

Jeśli ta pierwsza edycja w Polsce okaże się sukcesem, czy istnieje prawdopodobieństwo zorganizowania kolejnych imprez Verknipt w Polsce w przyszłości?

Tak, oczywiście! Nie jesteśmy tu na krótką metę… Jeśli odniesiemy sukces, a nasza polska społeczność nadal będzie nas chciała, to zamierzamy wracać dwa razy w roku!

Najpiękniejszy aspekt kultury rave

Jaki jest dla was najpiękniejszy aspekt kultury rave?

Najpiękniejszym aspektem kultury rave jest dla mnie poczucie wspólnoty i akceptacji, wspieranie się nawzajem. Rave’y to miejsce, w których ludzie z różnych środowisk mogą się spotkać i puścić wodze fantazji, bez strachu przed osądem czy dyskryminacją. To miejsce, w którym każdy jest mile widziany, niezależnie od wieku, rasy, płci, orientacji seksualnej czy statusu społecznego. Wydaje się to banałem, ale naprawdę wierzę, że kultura rave jest pięknym i pozytywnym ruchem, który ma moc łączenia ludzi i tworzenia bardziej akceptującego świata. Mamy nadzieję, że nasze wydarzenia Verknipt mają w tym swój mały udział.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →